Pokój dziecka. Urządzamy kolorowy i rosnący razem z lokatorem pokój dziecka

Aranżacja pokoju dziecka powinna być dla nas zabawą, a nie wyzwaniem. Dlatego przed zakupami do pokoju dziecka ustalmy kolory ścian, wielkość i rodzaj mebli, tak by dodatki mogły zmieniać się wraz z wiekiem dziecka. Przypomnijmy sobie co najbardziej lubiliśmy w naszym pokoju, a co było kompletnie bez sensu?

Różowy wzór paisley w pokoju dziecka
Białe stylowe mebelki w pokoju dziecka
kolorowe pastele na ścianie w pokoju dziecka
Białe meble i cegła na ścianie w pokoju dziecka
Niebieskie chmurki na ścianie w pokoju dziecka

Aranżacja pokoju dziecka może być wspaniałą zabawą, jednak jest przede wszystkim wielkim wyzwaniem. Jak to zrobić by pokój dziecka był ładny, zgodny z aktualnymi trendami, funkcjonalny, sprzyjajał rozwojowi dziecka, a przy okazji nie wydać fortuny? Warto postawić na w miarę neutralne kolory ścian i podłogi, czyli kolory bazowe. Wtedy zmieniające się dodatki  - a tych w pokoju dziecka zawsze jest całe mnóstwo, bedą sprawiały, że pokój dziecka będzie ciągle wydawał się jak nowy. Do tego warto wybrać meble, które będą rosły z małym lokatorem i nie będą nas zmuszały do wydatków i ciągłej zmiany aranżacji. Jeśli przed wyjściem na zakupy wszystko dokładnie sobie przemyślimy, aranżacja pokoju dziecka stanie się bardzo przyjemnym wydarzeniem, nie spędzającym snu z powiek.

Pokój dziecka: meble rosnące razem z dzieckiem

Przed wyjściem na zakupy do pokoju dziecka, oprócz pomysłu na to co chcemy kupić, dobrze jest zmierzyć pokój, z uwzględnieniem miejsca i wymiarów okna, drzwi i istniejących punktów elektrycznych. Wszystkie meble, nawet te dla dzieci, mają różne wymiary. Dzięki inwentaryzacji unikniemy pomyłek, które uprzykrzają później życie na co dzień. Przede wszystkim unikniemy za dużych mebli w małej przestrzeni i odwrotnie. Z taką wiedzą spokojnie możemy udać się na zakupy. Wybierając łóżeczko do pokoju niemowlaka sprawdźmy kilka szczegółów. Na początku najważniejsze będzie to, czy jest regulowana wysokość materaca i czy można wyjmować szczebelki. Dzięki temu trochę starsze dziecko, które już swobodnie chodzi, będzie mogło bezpiecznie samo wchodzić i wychodzić z łóżeczka. Niektóre łóżeczka maja też możliwość zdjęcia ścianek ze szczebelkami dzięki czemu łóżeczko niemowlęce staje się wygodnym łóżkiem dla dziecka. Dobrym pomysłem są też szuflady na pościel pod łóżkiem. W ten sposób łóżko w pokoju dziecka przez kilka ładnych lat rośnie wraz ze swoim lokatorem. O szafie na ubrania raczej nikt nie zapomni. Ważne tylko by jej wymiary też były dostosowane do wielkości pokoju. W środku szafa powinna mieć możliwość różnego ustawienia półek i drążków na wieszaki. Na koniec nie zapomnijmy o półkach i pojemnikach na zabawki. Część najczęściej używanych zabawek może mieć swoje miejsce na półkach, jednak większość lepiej chować w pojemnikach. Niektóre firmy mają specjalne skrzynie na zabawki, do których nawet dziecko może wrzucać swoje skarby. Warto się zastanowić nad takimi skrzyniami stylistycznie spójnymi z resztą mebli w pokoju dziecka. Unikniemy w ten sposób chaosu, i wrażenia sklepu z zabawkami w pokoju naszych najmłodszych.

Pokój dziecka: wybieramy kolory ścian i mebli. Kolory nasycone czy neutralne?

Często łapiemy się na tym, że to my sami chcemy umieścić w pokoju dziecka wszystko to, co nam się podoba, albo to czego sami nie mogliśmy nie mieć. Właśnie to jest największą pułapką podczas urządzania najpierw pokoju niemowlaka, później pokoju dziecka. I tak jak pokój niemowlaka zależy tylko od nas, to już pokój kilkuletniego dziecka nie. Starajmy się słuchać dziecka, co mu się podoba, które kolory lubi. Najlepiej jeśli wyraźne kolory pojawią się w dodatkach lub na jednej ścianie w formie kolorowej tapety. Jeśli decydujemy się na tapety na wszystkich ścianach niech będą one stonowane. Dobre firmy oferują zawsze całe serie tapet i tkanin. Do jednej wzorzystej jest zazwyczaj kilka spokojnych koordynatów. Warto korzystać z takich rozwiązań. Kolory ścian też najlepiej gdy są pastelowe albo neutralne. Rzadko wybieramy szarość jako kolor ścian w pokoju dziecka, a szkoda. Jest idealnym tłem dla zabawek. Nadmiar bodźców kolorystycznych i stylistycznych może mieć nienajlepszy wpływ na rozwój dziecka. Także obserwujmy wybory naszych dzieci, słuchajmy ich i dopiero wtedy aranżujmy im ich własną przestrzeń. Wtedy mamy gwarancję, że nasze dzieci będą chętnie przebywały w swoich pokojach, a może nawet będą dbały o porządek!

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY