Pomysł na ścianę: malowanie ścian KROK PO KROKU

2014-07-01 18:31

Farba, tapeta, tynk dekoracyjny, kamień ozdobny czy może drewno? W kwestii dekoracji ściany wachlarz jest ogromny. Malowanie ścian to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na wykończenie wnętrza. Podpowiadamy jaką farbę wybrać, na co zwrócić uwagę i jak przygotować ścianę do malowania. Zapoznaj się z mini przewodnikiem po malowaniu ścian!

Spis treści

  1. Rodzaje farb do ścian: jaki wybrać?
  2. Kolory farby: jakie wybrać?
  3. Rodzaj farb, a jej czystość i zmywalność
  4. Malowanie wnętrz: jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie ścian to najszybszy i najprostszy sposób na samodzielne wykończenie pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, które laika w dziedzinie wykończenia wnętrz mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jedne farby wyróżnia świetne krycie, inne trwałość, kolejne mogą być odporne na czyszczenie. Jaką farbę do ścian wybrać? Jaki rodzaj farby do malowania ścian sprawdzi się najlepiej? Jak przygotować się do malowania wnętrz?

Rodzaje farb do ścian: jaki wybrać?

Do malowania ścian najczęściej stosuje się farby dyspersyjne, inaczej emulsyjne. Ten rodzaj farb ma sporo zalet. Przede wszystkim są bardzo wydajne, nadają się do wszystkich podłoży. Poza tym są bezpieczne – ich rozcieńczalnikiem jest woda, dzięki czemu nie wydzielają szkodliwych substancji, mają dobre właściwości kryjące i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Farby emulsyjne mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące. W zależności od rodzaju zastosowanego spoiwa farby dyspersyjne dzielą się na trzy rodzaje:

  • farby akrylowe – żywica akrylowa, którą zawierają, sprawia, że są odporne na ścieranie, wilgoć i detergenty używane w gospodarstwie domowym. Przepuszczają parę wodną. Schną około godziny. Warto zauważyć, że farby akrylowe po wyschnięciu nieco jaśnieją,
  • farby lateksowe – zawierają kauczuk, dzięki czemu są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym dobrze kryją, tworząc gładką i jednolitą powłokę. Dobrze przepuszczają parę wodną. Schną od pół godziny do dwóch godzin. Po wyschnięciu, w przeciwieństwie do farb akrylowych, nieco ciemnieją. Farby lateksowe są wodoodporne.
  • farby winylowe – ich bazą jest polioctan winylu. Słabo przepuszczają parę wodną, dlatego nie należy ich stosować w pomieszczeniach, gdzie często panuje wilgoć, czyli w łazienkach czy kuchniach. Powierzchnie pokryte farbami winylowymi dość szybko się brudzą, ale też łatwo można je umyć.

Kolory farby: jakie wybrać?

Jeśli wybieramy farbę kolorową, mamy trzy możliwości: możemy kupić taką, która jest barwiona fabrycznie, białą (tzw. bazową) oraz barwnik i wymieszać je samodzielnie albo skorzystać z mieszalników farb. Dzięki nim można uzyskać nawet kilkanaście tysięcy kolorów – wystarczy wybrać najodpowiedniejszą barwę z palety udostępnionej przez producenta, a pracownik sklepu komputerowo dobierze odpowiednie pigmenty i zmiesza je z farbą bazową. Gdy przy wyborze koloru korzystamy z palety, lepiej kupić farbę o ton jaśniejszą od wybranej, ponieważ na dużej powierzchni będzie prezentowała się ona nieco ciemniej niż na próbce.

Rodzaj farb, a jej czystość i zmywalność

W kwestii uzależnienia czystości i zmywalności farby od jej rodzaju, zasada jest jedna: im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej ją wyczyścić. Najlepiej zatem dostosować stopień połysku farby do miejsca, w którym ma być użyta. Tak więc, sufit można pomalować farbą matową, ściany natomiast półmatową, a do miejsc szczególnie narażonych na zabrudzenie najlepiej wybrać tę błyszczącą. Warto wiedzieć, że radykalne zabiegi czyszczenia najlepiej znoszą farby lateksowe. Z reguły producenci określają precyzyjnie, czy farbę można czyścić tylko na sucho, czy też zmywać albo nawet szorować. Przed czyszczeniem ścian, należy zwracać uwagę na dopuszczalną liczbę cykli zmywań określoną w karcie technicznej produktu. Jeżeli jest ich 150, lepiej ściany pokrytej taką farbą w ogóle nie czyścić na mokro – dopiero powyżej 800 cykli farbę można uznać za zmywalną.

Malowanie wnętrz: jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie ścian jest jedną z tych metod, która nie wymaga pracy wyspecjalizowanej ekipy. Z malowaniem poradzi sobie każdy, kto będzie skrupulatnie przestrzegał wyznaczonych reguł nie tylko podczas samego malowania, ale także przygotowania podłoża i farby. Jak przygotować ścianę do malowania?

Gdy podłoże jest nowe:

  • tradycyjne tynki można malować (i gruntować) po co najmniej trzech tygodniach od ułożenia,
  • suche tynki (płyty gipsowo-kartonowe) maluje się po wyschnięciu masy szpachlowej , która wypełnia spoiny pomiędzy nimi, czyli po upływie jednego dnia lub kilku dni (w zależności od temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu).

Gdy podłoże jest stare:

  • pyli, kruszy się albo ma dużą chłonność – trzeba je zagruntować preparatem, który poprawi jego parametry,
  • poplamione – można je zeszlifować papierem ściernym, wywabić plamy preparatem emulgującym albo zamalować farbą gruntująco-izolującą,
  • tynk odspaja się od muru – wówczas należy skuć te fragmenty, które po uderzeniu młotkiem wydają głuchy odgłos, a następnie w miejscach ubytków położyć nowy tynk,
  • pocięte przez rysy – pęknięcia wypełnia się elastyczną zaprawą albo masą uszczelniającą. Nie można zapomnieć o naklejeniu na rysę siatki lub taśmy wzmacniającej,
  • farba się złuszcza – musi zostać usunięta. Najpierw trzeba ją namoczyć, a dopiero potem zdzierać. Gdy odspoiła się tylko miejscowo, ubytek wystarczy uzupełnić masą szpachlową i przeszlifować papierem ściernym,
  • pomalowane farbą klejową – farba taka musi być dokładnie zmyta ze ścian, na przykład wodą z szarym mydłem. Jeśli ściana jest pomalowana tylko jedną lub dwiema warstwami takiej farby, wystarczy ją pokryć gruntem do porowatych podłoży;
  • wytapetowane – niektóre rodzaje tapet można malować. Jest to dobre rozwiązanie, gdy są one równo ułożone i nie odspajają się od ściany. W przeciwnym razie tapetę trzeba zerwać.