Złocista ochra kolorem roku 2016. Czy ciepłe kolory będą kolorami roku 2016?

Kolory ścian zawsze wzbudzają nasze zainteresowanie. Przed końcem roku zastanawiamy się jaki kolor zdobędzie miano koloru roku nadchodzącego? Tym razem prezentujemy Złocistą Ochrę jako kolor roku 2016!

Co pasuje do złocistej Ochry
Złocista Ochra na ścianach w sypialni
Ściany w kolorze Złocistej Ochry
Złocista Ochra jako kolor ścian
Tapeta w kolorze Złocistej Ochry

Zbliża się koniec roku, zaczynają się więc pojawiać informacje jakie kolory ścian będą modne w przyszłym roku. Prezentujemy jeden z typów koloru roku 2016 Złocistą Ochrę jako wyróżniającą się wśród wyrafinowanych, ciepłych barw. A co pasuje do wywodzącej się z tradycji ciepłej Złocistej Ochry? Kolory dopełniające symbolizują sprzeczności, odwołują się do tradycji bez której nie da się myśleć o przyszłości!

Kolor roku: skąd wiadomo, że modna będzie Złocista Ochra i dlaczego?

Co roku Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel, właściciel marki Dulux, zbiera grupę międzynarodowych ekspertów, składającą się miedzy innymi z trend watchers, czyli osób zawodowo obserwujących zmiany wśród zwykłych ludzi na ulicach całego świata. Żeby wybrać kolor roku obserwują oni zmiany w naszym ubiorze, a także w zachowaniu, w tym czym lubimy się otaczać i jak spędzamy wolny czas. Są to specjaliści z różnych dziedzin wzornictwa na całym świecie, potrafiący wyłowić tendencje, które w dłuższym czasie będą miały wpływ na nasze wybory i życie. W ten sposób powstają miedzy innymi trendy Colour Futures. Okazuje się, że w tym roku znaleźliśmy się w interesującym punkcie, w którym  tradycja spotyka się z nowoczesnością, a nawet innowacyjnością. Wygląda to zupełnie jak starcie sprzecznych poglądów. Jednak okazuje się, że poprzez codzienne korzystanie z urządzeń mobilnych jesteśmy non  - stop bombardowani mnóstwem informacji i zmieniających się szybko kolorów. Dlatego zaczęliśmy tęsknić do spokoju i tradycji. Okazuje się, że doszliśmy do momentu kiedy chcemy czerpać z tradycji. I tak w palecie przewidywanej na przyszły rok odeszły kolory intensywne i mocne, pochodzące od barw podstawowych. Znajdziemy tam natomiast kolory przytłumione, wyrafinowane, w delikatnych i stonowanych odcieniach. Kolor żółty zastępuje na przykład przygaszona Złocista Ochra (F1.34.58). Zamiast koloru pomarańczy mówimy o koralu. Tęsknimy za kolorami kojarzącymi się ze stabilizacją, spokojem i ciepłem. Złocista Ochra taka właśnie jest.

Więcej: ciepła sródziemnomorska Sjena Palona

 

Kolor roku: jakie kolory będą dopełniały Złocistą Ochrę?

Trend: Dziedzictwo – Przyszłość. Złocista Ochra jest kolorem ciepłym, stonowanym, wywodzącym się z tradycji. Kolorami odzwierciedlającym bogate dziedzictwo i łączącymi z przyszłością, jednocześnie  dopełniającymi  kolor roku 2016 - Złocistą Ochrę będą spokojne odcienie czerwieni.
Trend: Słowa i Obrazy. Atramentowy Błękit i Szarość Ołówka – symbolizują ocalenie słów od degradacji – coraz częściej bowiem zastępujemy słowa obrazkami - sytuacja się odwraca w stosunku do dawnego stwierdzenia, że każdy obraz wart jest 1000 słów. Atramentowy Błękit i Szarość Ołówka idealnie podkreślą kolor roku 2016 czyli Złocistą Ochrę.
Trend: Ciemność i Światło.  Paradoksalnie zaczyna nam brakować ciemności, która jest niezbędna do odpoczynku. Jej odpowiednikiem stają się granat wpadający w czerń i turkus, ale także złoto wschodu słońca – w sposób naturalny podkreślą kolor roku 2016 – Złocistą Ochrę.

Zobacz: co powinniśmy wiedzieć o kolorach ścian?

Przedpokój w kolorze burgunda
camera

BURGUND! Jak malować ściany w głębokim kolorze wina? GALERIA ZDJĘĆ

LISTA ZAKUPÓW

NIE PRZEGAP

Granatowy kolor ścian i dodatków
camera

Granatowy kolor w salonie, kuchni, sypialni: INSPIRACJE

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Aneta Tryczyńska, materiały prasowe Dulux, Radosław Wojnar, materiały prasowe Big-Trix.pl, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY