Sprawdź, jak urządzić miejsce do nauki w pokoju dla dziecka, by było jak najbardziej komfortowe i sprzyjające koncentracji oraz pogłębianiu wiedzy.

Miejsce do nauki w pokoju dziecięcym: odpowiednie umiejscowienie i wyposażenie

Przede wszystkim, miejsce do nauki powinno być komfortowe i sprzyjające skupieniu, dlatego też trzeba ulokować je w najbardziej zacisznym miejscu pokoju – koniecznie pod ścianą, najlepiej w rogu pomieszczenia. Podstawowymi meblami tworzącymi kącik do nauki są biurko i wygodne krzesło (najzdrowszym wyborem są krzesła nieobrotowe, ponieważ, w przeciwieństwie do krzeseł obrotowych, nie wpływają negatywnie na kręgosłup). W tym przypadku nie warto kupować mebli „na zapas”. Gabaryty (przede wszystkim wysokość) biurka i krzesła należy dopasować do wieku swojej pociechy – zestawy dla nastolatków nie nadają się dla kilkuletnich szkrabów i odwrotnie.

SUPERPOMYSŁ: świetnie urządzony pokój dziecka GALERIA >>>

Kolejną, absolutnie niezbędną, rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest odpowiednie oświetlenie miejsca do nauki. Najbardziej wartościowym rodzajem światła jest światło dzienne, dlatego też najlepszym umiejscowieniem kącika do pracy jest sąsiedztwo okien, jednak jeśli nie masz możliwości ustawienia biurka pod źródłem naturalnego światła, koniecznie zainwestuj w porządną lampkę. Na biurku przydają się również wszelkiego rodzaju akcesoria (pojemniki, przyborniki, podkładki), ułatwiające utrzymanie porządku na stanowisku pracy – bałagan skutecznie odwraca uwagę od nauki, podobnie jak niepotrzebne zabawki. W pobliżu biurka warto jest ustawić regał lub innego rodzaju zabudowę na książki. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało przebywać całego pokoju w drodze po lekturę. Oddzielny kącik do czytania również jest doskonałym pomysłem. Jeśli lubisz niebanalne rozwiązania, część ściany w sąsiedztwie miejsca do nauki pokryj farbą tablicową, umożliwiającą pisanie po niej kredą. Które dziecko oprze się okazji rozwiązania matematycznego zadania w ciekawszy sposób niż w zeszycie?