Oświetlenie podszafkowe: jak dobrze oświetlić kuchnię?

2019-10-16 17:10

Gotowanie jest zajęciem bardzo satysfakcjonującym, jednak by móc przygotowywać smaczne posiłki, należy najpierw stworzyć do tego odpowiednie warunki w kuchni. Jak pomoże nam w tym oświetlenie podszafkowe? Poniżej odpowiedź!

Oświetlenie podszafkowe
Autor: mat. prasowe Activejet Oświetlenie podszafkowe marki Activejet

Spis treści

  1. Oświetlenie podszafkowe – czy to dobry wybór do kuchni?
  2. Czy warto wybrać lampki podszafkowe LED?
  3. Oświetlenie podszafkowe – na baterię czy na prąd?
  4. A może oświetlenie podszafkowe LED z czujnikiem ruchu?

Oświetlenie podszafkowe – czy to dobry wybór do kuchni?

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w każdej kuchni – odpowiednia ilość światła pozwala na swobodniejsze poruszanie się w czasie gotowania i przede wszystkim bezpieczniejsze wykonywanie wszystkich czynności. Często zapominamy jednak, że główne światło padające z góry to nie wszystko – najważniejsze powinno być dobre oświetlenie blatu, tak by operowanie nożem czy innymi ostrymi narzędziami nie stwarzało zagrożenia, a precyzyjne prace były wykonywane z najwyższą starannością.

Do tego celu mogą nam posłużyć właśnie lampki podszafkowe, które dzięki swojej płaskiej budowie i nowoczesnemu designowi bez trudu wkomponują się w bryłę każdego mebla.

..  Oświetlenie kuchni krok po kroku >>>

Czy warto wybrać lampki podszafkowe LED?

Do oświetlenia nad blatem kuchennym warto wybrać lampki podszafkowe LED-owe. Technologia LED jest zaawansowana, a dzięki temu wyróżnia się bardzo wysoką oszczędnością działania. Dioda LED w czasie pracy pobiera o wiele mniej energii elektrycznej od zwykłych żarówek i halogenów, a przy tym jej wydajność jest tak samo wysoka – lampa LED o mocy 6 W odpowiada 50-watowej żarówce żarnikowej! Co więcej, oświetlenie podszafkowe LED cechuje się bardzo długą żywotnością i odpornością na uszkodzenia, jak również na częste włączanie oraz wyłączanie.

Oświetlenie blatu LED-owymi punktami świetlnymi pozwala na zastosowanie większej liczby lamp podszafkowych – nawet jeśli użyjemy ośmiu czy dziesięciu elementów, zużyją one tyle samo prądu co zwykła żarówka. W przeciwieństwie do niej będą jednak w stanie skuteczniej oświetlić większą przestrzeń roboczą, co bezpośrednio przełoży się na nasz codzienny komfort użytkowania kuchni.

..  Trójkąt roboczy w kuchni – sposób na wygodę >>>

Oświetlenie podszafkowe – na baterię czy na prąd?

Oświetlenie podszafkowe dostępne jest w dwóch wersjach do wyboru. Pierwsza, bardziej skomplikowana, polega na stworzeniu całej instalacji w meblach, którą następnie podłącza się do prądu. Takie rozwiązanie, choć bardzo wygodne w użytkowaniu, wymaga odpowiedniego zaplanowania już na etapie projektowania kuchni. Jeśli natomiast chcemy doposażyć naszą kuchnię w oświetlenie blatu kuchennego, postawmy na oświetlenie podszafkowe na baterie.

Takie lampy podszafkowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, mające wiele zalet:

  • dzięki technologii LED zastosowanej w oświetleniu podszafkowym bezprzewodowym baterie nie będą się często wyczerpywały;
  • montaż oświetlenia blatu zajmie nam zaledwie chwilę – do lamp podszafkowych najczęściej jest dołączona dwustronna taśma klejąca o podwyższonej wytrzymałości;
  • taki montaż nie wymaga ingerencji w strukturę mebli, a oświetlenie podszafkowe można w każdej chwili ściągnąć, nie niszcząc szafek;
  • lampki podszafkowe możemy dowolnie rozmieszczać i w razie konieczności zmieniać ich umiejscowienie;
  • oświetlenie podszafkowe na baterie działa niezależnie od instalacji elektrycznej – w razie jego awarii nie jesteśmy skazani na ciemności w kuchni.

A może oświetlenie podszafkowe LED z czujnikiem ruchu?

Kolejnym sposobem na zwiększenie funkcjonalności kuchni jest wybranie oświetlenia podszafkowego LED z czujnikiem ruchu. W zależności od tego, jak ustawimy czujnik, lampki będą się włączały po tym, jak wejdziemy do kuchni, lub tylko wtedy, gdy zaczniemy przygotowywać coś na blacie. Oznacza to, że przestrzeń robocza sama dopasuje się do naszych potrzeb!

Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie jesteśmy fanami automatycznie włączającego się światła, możemy skorzystać z innego, równie praktycznego rozwiązania. Jest nim oświetlenie podszafkowe kuchenne z dotykowym włącznikiem. Wystarczy musnąć lampę, by ta się zaświeciła. Można to zrobić nawet wierzchem dłoni, a więc jeśli zaczniemy ugniatać ciasto i zabraknie nam światła, nie musimy myć rąk, by włączyć oświetlenie podszafkowe.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie inteligentnego oświetlenia podszafkowego LED, którym możemy łatwo sterować za pośrednictwem pilota lub z poziomu aplikacji w telefonie. Już teraz zadbajmy o nowoczesne wyposażenie kuchni!

..  Uchwyty do mebli – modne i praktyczne rozwiązania >>>