Małe wnętrza – mały kłopot, duże wnętrza – duży kłopot? O ile taka zależność sprawdza się ponoć w przypadku naszych latorośli, z pewnością nie znajduje ona odzwierciedlenia w aranżacji wnętrz. Małe i wąskie wnętrza są nie lada wyzwaniem aranżacyjnym, a niewielki metraż często przekłada się na dużą niedogodność. Czy wobec tego wąska kuchnia może być wnętrzem wielkiego stylu i wyjątkowej funkcjonalności? Jak najbardziej!

Wąska kuchnia otwarta czy zamknięta?

Wąska kuchnia, choć wydaje się niewdzięczną przestrzenią aranżacyjną, bardzo często zaskakuje urokiem i funkcjonalnością. Aranżacja wąskiej kuchni powinna przede wszystkim optycznie powiększać wnętrze i sprawiać wrażenie przestronności, a przy tym pozostawać wnętrzem idealnie spełniającym swoje funkcje. Pierwszym, sprawdzonym pomysłem na funkcjonalną aranżację wąskiej kuchni będzie otwarcie jej na jadalnię bądź salon. Zatarcie wyraźnej granicy pomiędzy sąsiadującym z nią pomieszczeniem, to najbardziej oczywisty sposób jej powiększenia – nie tylko optycznego. Najczęściej, w roli granicy wnętrz występuje niewielki barek bądź wyspa kuchenna. Czasem jednak chociażby ze względów technicznych, takie połączenie przestrzeni nie jest możliwe. Jeśli jesteś zwolennikiem odizolowania wnętrza kuchennego od części dziennej mieszkania i uważasz, że robocza część powinna pozostawać w ukryciu, także zrezygnuj z  połączenia kuchni z salonem. Sposobów na aranżacje wąskiej kuchni jest więcej...

Wąska kuchnia: biały minimalizm

Rezygnując z otwarcia małej kuchni na salon, kolejną rzeczą jaka nasuwa się na myśl w pierwszej kolejności, będzie oczywiście aranżacja skąpana w jasnych kolorach. Biała kuchnia to już klasyka. Kolor biały optycznie powiększa małe wnętrze, wypełniając je światłem. Efekt pogłębią elementy ze szkła czy stali. Z uwagi na to, kuchenna zabudowa sięgająca od podłogi po sam sufit – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie będzie zbyt inwazyjna i nie przytłoczy wnętrza, jeśli postawimy właśnie na białe fronty. Dobrym rozwiązaniem będą także gładkie, lśniące fronty kuchennej zabudowy, które odbijając światło sprawią, że wnętrze wyda się bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości. Jeśli zdecydujemy się zaś na ciemne kolory w wąskim wnętrzu – co w szczególnych przypadkach jest dopuszczalne – postawmy jednak na zabudowę o ażurowej, otwartej strukturze. Otwarte szafki bądź szklane drzwiczki nadadzą całości wrażenia lekkości.

Wąska kuchnia a rozplanowanie mebli

Na koniec kilka słów o rozplanowaniu kuchennej zabudowy w wąskim wnętrzu. W takich przestrzeniach, w zależności od metrażu, meble kuchenne najlepiej jest ustawić według schematu litery L lub U. Przy szerokości 180 cm i mniej, najczęściej decydujemy się na ustawienie mebli w jednej linii, co zagwarantuje swobodne poruszanie się we wnętrzu. Najczęściej chyba planujemy wyposażenie kuchni na kształt litery L, czyli meble ustawione przy jednej ścianie i pod oknem - w tej strefie najczęściej planujemy strefę zmywania.  Jeśli nasza kuchnia ma co najmniej 240 cm szerokości, z powodzeniem możemy zaplanować kuchenną zabudową po obu ścianach. Pamiętajmy jednak, że odległość między szafkami powinna mieć co najmniej 120 cm.  W tym przypadku warto znać jednak umiar – obszerna zabudowa zarówno dolnego szeregu mebli, jak i szafek wiszących, może przynieść odwrotny skutek.