Modna kuchnia 2020: przegląd trendów wnętrzarskich

Kuchnia coraz częściej staje się centrum domowego życia. Nic zatem dziwnego, że poświęcamy sporo uwagi jej aranżacji. A jaka jest modna kuchnia 2020? Szykuje się dużo zmian aranżacyjnych, zwłaszcza jeśli spojrzymy na trendy wnętrzarskie ostatniej dekady.

Trendy kuchenne 2020
Trendy kuchenne 2020
Trendy kuchenne 2020
Trendy kuchenne 2020
Trendy kuchenne 2020

Modna kuchnia 2020: granat, zieleń i inne modne kolory

Polacy szczególnie pokochali białe kuchnie, jednak ciemne fronty meblowe i mocne akcenty kolorystyczne stają się dominującym trendem. Wśród modnych barw warto wymienić zwłaszcza granat, odcień morski czy leśną i butelkową zieleń. Z pewnością powstanie też sporo kuchni w kolorze roku 2020 według Pantone – Classic Blue. Nadal też projektanci wnętrz będą zachęcać do takich barw, jak czerń czy antracytowa szarość. Na drugim biegunie znajdziemy barwy ciepłe – zwłaszcza żółtą i czerwoną, ale też różne odcienie różu.

..  Granatowa kuchnia – jak ją urządzić? >>>

Kuchnia dwukolorowa

Wyraziste kontrasty barwne to jeden z mocniejszych trendów 2020 roku. Dzięki niemu możemy też się przekonać do wspomnianych wyżej ciemnych kolorów. Granat albo zieleń będą śmiało łączone z bielą, kremami, jasnymi odcieniami drewna.

Modna kuchnia 2020: wyraziste akcenty barwne

Stonowana aranżacja kuchni, a w niej jeden lub więcej mocnych akcentów – to kolejny hit 2020 roku. Co więcej, takie dominanty aranżacyjne będą wprowadzane w nieoczywisty sposób. Może być to np. kolorowy okap kuchenny czy inne urządzenie, kontrastowa barwa jednej szafki (lub kilku) czy przykuwająca wzrok okładzina na ścianie nad blatem.

Modna kuchnia 2020: wykończenie w ciepłych kolorach

Granat czy zieleń to za mocny kolor, a kontrasty niekoniecznie nam się podobają? Wtedy warto się odwołać do innego trendu wnętrzarskiego – stawiania na ciepłe barwy i naturalne materiały. Tu bezapelacyjnie króluje drewno (oraz materiały drewnopodobne), do tego beże, kremy, ciepłe odcienie pastelowe.

Powrót klasyki i neotradycjonalizm

Styl nowoczesny nie będzie już czołową konwencją aranżacyjną. Coraz bardziej tęsknimy bowiem za klasyką, oczywiście „przefiltrowaną” przez współczesną funkcjonalność. Proste fronty kuchenne zyskają więcej dekoru, a także ozdobne uchwyty – często w roli niemal biżuteryjnych dodatków. Ukłon w stronę stylu glamour będzie jednak subtelny, bo kuchnia pozostaje przestrzenią do aktywności (trzeba ją sprzątać!), a nie tylko estetycznych uniesień.

..  Stylowa kuchnia krok po kroku >>>

Modna kuchnia 2020: bez górnych szafek

Jeśli kuchnia jest odpowiednio duża albo – zależnie od potrzeb – nie potrzebujemy sporej liczby szafek, możemy zrezygnować z ich górnego rzędu. Wtedy to ściana nad blatem gra pierwsze skrzypce. To zresztą kolejny trend – by zwrócić na nią pilną uwagę, tak by wyróżniała się w kuchni.

Otwarte półki w kuchni

Modna kuchnia 2020 to także otwarte półki – głównie powstające z myślą o dekoracjach (najlepiej praktycznych). Oczywiście takie rozwiązanie wymaga intensywniejszych prac porządkowych, bo na półkach i znajdujących się tam rzeczach będzie osiadał kurz i tłuszcz (zależnie od ich odległości np. od kuchenki).

Modna kuchnia 2020: blat i ściana z tym samym materiałem

To ciekawy trik optyczny, a że nowoczesne materiały wykończeniowe są wszechstronne – dość łatwy do osiągnięcia. Zarówno blat, jak i okładzina ścienna mogą być wykonane z konglomeratu, spieku kwarcowego, drewna, kamienia albo solidnego laminatu.

Wielobarwne płytki na ścianie nad blatem

Płytki cegiełki w różnych kolorach, wielobarwna mozaika, autorska kompozycja z różnych wzorów płytek – to kolejny mocny trend w aranżacji kuchni 2020 roku. Taka ciekawa ściana będzie lepiej wyeksponowana, jeśli zrezygnujemy z górnej zabudowy.

Ciemne blaty kuchenne

Moda na ciemniejsze kolory ma też inne oblicze – chodzi również o blaty w takich odcieniach. Oczywiście te czarne (podobnie zresztą jak białe) są bardzo wymagające w zakresie pielęgnacji. Ale jeśli zadbamy o materiał łatwy w czyszczeniu, nie powinno być z tym większych problemów!

Marmur calacatta

Moda na marmur (i wzór kamienia) nie przeminie. Częściej jednak będziemy sięgać po wzory wyrazistsze, z intensywniejszym żyłkowaniem. Przykładem jest właśnie marmur calacatta.

Modna kuchnia 2020: podwójne wyspy kuchenne i wyspy ze stołem

Otwarta strefa dzienna, czyli połączenie kuchni z salonem, to coraz częstsze rozwiązanie w polskich mieszkaniach oraz domach. Dlatego też popularnością cieszy się wyspa kuchenna w różnych wydaniach. Podwójna wyspa, a więc dwie wyspy? Dlaczego nie! Wszystko zależy od konkretnego projektu. Długie wyspy z kolei staną się po części stołami jadalnianymi. Umożliwią to długie blaty bez zabudowy pod nimi, za to z miejscem na kilka krzeseł.

Modna kuchnia 2020: smart & green

Pierwszy aspekt to kuchnia w pełni spersonalizowana, elastyczna, ze sprytnymi trikami. Prym będą wiodły sprzęty do zabudowy, a także wielofunkcyjne rozwiązania, takie jak chociażby okap i lampa w jednym, okap chowany w blacie, piekarnik parowy, kuchenka mikrofalowa z opcją pieczenia itd. Same AGD zaś będą coraz bardziej intuicyjne.

W parze z technologią będą zaś szły idee ekologii i życia w rytmie natury. Będziemy lepiej segregować odpady oraz podążać za trendem zero waste, tak by nic się nie marnowało.

..  AGD przyszłości: rozwiązania na miarę XXI wieku >>>

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Deer Design

POLECANE ARTYKUŁY