Projekt kuchni: wnętrze klasyczne czy nowoczesne? Dekoracyjność kontra efektowny minimalizm

Projekt kuchni powinien być ściśle dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Aranżacja kuchennego wnętrza musi odpowiadać naszej osobowości i tworzyć przestrzeń niezwykle funkcjonalną i praktyczną w codziennym użytkowaniu. Projektując kuchnię zazwyczaj bierze się pod uwagę dwa główne style - nowoczesny i klasyczny. Czym się one wyróżniają? Nowoczesna kuchnia czy kuchnia klasyczna - która jest bliższa naszym gustom?

Czarno-biała kuchnia
Czerowna kuchnia
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna
Minimalistyczna kuchnia

Projekt kuchni jest uzależniony od wielu czynników. Kuchenne wnętrze to miejsce gdzie każdego dnia spędzamy czas. Nie tylko przygotowując i spożywając posiłki, ale także prowadząc rodzinne rozmowy czy spotkając się z przyjaciółmi przy kawie. Mówi się, że kuchnia to serce domu, dlatego warto zadbać o to by urzekała ona stylem, a przy tym była niezwykle funkcjonalna. Decydując się na konkretny styl urządzenia kuchennego wnętrza, warto dostosować jego charakter do własnego gustu.

Kuchnia klasyczna: akcenty budujące klimat

Kuchnia klasyczna wciąż jest lubiana i z upodobaniem urządzana w domach. Charakterystyczną jej cechą jest układ zamknięty. Na plan pierwszy aranżacji wysuwają się meble bogate w detal, zdobne szafki czy frezowane listwy. Styl ten wymaga jednak odpowiedniego otoczenia. Świetnie wpisze się we wnętrze wykończone drewnianymi elementami czy ściany udekorowane sztukaterią. W przypadku kuchni klasycznych rezygnujemy z koloru we wnętrzu, a stawiamy na jasne i stonowane barwy. Klasyka lubi delikatne brązy i beże, najczęściej jednak wybiera czystą biel. Najchętniej wykorzystywanym materiałem w kuchniach klasycznych jest drewno i kamień. Wnętrze kuchenne urządzone w klasycznej stylistyce będzie idealnym miejscem dla osób, które lubią tworzyć klimat przestrzeni dzięki ozdobom i dekoracjom, a także akcentom świadczącym o sielskim i domowym charakterze wnętrza. Stylistyka klasyczna pozwala nam na dowolne eksponowanie akcesoriów kuchennych czy efektownych naczyń.

Nowoczesna kuchnia: reprezentatywny minimalizm

Nowoczesna kuchnia to absolutne przeciwieństwo klasycznej stylistyki. Coraz częściej projektowana jest jako wnętrze otwarte na salon, dzięki czemu nabiera typowej dla swego stylu przestronności. Wówczas, niezwykle ważne jest stylistyczne dopasowanie projektu kuchni do reszty stylistyki. Nie musi być ona wiernym odzwierciedleniem projektu salonu, ale nie może także odstawać w aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach urzeknie nas prosta forma i kolorystyka. Coraz chętniej wykorzystywane w kuchennych wnętrzach są żywe i nasycone kolory. Stawiamy na czerwień czy grafit, czasem na niezwykle odważną czerń. Nowoczesne meble kuchenne odznaczają się prostotą, minimalizmem i modułową budową. Szafki najczęściej są lakierowane lub wyklejone egzotycznym fornirem. Ogromna ilość szuflad i schowków umożliwia sprytne ukrycie wszystkich sprzętów, dzięki czemu kuchnia zyskuje na reprezentatywności. W nowoczesnej kuchni bardzo często spotkamy się z wyszukanymi materiałami, takimi jak kamień, stal czy egzotyczne drewno.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Anna Rychlewicz Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY