Jak urządzić aneks kuchenny w salonie? Pomysły na aneks kuchenny. Zdjęcia i inspiracje

2024-01-29 13:34

Jak urządzić aneks kuchenny w salonie? To coraz popularniejsze rozwiązanie. Zamiast osobnej kuchni i jadalni oraz salonu tworzy się dużą strefę dzienną pełniącą kilka funkcji: również miejsca do gotowania. Zobacz w naszej galerii pomysły na aneks kuchenny i daj się zainspirować!

Spis treści

  1. Co to jest aneks kuchenny?
  2. Co wchodzi w skład aneksu kuchennego?
  3. Czym się różni kuchnia od aneksu kuchennego?
  4. Czy aneks kuchenny musi mieć wentylację?
  5. Ile m2 powinien mieć aneks kuchenny?
  6. Jak urządzić aneks kuchenny bez okna?
  7. Jak oddzielić aneks kuchenny od pokoju?
  8. Co powinno znaleźć się w aneksie kuchennym?
  9. Jak urządzić aneks kuchenny w salonie?
  10. Jak urządzić aneks kuchenny w przedpokoju?
  11. Jak urządzić aneks kuchenny? 2 ważne wskazówki!
  12. Jak urządzić aneks kuchenny? Zdjęcia, inspiracje i pomysły

Jak urządzić aneks kuchenny? Tradycyjnie urządza się go w kawalerce, choć obecnie także w większych mieszkaniach sięga się po to rozwiązanie (powstaje duża, otwarta strefa dzienna). Aby spełniał swoje funkcje, aneks kuchenny musi być dobrze zaprojektowany i przemyślany.

Najczęściej aneks kuchenny pojawia się w salonie lub przedpokoju. Jego urządzenie, wybór mebli i materiałów wykończeniowych wymaga bardzo starannego zaaranżowania.

W pokoju dziennym przejście od strefy roboczej, czyli aneksu kuchennego, do wypoczynkowej powinno być łagodne. Dlatego trzeba zadbać o dopasowane stylistyczne i kolorystyczne mebli w aneksie kuchennym i salonie, ściany oraz podłogi.

Co to jest aneks kuchenny?

Aneks kuchenny to niewielkie pomieszczenie, które jest przeznaczone do przygotowywania posiłków. Na ogół jest częścią większego pomieszczenia, np. salonu.

Co wchodzi w skład aneksu kuchennego?

Aneks kuchenny na ogół wyposażony jest tak samo jak tradycyjna kuchnia. Znajdują się tam zatem zlewozmywak, blat kuchenny, płyta indukcyjna, piekarnik, zmywarka, lodówka, a także miejsce do przechowywania naczyń i artykułów spożywczych.

Jeśli aneks kuchenny jest mały, to któregoś z tych sprzętów może zabraknąć, np. zmywarki Wszystko zależy od metrażu pomieszczenia.

Czym się różni kuchnia od aneksu kuchennego?

Kuchnia to ogólne określenie pomieszczenia lub strefy, w której przygotowuje się jedzenie. Aneks kuchenny odnosi się do mniejszej przestrzeni spełniającej dokładnie tę samą funkcję. Czym się różni kuchnia od aneksu kuchennego? Aneks kuchenny często jest od niej dużo mniejszy i jest częścią innego pomieszczenia.

Czy aneks kuchenny musi mieć wentylację?

Tak, w aneksie kuchennym musi znajdować się wentylacja. Dzięki niej pozbywamy się kuchennych zapachów i wilgoci. Odpowiedni system wentylacji pozwala utrzymać świeże powietrze i zapewnia komfort użytkownikom.

Ile m2 powinien mieć aneks kuchenny?

Wielkość aneksu kuchennego może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji, jednakże zazwyczaj taki aneks zajmuje od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. 

Metraż aneksu kuchennego zależy również od samego mieszkania, w jakim się znajduje. Jeśli jest częścią salonu, decyzja zależy od ciebie. W przypadku gdy sporadycznie gotujesz, a kuchnia służy ci jedynie do szybkiego przygotowania posiłków, wystarczy ci niewielki aneks. 

Jeśli lubisz gotować i chętnie eksperymentujesz w kuchni, możesz zdecydować się na duży aneks kuchenny z wyspą!

Jak urządzić aneks kuchenny bez okna?

Aby urządzić aneks kuchenny bez okna, warto stosować jasne kolory, a także zadbać o skuteczną wentylację. Nie zapominaj o dobrym oświetleniu, Każdy punkt aneksu kuchennego powinien być porządnie oświetlony, tak aby przygotowywanie posiłków było jak najbardziej komfortowe. W optycznym powiększeniu przestrzeni mogą pomóc także lustra.

Jak oddzielić aneks kuchenny od pokoju?

Jak mądrze oddzielić aneks kuchenny od salonu? Aby oddzielić aneks kuchenny od pokoju, można użyć różnych rozwiązań, takich jak ścianki działowe lub dwustronne zabudowy kuchenne.

We współczesnych projektach często granicą między aneksem kuchennym a salonem jest wyspa kuchenna albo jadalnia. Granicę możesz wydzielić także, stosując różne materiały wykończeniowe, np. w salonie postaw na drewno, a w aneksie kuchennym ułóż płytki. 

salon
Autor: Fot. Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio

Co powinno znaleźć się w aneksie kuchennym?

Aneks kuchenny, by był funkcjonalny, powinien być wykonany z mebli na zamówienie. Tylko wtedy dobrze wykorzystamy dosłownie każdy dostępny centymetr przestrzeni. By nie zabierać tak potrzebnego blatu roboczego, warto umieścić niewielką lodówkę pod blatem.

Jeśli wystarczy miejsca, można tam również zainstalować wąską zmywarkę. W małej kuchni powinna znaleźć się także płyta do gotowania — nie musi być pełnowymiarowa z czterema miejscami grzejnymi, lecz wystarczy z dwoma.

Często też w aneksie kuchennym brakuje miejsca na piekarnik. Z powodzeniem zastępuje go wtedy kuchenka mikrofalowa (z funkcją pieczenia), którą można umieścić w górnych szafkach (jednak na takiej wysokości, by dostęp do kuchenki był wygodny i zgodny z zasadami bezpieczeństwa).

Jak urządzić aneks kuchenny w salonie?

Urządzając aneks kuchenny, najlepiej zdecydować się na meble wykonane na wymiar. Musimy jak najlepiej wykorzystać małą przestrzeń. Aneks kuchenny w salonie do niedawna kojarzony był tylko z małymi kawalerkami. Dziś przenosi się do przedpokoju nawet w większych mieszkaniach. Pozwala to lepiej wykorzystać przestrzeń, wprowadza stylistykę apartamentu.

Co zrobić, gdy kuchnia jest wąska i mała, a ściana oddzielająca ją od sąsiedniego pokoju nie do wykorzystania? Najlepszym rozwiązaniem przy tak niefortunnym podziale wnętrz będzie wyburzenie długiej ściany rozdzielającej wąską, małą kuchnię od pokoju. W ten sposób aneks kuchenny z salonem stworzy jedno wnętrze o lepszych proporcjach.

Mieszkanie we Wrocławiu z antresolą
Autor: KODO

Jak urządzić aneks kuchenny w przedpokoju?

Przedpokój nie zawsze się sprawdza. Zwłaszcza gdy jest nieustawny, a metraż mieszkania mały. Niedoświetlony, otoczony kilkoma parami drzwi, przypomina poczekalnię. Zmniejsza przestrzeń salonu, sypialni, kuchni czy łazienki.

Aby wprowadzić do przedpokoju światło i lepiej rozplanować układ małego mieszkania, można wyburzyć lub „przesunąć” ściany, powiększyć otwory drzwiowe, zrezygnować z podziału pokoi dziennych. Warto spojrzeć na plan mieszkania i zaprojektować nowy układ funkcjonalny, stworzyć np. w przedpokoju aneks kuchenny.

Jak urządzić aneks kuchenny? 2 ważne wskazówki!

Aneks przy swoich licznych zaletach ma też kilka wad, lecz na niektóre z niedogodności można znaleźć rozwiązania.

Wskazówka nr 1: Decydując się na aneks kuchenny, trzeba pamiętać, że zawsze musi panować w nim bezwzględny porządek. Przy choćby lekkim bałaganie ma się wrażenie, że w całym pomieszczeniu nie jest posprzątane. Można temu zaradzić, odgradzając się niewysoką (wystarczy 110-120 cm) ścianką od salonu.

Na ściance można zamontować blat, który będzie służył jako barek. Taka ścianka rozwiąże nam jednocześnie dwa problemy: dzięki niej będziemy mogli ukryć lekki bałagan na blacie, a przy okazji zyskamy formalne i wizualne odgrodzenie kuchni od salonu.

Można również obawiać się o nie zawsze przyjemne zapachy gotowania, rozchodzące się łatwiej po domu przez brak ścian wydzielających kuchnię. Jednak montaż dobrego okapu powinien je zdecydowanie ograniczyć.

Wskazówka nr 2: Przy aneksie kuchennym należy także pamiętać, żeby stylizacja całego wnętrza była spójna. Nie można tak jak w wypadku oddzielnej kuchni zastosować w salonie i jadalni innej kolorystyki i stylistyki. Salon z aneksem powinien mieć spójny i harmonizujący ze sobą wystrój.

Jak urządzić aneks kuchenny? Zdjęcia, inspiracje i pomysły

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia w kolorze kaszmiru. Z drewnem to połączenie idealne! Zdjęcia

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany