Jak urządzić aneks kuchenny: pomysły na aneks kuchenny ZDJĘCIA

Jak urządzić aneks kuchenny - poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie to częsty problem wnętrzarski. Radzimy, jak urządzić aneks kuchenny w małym mieszkaniu - Poznaj siedem inspiracji na aneks kuchenny!

Aneks-kuchenny-zdjęcia
Aneks-kuchenny-zdjęcia
Aneks-kuchenny-zdjęcia
Aneks-kuchenny-zdjęcia
Aneks-kuchenny-zdjęcia

Jak urządzić aneks kuchenny? Najczęściej urządzamy go w kawalerce. Aby spełniał swoje funkcje, musi być dobrze urządzony. Radzimy jak urządzić aneks kuchenny w małym mieszkaniu.

Najczęściej aneks kuchenny pojawia się w salonie lub przedpokoju. Jego urządzenie, wybór mebli i materiałów wykończeniowych wymaga bardzo starannego zaaranżowania. Przejście od strefy roboczej, czyli ankesu kuchennego do wypoczynkowej powinno być łagodne. Dlatego trzeba zadbać o dopasowane stylistycznie i kolorystycznie meble w aneksie kuchennym i salonie, ściany, podłogi.

Zobacz również: Kuchnia - inspiracje

Jak urządzić aneks kuchenny w salonie?

Urządzając aneks kuchenny najlepiej zdecydować się na meble wykonane na wymiar. Musimy jak najlepiej wykorzystać małą przestrzeń. Aneks kuchenny w salonie do niedawna kojarzony był tylko z małymi kawalerkami. Dziś aneks kuchenny przenosi się do przedpokoju nawet w większych mieszkaniach. Pozwala to lepiej wykorzystać przestrzeń, wprowadza stylistykę apartamentu. Jeśli kuchnia jest wąska i mała, a a ściana oddzielająca ją od sąsiedniego pokoju nie do wykorzystania. Najlepszym rozwiązaniem, przy tak niefortunnym podziale wnętrz, będzie wyburzenie długiej ściany rozdzielającej wąską mała kuchnię od pokoju. W ten sposób aneks kuchenny z salonem stworzy jedno wnętrze o lepszych proporcjach.

Jak urządzić aneks kuchenny w przedpokoju?

Przedpokój nie zawsze się sprawdza. Zwłaszcza gdy jest nieustawny, a metraż mieszkania mały. Niedoświetlony, otoczony kilkoma parami drzwi, przypomina poczekalnię. Zmniejsza przestrzeń salonu, sypialni, kuchni czy łazienki. Aby wprowadzić do przedpokoju światło i lepiej rozplanować układ małego mieszkania, można wyburzyć lub „przesunąć” ściany, powiększyć otwory drzwiowe, zrezygnować z podziału pokoi dziennych. Warto spojrzeć na plan mieszkania i zaprojektować nowy układ funkcjonalny, stworzyć np. w przedpokoju aneks kuchenny.

Jak urządzić aneks kuchenny - projekt 1

Małą, kompaktową kuchenkę (takie minizestawy dostępne są na polskim rynku) obudowano bowiem z trzech stron niską ścianką działową (ilustracje projektu z prawej strony). Całość umieszczono na osi pokoju, w odległości ok. 1,5 m od okna, blisko 1,3 m od ścian bocznych i - co istotne - na podeście. Podest zajmuje całą tę część pomieszczenia i pełni dwie funkcje: po pierwsze, skrywa instalacje związane z podłączeniem kuchenki i zlewu oraz szuflady (widoczne od strony pokoju), a po drugie, wyraźnie oddziela część kuchenną od reszty pomieszczenia. Do jednej z bocznych ścian wnęki dostawiono wygodny podręczny blat roboczy z wysuniętym w stronę pokoju, umieszczonym nieco niżej blatem barowym. Do "pleców" kuchenki, już na poziomie pokoju, dosunięty jest duży stół jadalniany z krzesłami. W ten sposób pomieszczenie zostało wykorzystane ciekawie i ergonomicznie.

Kluczowe decyzje

  • Umieszczenie kuchenki w centralnej części pokoju, nie przy ścianie.
  • Schowanie całej minikuchni we wnęce ze ścianek gipsowo-kartonowych.
  • Zaprojektowanie w kuchennej części pomieszczenia podestu skrywającego instalacje wodne i kanalizacyjne.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

NIE PRZEGAP

Jak urządzić aneks kuchenny: projekt 2 

Klasyczna wnęka kuchenna w kawalerce, umieszczona w wąskim korytarzu tuż przy drzwiach wejściowych nie daje wielu możliwości, ale można ją zaprojektować z pomysłem (ilustracje powyżej). Tak mała przestrzeń musi być bardzo ekonomicznie wykorzystana. Proponujemy zamontowanie blatu z wpuszczonym jednokomorowym zlewem i dwupalnikową kuchenką. Pod blatem powinna zmieścić się mała lodówka. Fragment ściany nad blatem zajmie lustro dające wrażenie większej przestrzenności. Górną część wnęki wypełnią szafki. Całą kuchnię można będzie zamknąć - od strony korytarza zamontowane zostaną bowiem przesuwne drzwi (mleczne szkło, drewniane ramy), a od strony pokoju wnękę ograniczy ścianka działowa.

Kluczowe decyzje

  • Zamontowanie dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych odgradzających w razie potrzeby wnękę od przedpokoju. W czasie gdy gospodarze korzystają z kuchni, drzwi są zsunięte i schowane za panelem tuż przy drzwiach wejściowych.
  • Maksymalnie efektywne wykorzystanie miejsca we wnęce i dopasowanie kolorystyczne wnęki i przedpokoju.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Jak urządzić aneks kuchenny: projekt 3 

W małych mieszkaniach, gdzie ta sama przestrzeń musi pełnić kilka funkcji, przeważnie jedną stronę przedpokoju przeznacza się na minikuchnię, a drugą na dużą, projektowaną na wymiar szafę. Proponujemy jednak inne rozwiązanie. Jeśli mieszkanie służy kilkuosobowej rodzinie, potrzebna jest nieco większa kuchnia, dlatego zarezerwowano na nią obie ściany przedpokoju (ilustracje powyżej). Dzięki temu znajdzie się miejsce np. na dużą lodówkę, większy zlewozmywak lub blat roboczy, a osoba pracująca w kuchni będzie miała łatwiejszy dostęp do wszystkich urządzeń. Gdy kuchnia jest nieużywana, obie jej części można zasłonić, opuszczając drewniane żaluzje przymocowane na stałe do sufitu. Funkcję szatni zredukowano w tym wypadku do niewielkiego kąta za drzwiami wejściowymi, wyposażonego w półki, wieszaki i skrzynię na buty. Ściankę dzielącą ten kąt od wnęki kuchennej wyprofilowano w ten sposób, by osobie przebierającej się łatwiej było się tam poruszać, odwieszać ubrania, zmieniać buty.

Kluczowe decyzje

  • Sprzęty i urządzenia kuchenne znalazły miejsce w przedpokoju, w dwóch wąskich wnękach umieszczonych naprzeciw siebie. Obie wnęki można ukryć za żaluzjami.
  • Natomiast gdy domownicy chcą skorzystać z kuchni, żaluzje są podciągane.
  • Za drzwiami wejściowymi zaprojektowałam mały, ale wygodny kąt z wieszakami i miejscem na buty.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Aneks kuchenny z salonem
camera

Aneks kuchenny z salonem: modny szary kolor

LISTA ZAKUPÓW

kuchnia w salonie
camera

Aneks kuchenny w stylu skandynawskim

Autor: azawadzka

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 1
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Mariusz Bykowski, Marta Znój, Jarosław Chabros

POLECANE ARTYKUŁY