Pokój dla dziecka: jak urządzić pokój dziecięcy w 5 krokach?

2014-06-12 19:09

Aranżacja pokoju dla dziecka, czy pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie. Przestrzeń dla młodych ludzi musi być tak zorganizowana, by spełniała jednocześnie kilka bardzo ważnych funkcji. Jedno wnętrze pełni rolę sypialni, pokoju do nauki oraz bawialni. O czym trzeba pamiętać aranżując pokój dla dziecka? Jak zorganizować przestrzeń w pokoju młodzieżowym, by była ona nie tylko urokliwa, ale przede wszystkim funkcjonalna?

Spis treści

  1. Krok 1. Wydziel strefy
  2. Krok 2. Organizacja strefy do nauki
  3. Krok 3. Organizacja bawialni
  4. Krok 4. Minimalizm form
  5. Krok 5. Wybór kolorystyki

Urządzając pokój dla dziecka musimy pamiętać, że jest to wnętrze wyjątkowe. Jedno pomieszczenie musi pełnić jednocześnie kilka bardzo ważnych funkcji. Dlatego niezwykle ważny jest funkcjonalny podział wnętrza na poszczególne strefy, dobór kolorów, a przede wszystkim przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę aranżując pokój młodzieżowy, jak wydzielić poszczególne strefy i kształtować estetykę wnętrza?

Krok 1. Wydziel strefy

Pokój młodzieżowy albo pokój dziecięcy musi być niezwykle funkcjonalny. W tym celu, warto wydzielić we wnętrzu trzy podstawowe strefy: strefę do nauki, zabawy i odpoczynku. Jedną z najważniejszych części wnętrza jest strefa sypialna. Aranżację pokoju rozpocznijmy od wyznaczenia miejsca, w którym stanie wygodne łóżko. Projektanci radzą unikać organizowania strefy nocnej bezpośrednio pod oknem lub naprzeciwko drzwi wejściowych. Dlatego warto przemyśleć, która część pokoju najlepiej sprawdzi się jako cicha i spokojna przestrzeń do odpoczynku.

Krok 2. Organizacja strefy do nauki

W pokoju dla ucznia warto zorganizować przyjazny kącik do nauki, gdzie najważniejszym jego elementem będzie biurko. Usytuowanie mebla powinnyśmy uzależnić przede wszystkim od dostępu światła naturalnego. Im większy dopływ światła – tym lepiej. Dlatego, jeśli dziecko jest praworęczne – przestrzeń do nauki zorganizujmy tak, aby światło dzienne padało z lewej strony dziecka siedzącego przy biurku. Jeśli natomiast pociecha jest leworęczna – biurko ustawy prawym bokiem do okna. Takie rozwiązanie  zapobiegnie zasłanianiu sobie światła przez dziecko w trakcie odrabiania lekcji. W przypadku młodzieży w wieku szkolnym, dobrym rozwiązaniem wydaje się biurko z nadstawką, która zagwarantuje dodatkowe miejsce do segregacji książek i zeszytów.

Krok 3. Organizacja bawialni

Jeśli organizujemy przestrzeń do życia dla dzieci trochę młodszych, gdzie pokój dziecięcy będzie pełnił przede wszystkim funkcję bawialni, zadbajmy o odpowiednią organizację przestrzeni. W tej roli idealnie sprawdzi się przemyślany system przechowywania zabawek, który pomoże zachować w pokoju ład i porządek. Dla młodszych dzieci wybierzmy stabilne regały o niskich półkach, do których dziecko będzie miało swobodny dostęp. Dla tych nieco starszych – wybierzmy funkcjonalne, zamykane komody.

Krok 4. Minimalizm form

Niezależnie od pomyślanej stylistyki, w pokoju dziecięcym warto postawić na minimalizm brył mebli. Stonowane i proste formy mebli wprowadzą do wnętrza harmonię i zapobiegną nadmiernemu chaosowi. Kolorystyczne ożywienie możemy wówczas wprowadzić za pomocą dodatków, kolorów ścian i elementów dekoracji.

Krok 5. Wybór kolorystyki

Aranżując pokój dla dziecka, w kwestii kolorystyki mamy nieco większe pole możliwości. Z powodzeniem możemy postawić na mocne i nasycone kolory, które ożywią wnętrze. Wówczas należy jednak pamiętać o odpowiednim wyważeniu kolorów mebli i dodatków, aby zbyt mocne barwy ścian nie przytłoczyły przestrzeni. Warto zauważyć, że czasy kiedy różowy kolor dominował w pokojach dziewczynek, a niebieski był standardowym kolorem pokoi chłopców – powoli odchodzą do przeszłości. Kolorystyka w pokoju dziecięcym powinna być na tyle neutralna, by później aranżację pokoju można było swobodnie dostosować do rosnącego dziecka. Nie bójmy się w pokoju młodzieżowym zastosować koloru białego, ponieważ później za pomocą kolorystycznych dodatków możemy dowolnie odmieniać aranżację.

Nasi Partnerzy polecają