Szara kuchnia w stylu klasycznym: wybór dla tradycjonalistów [KOSZTORYS]

Długi blat roboczy, przyjazny wystrój, sąsiedztwo jadalni… Szara kuchnia w stylu klasycznym jest i wygodna, i piękna. To świetna opcja dla osób, które wolą tradycyjne rozwiązania. I nie chodzi tylko o design, lecz także oddzielną kuchnię – na przekór modzie na łączenie jej z salonem.

Szara kuchnia w stylu klasycznym
Szara kuchnia w stylu klasycznym
Szara kuchnia w stylu klasycznym
Szara kuchnia w stylu klasycznym
Szara kuchnia w stylu klasycznym

Wykończenie kuchni kosztowało najwięcej pracy (w porównaniu z resztą pomieszczeń). Właściciele wraz z projektantką Aleksandrą Sobiesak z pracowni Kapa zadbali o wszystkie szczegóły: począwszy od zmiany projektu deweloperskiego i rezygnacji z jednego okna przez instalację centralnego odkurzacza aż po dobór stylowych płytek nad blatem.

Szara kuchnia: styl klasyczny z wpływami angielskimi i prowansalskimi

Na ścianie z zamurowanym oknem stanęła wysoka zabudowa meblowa i wymarzona przez parę lodówka z podwójnymi drzwiami. – Drugie okno poszerzyliśmy, by do wnętrza wpadało więcej światła dziennego – mówi właścicielka. – Sporo problemów przysporzyły nam za to płytki między szafkami. W pierwotnej wersji miały być szklane, pomalowane od spodu perłową farbą. Prezentowały się pięknie! Ekipa położyła je według zaleceń producenta. Jednak po dwóch tygodniach okazało się, że żółkną. Klej zaczął przebijać przez szkło. Pojawiły się przebarwienia – dodaje. Kafelki trafiły do kosza, a projektantka szybko zaproponowała alternatywę. Płytki z geometrycznym zaoblonym motywem, w biało-szarej kolorystyce pasującej do mebli. – Ich delikatny połysk oraz wzór wpisują się też w angielsko-prowansalski styl kuchni. Bo dokładnie na takim nam zależało – wyjaśnia projektantka. – Przyjaznym, uniwersalnym, a przede wszystkim domowym.

Zobacz też: Styl klasyczny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Zabudowa na planie litery U

Kuchnie z ustawieniem mebli w kształcie litery U mają wiele zalet. Pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń, poprawić proporcje długiego wnętrza czy zmniejszyć odległości między strefami – przechowywania, zmywania i obróbki żywności. Gotując w takiej kuchni, nie musimy zbyt dużo chodzić, wszystko mamy pod ręką. W narożnych szafkach typu corner zmieścimy sporo rzeczy. Narożniki mogą jednak stanowić utrudnienie aranżacyjne – wymagają łączenia blatu i zwiększenia odstępu między sąsiadującymi szafkami lub szufladami (aby można je bez przeszkód otwierać). Zabudowę kuchni na planie litery U trudniej jest też wykonać z mebli gotowych, lepiej zamówić ją pod wymiar wnętrza.

Wygoda w kuchni, czyli dobra organizacja

Idealny trójkąt roboczy: żywność, po wyciągnięciu z lodówki, wędruje na blat, a potem do zlewozmywaka. Po umyciu może być poddana na blacie dalszej obróbce, trafia na płytę indukcyjną. O porządek w kuchni (a zwłaszcza podłogi) dba też system centralnego odkurzania. Jego wlot znajduje się za cokołem szafki narożnej, jest prawie niewidoczny. Blat składa się z trzech kawałków, połączonych w narożnikach bezlistwowo – precyzyjnie przyciętych i zasilikonowanych (ochrona przed wodą), od spodu spiętych klamrami. Linię styku blatów wypełniono silikonem w kolorze drewna.

Nie przegap: Szare wnętrza - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Szara kuchnia w stylu klasycznym: KOSZTORYS

zabudowa meblowa, Ireneusz Mantryba 20900 zł

płytki ścienne D’Antan, Tagina 1960 zł

gres podłogowy White Satin, Opoczno 193 zł

zlewozmywak Sirius, Franke 625 zł

bateria Elverdam, IKEA 449 zł

okap do zabudowy Ciak, Elica 1000 zł

płyta EHI6540FW1, Electrolux 1800 zł

piekarnik Chef Collection, Samsung 3000 zł

kuchenka mikrofalowa Chef Collection, Samsung 2200 zł

lodówka side-by-side Chef Collection, Samsung 10000 zł

zmywarka, Electrolux 2000 zł

lampy nad blatem Nautilius S, Kaspa 532 zł

Razem 44 659 zł

NIE PRZEGAP

cover
M jak Mieszkanie

Na to, jakimi osobami jesteśmy, wpływ ma wiele czynników, w tym przestrzeń, w której przebywamy. Trudno uchwycić jej rolę, bo nie wyraża się słowami. Wiemy jednak, kiedy czujemy się w jakimś miejscu dobrze, nie zawsze sami je urządzamy.

Klasycznie piękne kuchnia: GALERIE ZDJĘĆ

Wolisz klasykę od nowoczesności? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć, gdzie czekają gotowe pomysły na piękny wystrój kuchni.

Biała podłoga w jodełkę w kuchni
camera

Podłoga w jodełkę w kuchni: klasyczna, modna, ponadczasowa

LISTA ZAKUPÓW

Rolety rzymskie w stylowej kuchni
camera

Rolety rzymskie, czyli szyk i nowoczesna elegancja w oknie

LISTA ZAKUPÓW

Posadzka w sześciokąty
camera

Wąska kuchnia w stylu retro: wskazówki i inspiracje

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 4
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY