Czyszczenie materaca. Jak wyczyścić materac i usunąć z niego plamy? Poradnik

2019-02-26 16:16

Odpowiednio dobrany materac to klucz do dobrego, zdrowego i regenerującego snu. By go nic nie zaburzało, należy wiedzieć, jak czyścić materac. Dobra wiadomość jest taka, że czyszczenie materaca nie jest skomplikowane. Zadanie ułatwia też zdejmowany pokrowiec na materac.

Dlaczego czyszczenie materaca jest takie ważne? Podstawowy powód – pozbywamy się roztoczy i ich mało przyjemnych odchodów, złuszczonego naskórka, a także niepotrzebnych mikroorganizmów. Ponadto wyczyszczony, odświeżony materac zapewnia jeszcze lepszy sen.

Czyszczenie materaca odkurzaczem

Najprostsza metoda czyszczenia materaca to jego regularne odkurzanie. Ważne, by robić to odkurzaczem z filtrem antyalergicznym – wtedy zanieczyszczenia z materaca (w tym odchody roztoczy, które wywołują alergię, a także pył i kurz) zostaną zatrzymane w środku i nie trafią do powietrza.

Zwykły odkurzacz o dobrej sile ssącej powinien jak najbardziej wystarczyć do regularnego czyszczenia materaca. Ale żeby efekt był jeszcze lepszy, można użyć odkurzacza piorącego oraz płynu do prania dywanów. Dzięki sprawnemu odciąganiu wilgoci przez tego typu urządzenie nie zmoczymy zbytnio materaca. Niemniej warto przeprowadzać pracę w słoneczny dzień, by materac szybciej wysechł.

.. Jak wybrać materac? Najlepsze rady! >>>

Czyszczenie materaca na mokro

Warto co jakiś czas przeprowadzać czyszczenie materaca na mokro – głębsze, skuteczniejsze i bardziej odświeżające. Jak to robić? Jeśli staramy się używać jak najmniej detergentów, przydadzą się urządzenia do czyszczenia parowego, które usuwają plamy, a także skutecznie dezynfekują (dzięki gorącej parze).

A jakich środków czyszczących używać? Świetnie sprawdzają się te do czyszczenia tapicerek – są delikatne, dlatego nie trzeba się martwić o podrażnienia skóry. Dobry efekt zapewnia też aktywna piana, czyli pochodząca z rozwodnionego środka piorącego.

Parownica Karcher

Autor: Materiały prasowe Karcher

Parownica SC 2 EasyFix Deluxe

 

Jak zadbać o porządek w domu bez stosowania szkodliwej chemii? Nie ma sensu powielać starych metod czyszczenia octem czy sodą. Warto postawić na rozwiązanie skuteczniejsze i lepsze – na czyszczenie parą. Parownice to bardzo wszechstronne urządzenia. Czyszczenie parą zapewnia higieniczną czystość i jak potwierdzają badania naukowe, parownica Kärcher usuwa 99,9% bakterii typowo występujących w domu. Mnogość akcesoriów i dodatkowe dysze to gwarancja wielu różnych zastosowań. Dysza do tapet pozwala usuwać stare tapety, a dysza do tekstyliów – odświeżać i prasować ubrania wiszące na wieszakach. Dysza do detali sprawdzi się zaś przy czyszczeniu fug.

Jak wyczyścić materac sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to środek ekologiczny i w pełni naturalny. Ma też świetne właściwości czyszczące. W przypadku materaca pozwala usunąć zabrudzenia, a ponadto pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Do czyszczenia materaca można użyć samej sody oczyszczonej albo też dodać do niej aromatyczny olejek z drzewa herbacianego (kilka kropli olejku na szklankę sody oczyszczonej).

Rozprowadzamy sodę dokładnie na całej powierzchni materaca – np. za pomocą sitka. Warto też delikatnie wcierać sodę w tkaninę. Zostawiamy materac na kilka godzin (a najlepiej na cały dzień). Później należy go bardzo dokładnie odkurzyć. Pozostałości sody mogą się bowiem wzbijać w powietrze już po zakończeniu pracy.

..  Jak wyspać się dobrze? Te czynniki musisz wyeliminować >>>

Jak czyścić materac? Usuwanie plam

Świetnym sposobem na usuwanie plam z materaca jest użycie odplamiacza enzymatycznego. Taki środek można kupić gotowy albo zrobić samodzielnie. Tradycyjnym odplamiaczem tego typu jest roztwór wody z sokiem z cytryny (w proporcji woda-sok 2:1). Należy go rozprowadzić na plamie, pozostawić na kilkanaście minut, a później wyszorować powierzchnię np. szczotką.

Trudniejsze plamy, np. z krwi? Na początku warto je zredukować i „osłabić” wodą utlenioną albo po prostu zimną wodą. Nie używajmy wody ciepłej – pod jej wpływem białko zawarte w krwi się ścina, a plama jest jeszcze trudniejsza do usunięcia. Następnie do czyszczenia materaca wykorzystujemy np. wodę z solą albo z sodą oczyszczoną (proporcja wody i sody 2:1). Plamy z materaca można też próbować usunąć za pomocą płynu do naczyń.

Innym dobrym środkiem do odplamiania materaca jest boraks. W przypadku plam suchych robimy pastę z boraksu i wody, nakładamy ją do wyschnięcia, a później zeskrobujemy. Na mokre plamy lepszy będzie roztwór zrobiony z jednej części boraksu i trzech części wody. Rozlewamy go na plamę, a potem osuszamy ściereczkę. Boraks ma tę zaletę, że pochłania również nieprzyjemne zapachy.

.. Jak kolory w sypialni wpływają na nastrój? 8 barw i ich właściwości >>

Pokrowiec na materac, czyli łatwiejsze czyszczenie

Aby uniknąć trudnych do usunięcia plam, warto pomyśleć o pokrowcu na materac. Łatwo go zamocować, a później zdjąć i uprać w pralce, czyli błyskawicznie odświeżyć. Pokrowce wykonywane są z solidnych materiałów, które zapewniają też odpowiednią wentylację. Dlatego w materacu nie gromadzi się wilgoć.

Pomysły na wystrój sypialni - GALERIE ZDJĘĆ