Cegła to wyjątkowo trwały naturalny materiał budowlany. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć, sprawdza się więc właściwie w każdym rodzaju pomieszczenia. Dobrze izoluje, jest ciepła, wycisza i nie blaknie. Naturalny, czerwonawy odcień cegły nadaje wnętrzom ciepła i przytulności, ponadto ceglana ściana w tym kolorze stanowi niebanalną dekorację pomieszczeń w każdym stylu.

Ceglana ściana: jakiej cegły użyć?

Jeśli mieszkasz w kamienicy i chcesz mieć naturalną, czerwoną cegłę na ścianach, zrób użytek z oryginalnego budownictwa. Usuń tynk, aż odsłoni się cegła. Następnie oczyść ścianę ostrą szczotką lub wypiaskuj, wyszlifuj i przemyj wodą (możesz użyć specjalnego preparatu oczyszczającego), a na koniec zaimpregnuj. Mieszkasz w nowym budownictwie? W tym przypadku masz kilka możliwości: możesz wybrać cegłę cementową lub ceramiczną, w tym klinkierową i licową. Tego typu cegły dość dużo ważą, więc, aby nie obciążać stropu, stosuj je na małej powierzchni. Możesz też zastąpić je płytkami klinkierowymi lub cegłą ciętą (o grubości około 13 milimetrów, pozyskiwaną z rozbiórki). Nieotynkowanej cegły możesz użyć między innymi do obudowy wnęk lub kominków. W tym drugim przypadku konieczne jest użycie materiałów odpornych na wysokie temperatury.

Cegła na ścianach: w jakich wnętrzach?

Dekoracyjne właściwości ceglanego muru polegają między innymi na tym, że każda cegła jest nieco inna. Naturalny kolor wypalonej ceramiki to mnóstwo odcieni. Ich współgranie powoduje, że płaszczyzna ściany ożywa. Zwłaszcza wtedy, gdy zostanie odpowiednio oświetlona. Naturalna cegła w mieszkaniu to rozwiązanie, które sprawdza się właściwie w każdym stylu aranżacji wnętrz. Doskonale prezentuje się zarówno w klasycznych czy romantycznych pomieszczeniach, jak i w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Ceglana ściana nada twojemu nowoczesnemu salonowi loftowego charakteru, a wykonana z tego materiału obudowa kominka podkreśli swojską, przytulną atmosferę każdej jadalni. Zaimpregnowana cegła świetnie radzi sobie nawet w wilgotnych pomieszczeniach, dlatego też możesz stosować ją w kuchni, a nawet w łazience! Pamiętaj tylko o tym, by nie kłaść jej pod prysznicem – częsty kontakt z wodą może prowadzić do powstawania tak zwanych wykwitów (nieładnych białych zacieków).