Malowanie ścian i sufitów to jeden z ostatnich etapów wykańczania domu. Kolorowe ściany i jasne sufity są zapowiedzią tego, iż niedługo będzie można się wprowadzić. Wnętrza, w których kolory farb są odpowiednio dobrane, dzięki malowaniu nabiorą ciekawego stylu i niepowtarzalnego klimatu. Warto więc wiedzieć, jak pomalować mieszkanie ładnie, szybko i profesjonalnie.

Malowanie ścian: dekalog malarza pokojowego

Malowanie pokoju i remont mieszkania dobrze jest zaplanować na czas, kiedy na zewnątrz panuje dość wysoka temperatura (ok. 18-21°C), ponieważ w trakcie pracy mieszkanie trzeba często wietrzyć. Zanim zabierzesz się za malowanie ściany, z pędzla (z włosia), bez znaczenia, czy był już kiedyś używany, czy jest prosto ze sklepu, należy strzepać kurz. Aby uniknąć kilku różnych odcieni na jednej płaszczyźnie, powinno się malować ściany przy tym samym źródle światła – najlepiej w świetle dziennym. W innym razie można przez pomyłkę pomalować kilka razy to samo miejsce, przez co poszczególne fragmenty ściany będą się różniły odcieniem. Żeby uniknąć wyraźnych granic między poszczególnymi etapami malowania, warto jedną powierzchnię pomalować za jednym zamachem, pamiętając przy tym, aby połowa szerokości wałka pokrywała pomalowany wcześniej pas ściany. Drugą warstwę nakłada się dopiero, gdy wyschnie poprzednia, czyli po dwóch-czterech godzinach. Tylko w ten sposób będziemy w stanie obiektywnie ocenić efekt i zrobić odpowiednie poprawki.

Malowanie ścian: 3 etapy

  • 1 etap: ocena stanu i naprawa podłoża ściany

Remont zaczynamy od obejrzenia ścian, usunięcia starych powłok, jeśli jest to konieczne, lub wszelkich zanieczyszczeń, a także naprawienia powierzchni ściany.

  • 2 etap: zagruntowanie ścian i pomalowanie farbą podkładową

Te zabiegi mają na celu wzmocnienie podłoża sciany, zniwelowanie różnic kolorystycznych, żeby nawierzchniowa powłoka malarska była jak najlepszej jakości. Jeśli podłoże jest przyczepne i stabilne, można zrezygnować z gruntowania i od razu przystąpić do malowania ścian podkładowego. Jest ono niezbędne, gdy podłoże ma intensywny kolor albo wyraźną teksturę – jest nieco chropowate i chcielibyśmy usunąć ten efekt. Do malowania podkładowego zaleca się stosować farby podkładowe, których celem jest wzmocnienie podłoża przez wyrównanie jego chłonności, zmniejszenie porowatości powierzchni, wyeliminowanie pylistości oraz poprawienie zdolności pokrycia powłok w kolorach farb ciemnych i nasyconych.

  • 3 etap: nłożenie na ściany farby dekoracyjnej

Po prawidłowym dobraniu farby do każdego pomieszczenia należy dopasować do nich odpowiednie narzędzia, a potem pomalować dokładnie i estetycznie ściany.

Malowanie pokoju: co będzie potrzebne

Aby malowanie ścian przebegało sprawnie i aby uniknąć niespodzianek i nie przerywać pracy, dobrze jest oprócz wybranej farby przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia do malowania. Powinniśmy się więc zaopatrzyć w:

  • folię i taśmę malarską - do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane;
  • pędzle – szerokie (ławkowce) do malowania dużych powierzchni, wąskie do malowania okolic wokół okien i drzwi oraz tak zwane krzywiki (z wygiętą rączką), które służą do malowania trudno dostępnych miejsc;
  • wałki – szerokie, wąskie i specjalne do malowania narożników;
  • teleskop – przyda się do malowania sufitu, wydłuży zasięg naszej ręki o 1 do 3,5 m;
  • wiaderko z kratką - do odsączania nadmiaru farby oraz plastikową tackę, na której będzie można
  • mieć mniejszą ilość farby

Malowanie ścian: przygotuj wnętrze do malowania

Zanim przystąpimy do szaleństw z wałkiem i farbą, należy odpowiednie przygotować wnętrze do malowania. Jest to konieczne, aby malowanie dodało wnętrzom uroku, a nie pozostawiło po sobie widocznych nieestetycznych śladów albo nawet szkód. Oto kilka wskazówek, które pomogą uchronić przed ewentualnym zniszczeniem to, co zostało już zrobione. Po pierwsze przed malowaniem samoprzylepną papierową taśmą oklejamy newralgiczne miejsca, które mogłyby ulec zabrudzeniu, np. ramy okien. Wokół nich bardzo trudno precyzyjnie nanieść farbę -  łatwo je zabrudzić. Po drugie na podłogę kładziemy folię malarską – dość grubą, aby nie robiły się w niej dziury w czasie chodzenia. Folię przyklejamy do listew przypodłogowych papierową
taśmą malarską, co dodatkowo zabezpiecza same listwy.

Malowanie ścian i sufitów: 5 kroków

1. Malowanie pokoju zaczynamy od pomalowania sufitu. Ważne, aby najpierw pomalować narożniki przy oknie, do czego niezbędny będzie mały pędzel lub wałek. Następnie, oddalając się od źródła światła, czyli okna, malujemy szerokie pasy już większym wałkiem. Jeśli nie mamy zbyt wysokiej drabiny albo chcemy malować, stojąc na podłodze, możemy skorzystać z teleskopu, który nakłada się na uchwyt wałka.

2. Kolor sufitu zazwyczaj przeciąga się również na ścianę, tworząc opaskę wokół całego pomieszczenia. Gdy farba wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklejamy taśmę samoprzylepną, która wyznaczy wyraźną granicę między kolorem sufitu i ścian. Taśmę przyklejamy również wzdłuż granicy pomiędzy dwoma kolorami na dwóch sąsiednich ścianach.

3. Teraz możemy się już zabrać za malowanie ścian. malowanie ściany rozpoczynamy od naniesienia farby we wszystkich narożnikach specjalnie przeznaczonym do tej czynności okrągłym wałkiem. To narzędzie przyda się również do malowania ściany wokół gniazdek i w okolicy okien.

4. Najpierw malujemy ścianę z oknem, po czym oddalamy się od źródła światła, przechodząc coraz bardziej w głąb pokoju. Do malowania dużych płaszczyzn najwygodniej jest używać dużych wałków lub pędzli. Praca postępuje wtedy szybciej oraz zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się nieładnych smug na ścianie.

5. Kiedy farba już lekko przeschnie (niecałkowicie, gdyż mogłyby powstać odpryski), odkleja się taśmę malarską przy suficie, oddzielającą powierzchnie o różnych kolorach oraz tę zabezpieczającą okna, listwy przypodłogowe i gniazdka.