Oświetlenie to jedno z najważniejszych elementów każdego projektu wnętrza. Odpowiednio dobrane źródło światła okaże się niezastąpionym sprzymierzeńcem w kształtowaniu przestrzeni mieszkalnej. Do tej pory jednak skupialiśmy się głównie na oświetleniu salonu czy sypialni. Przyszedł czas na odpowiednie zaplanowanie oświetlenia w pokoju dla ucznia. Centralne źródło światła to oczywiście niezbędnym element w pokoju dziecięcym. Równie ważne, jeśli nie najważniejsze, jest odpowiednie doświetlenie strefy do nauki, czyli biurka.

Oświetlenie biurka: jaką lampkę biurkową wybrać?

Do oświetlenia salonu czy sypialni wybierzemy dekoracyjne lampki, które dadzą nam przytłumione i klimatyczne światło. Przy wyborze oświetlenia biurka, musimy natomiast kierować się zupełnie innymi wytycznymi. Po pierwsze - postawmy na funkcjonalność. Idealnym rozwiązaniem będzie lampka ruchoma, która umożliwi nam dopasowywanie strumienia światła do własnych potrzeb. W tym celu wybierzmy lampkę o długim, regulowanym ramieniu, które w razie potrzeby umożliwi nam przybliżanie lub oddalanie promienia żarówki. Pomysłowym rozwiązaniem będzie lampka o giętkim ramieniu na całej długości, które można dowolnie wyginać dopasowując go do potrzeb. Optymalnym rozwiązaniem są lampki, które kierują źródło światła z góry. To gwarantuje, że promień światła nie będzie raził dziecka oraz nie będzie niczym przysłonięty. Pamiętajmy, że w przypadku dzieci praworęcznych lampka powinna stać po lewej stronie biurka, natomiast jeśli dziecko pisze lewą ręką - ustawmy ją po prawej stronie ucznia.

Oświeć to, czyli klika słów o oświetleniu biurka

Wybierając lampkę na biurko, zazwyczaj skupiamy się na jej modelu, wyglądzie czy estetyce, pomijamy natomiast niezwykle ważny aspekt, czyli kolor promienia. Nie jest tajemnicą, że najlepsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Dlatego, bardzo często w aranżacji pokoju dla dziecka, zaleca się usytuowanie biurka bezpośrednio pod oknem. Jeśli jednak zapada zmrok, a nasze dziecko zmaga się z pracami domowymi, musimy zapewnić mu doskonałe warunki do nauki, w tym - idealne oświetlenie biurka. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór żarówki dającej światło o barwie zbliżonej do światła słonecznego. Taką tonację najłatwiej osiągniemy decydując się na lampki halogenowe lub lampy LED. Światło o białej i nieco chłodnej barwie okaże się świetnym sprzymierzeńcem, pomagając nam w koncentracji. Ponadto, nie męczy zbytnio wzroku i najlepiej oddaje rzeczywiste kolory. Dlatego też, bardzo często jest ono zalecane do pokoju dla dziecka jako oświetlenie biurka. Decydując się jednak na halogeny w pokoju dla ucznia pamiętajmy, że ten rodzaj żarówek bardzo szybko się nagrzewa, a przypadkowe jej dotknięcie może skutkować poparzeniem. Warto również zdecydować się na model lampki z regulowanym natężeniem światła. Wówczas, będziemy mogli dostosować do oczekiwań i potrzeb dziecka, nie tylko odległość lampki, ale także natężenie światła.

Alternatywna lampki biurkowej w pokoju dla ucznia

Alternatywą dla wygodnych i funkcjonalnych lampek biurkowych są lampy stojące z regulowanym stelażem, który pozwoli nam na ustawienie odpowiedniego kąta padania światła. Takie rozwiązanie może okazać się niezwykle praktyczne w przypadku ograniczonego miejsca na biurku. W przypadku małego biurka, dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie niewielkich kinkietów po obu stronach mebla. Wówczas światło będzie padało z obu stron równomiernie. Pamiętajmy jednak, że pomimo licznych zalet takich rozwiązań to lampka biurkowa wygrywa ten pojedynek. Warto jedynie zainwestować w funkcjonalny model lampki umożliwiający dostosowanie jej do potrzeb oraz pamiętać o wyborze żarówki dającej światło o brawie zbliżonej do światła naturalnego.