Urządzamy » Zrób to sam » Remonty i naprawy » Malowanie ścian: zróbmy ścianie dobre malowanie - krok po kroku

Malowanie ścian: zróbmy ścianie dobre malowanie - krok po kroku

Malowanie ścian nie jest to trudne. Ponadto nic tak nie doda urody wnętrzom jak świeżo pomalowane ściany. Jak malować ściany: poradnik. Możemy sami wziąć pędzle i wałki i rozpocząć wielkie malowanie pokoju. Radzimy jak pomalować ściany: krok po kroku.
Kolory ścian: białe ściany i niebieska tapeta

Biały kolor ścian jest idealnym tłem dla dekoracyjnej, niebieskiej tapety.

Malowanie ścian i sufitów to jeden z ostatnich etapów wykańczania domu. Kolorowe ściany i jasne sufity są zapowiedzią tego, iż niedługo będzie można się wprowadzić. Wnętrza, w których kolory farb są odpowiednio dobrane, dzięki malowaniu nabiorą ciekawego stylu i niepowtarzalnego klimatu. Warto więc wiedzieć, jak pomalować mieszkanie ładnie, szybko i profesjonalnie.

Malowanie ścian: dekalog malarza pokojowego

Malowanie pokoju i remont mieszkania dobrze jest zaplanować na czas, kiedy na zewnątrz panuje dość wysoka temperatura (ok. 18-21°C), ponieważ w trakcie pracy mieszkanie trzeba często wietrzyć. Zanim zabierzesz się za malowanie ściany, z pędzla (z włosia), bez znaczenia, czy był już kiedyś używany, czy jest prosto ze sklepu, należy strzepać kurz. Aby uniknąć kilku różnych odcieni na jednej płaszczyźnie, powinno się malować ściany przy tym samym źródle światła – najlepiej w świetle dziennym. W innym razie można przez pomyłkę pomalować kilka razy to samo miejsce, przez co poszczególne fragmenty ściany będą się różniły odcieniem. Żeby uniknąć wyraźnych granic między poszczególnymi etapami malowania, warto jedną powierzchnię pomalować za jednym zamachem, pamiętając przy tym, aby połowa szerokości wałka pokrywała pomalowany wcześniej pas ściany. Drugą warstwę nakłada się dopiero, gdy wyschnie poprzednia, czyli po dwóch-czterech godzinach. Tylko w ten sposób będziemy w stanie obiektywnie ocenić efekt i zrobić odpowiednie poprawki.

Malowanie ścian: 3 etapy

 • 1 etap: ocena stanu i naprawa podłoża ściany

Remont zaczynamy od obejrzenia ścian, usunięcia starych powłok, jeśli jest to konieczne, lub wszelkich zanieczyszczeń, a także naprawienia powierzchni ściany.

 • 2 etap: zagruntowanie ścian i pomalowanie farbą podkładową

Te zabiegi mają na celu wzmocnienie podłoża sciany, zniwelowanie różnic kolorystycznych, żeby nawierzchniowa powłoka malarska była jak najlepszej jakości. Jeśli podłoże jest przyczepne i stabilne, można zrezygnować z gruntowania i od razu przystąpić do malowania ścian podkładowego. Jest ono niezbędne, gdy podłoże ma intensywny kolor albo wyraźną teksturę – jest nieco chropowate i chcielibyśmy usunąć ten efekt. Do malowania podkładowego zaleca się stosować farby podkładowe, których celem jest wzmocnienie podłoża przez wyrównanie jego chłonności, zmniejszenie porowatości powierzchni, wyeliminowanie pylistości oraz poprawienie zdolności pokrycia powłok w kolorach farb ciemnych i nasyconych.

 • 3 etap: nłożenie na ściany farby dekoracyjnej

Po prawidłowym dobraniu farby do każdego pomieszczenia należy dopasować do nich odpowiednie narzędzia, a potem pomalować dokładnie i estetycznie ściany.

Malowanie pokoju: co będzie potrzebne

Aby malowanie ścian przebegało sprawnie i aby uniknąć niespodzianek i nie przerywać pracy, dobrze jest oprócz wybranej farby przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia do malowania. Powinniśmy się więc zaopatrzyć w:

 • folię i taśmę malarską - do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane;
 • pędzle – szerokie (ławkowce) do malowania dużych powierzchni, wąskie do malowania okolic wokół okien i drzwi oraz tak zwane krzywiki (z wygiętą rączką), które służą do malowania trudno dostępnych miejsc;
 • wałki – szerokie, wąskie i specjalne do malowania narożników;
 • teleskop – przyda się do malowania sufitu, wydłuży zasięg naszej ręki o 1 do 3,5 m;
 • wiaderko z kratką - do odsączania nadmiaru farby oraz plastikową tackę, na której będzie można
 • mieć mniejszą ilość farby

Malowanie ścian: przygotuj wnętrze do malowania

Zanim przystąpimy do szaleństw z wałkiem i farbą, należy odpowiednie przygotować wnętrze do malowania. Jest to konieczne, aby malowanie dodało wnętrzom uroku, a nie pozostawiło po sobie widocznych nieestetycznych śladów albo nawet szkód. Oto kilka wskazówek, które pomogą uchronić przed ewentualnym zniszczeniem to, co zostało już zrobione. Po pierwsze przed malowaniem samoprzylepną papierową taśmą oklejamy newralgiczne miejsca, które mogłyby ulec zabrudzeniu, np. ramy okien. Wokół nich bardzo trudno precyzyjnie nanieść farbę -  łatwo je zabrudzić. Po drugie na podłogę kładziemy folię malarską – dość grubą, aby nie robiły się w niej dziury w czasie chodzenia. Folię przyklejamy do listew przypodłogowych papierową
taśmą malarską, co dodatkowo zabezpiecza same listwy.

Malowanie ścian i sufitów: 5 kroków

1. Malowanie pokoju zaczynamy od pomalowania sufitu. Ważne, aby najpierw pomalować narożniki przy oknie, do czego niezbędny będzie mały pędzel lub wałek. Następnie, oddalając się od źródła światła, czyli okna, malujemy szerokie pasy już większym wałkiem. Jeśli nie mamy zbyt wysokiej drabiny albo chcemy malować, stojąc na podłodze, możemy skorzystać z teleskopu, który nakłada się na uchwyt wałka.

2. Kolor sufitu zazwyczaj przeciąga się również na ścianę, tworząc opaskę wokół całego pomieszczenia. Gdy farba wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklejamy taśmę samoprzylepną, która wyznaczy wyraźną granicę między kolorem sufitu i ścian. Taśmę przyklejamy również wzdłuż granicy pomiędzy dwoma kolorami na dwóch sąsiednich ścianach.

3. Teraz możemy się już zabrać za malowanie ścian. malowanie ściany rozpoczynamy od naniesienia farby we wszystkich narożnikach specjalnie przeznaczonym do tej czynności okrągłym wałkiem. To narzędzie przyda się również do malowania ściany wokół gniazdek i w okolicy okien.

4. Najpierw malujemy ścianę z oknem, po czym oddalamy się od źródła światła, przechodząc coraz bardziej w głąb pokoju. Do malowania dużych płaszczyzn najwygodniej jest używać dużych wałków lub pędzli. Praca postępuje wtedy szybciej oraz zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się nieładnych smug na ścianie.

5. Kiedy farba już lekko przeschnie (niecałkowicie, gdyż mogłyby powstać odpryski), odkleja się taśmę malarską przy suficie, oddzielającą powierzchnie o różnych kolorach oraz tę zabezpieczającą okna, listwy przypodłogowe i gniazdka.

Malowanie ścian wideo: jak namalować pasy na ścianie

Dekoracyjne malowanie ścian nie jest łatwe. Zobacz jak namalować pasy na ścianie. Taka dekoracja ścian jest bardzo efektowna. Pokazujemy instrukcję wideo - jak pomalować ścianę w pasy. Ponadto ściana pomalowana w ten sposób optycznie podwyższa wnętrze. Malowanie pasów należy rozpocząć od zaznaczenia ich wysokości i szerokości. Następnie, wzdłuż naszkicowanych wcześniej krawędzi pasów, należy przykleić taśmę malarską. Należy przy tym pamiętać, by przyklejać ją delikatnie, ale dokładnie. Zbyt mocne dociskanie taśmy do ściany może skutkować odklejaniem się farby podkładowej przy zrywaniu taśmy.

Malowanie ścian: szybki poradnik remontowy

 • Sąsiad zalał mi sufit w kuchni. Próbowałem zamalować zacieki zwykłą białą farbą, ale nie znikają?

Zastosuj specjalną farbę izolującą plamy, np. Renostyl Dekoral. Preparat równomiernie rozprowadź wałkiem (nie pędzlem, bo pozostawi ślady). Im dalej od plamy, tym cienszą nanoś warstwę. Po wyschnięciu preparatu pomaluj sufit farbą akrylową.

 • Po poprzednim malowaniu na ścianach pozostały smugi. Jak ich uniknąć tym razem?

Rozpocznij malowanie od najjaśniejszego narożnika ściany. Wałkiem teleskopowym nasączonym farbą (jej nadmiar odciśnij na kuwecie) zaznacz dużą literę V. Szybko zamaluj prostokąt ściany (z V w środku), dociągając wałkiem do krawędzi przy suficie i podłodze. Oprzyj lekko wałek u góry, przesuń nim w dół, pas po pasie. Potem kolejna litera V i nowy prostokąt. Pozwól ścianie wyschnąć. Przy drugiej warstwie zaplanuj „łączenia” prostokątów 5–10 cm dalej.

Malowanie ścian: cennik usług malarskich

Chcesz przemalować mieszkanie, ale wolisz zdać się na fachowca? Oto przykładowe koszty brutto malowania ścian:

 • Warszawa (remonty24.pl): gruntowanie ścian/sufitów 2,46 zł/m², wykonanie gładzi 21,23 zł/m², malowanie ścian dwukrotne – na biało 8,61 zł/m², malowanie ścian na inny kolor 9,84 zł/m².
 • Wrocław (dobryremont.wroclaw.pl): gruntowanie ściany 3,95 zł/m², gładź 24 zł/m², malowanie ścian 7,90 zł/m².
 • Lublin (kar-mont.pl): gruntowanie 3,69 zł/m², gładź 30,75 zł/m², malowanie ścian na biało 9,84 zł/m², malowanie ścian na inny kolor 12,30 zł/m².
Fioletowy salon na poddaszu

Produkty z sesji

Salon w skandynawskim stylu

Produkty z sesji

Zobacz również

dlaczego po malowaniu farba robia sie pecherzyki na scianie

malowanie ścian jest proste, trzeba tylko kupić odpowiednią farbę. Ja maluję zawsze śnieżką, ładnie się rozprowadza, nie chlapie, szybko wysycha. Gdyby nie sprzątanie mogłabym malować co roku.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Jak dla mnie malowanie jest trudne. Kiedyś sama próbowałam, to pojawiły się pęcherze, a pod światło było bardzo nierówno. Jeżeli chodzi o malowanie elewacji, skorzystałam z usług firmy Qualia - www.superqualia.pl, która w zaledwie tydzień pomalowała cały dom.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja tez korzystała z usług firmy Qualia - www.superqualia.pl i tragedia. Zostawiłam im mieszkanie i myslałam, ze bedzie wszystko ok, a tu niedomalowane, ubytki nie poprawione. Fuszera jak bezrobotnego henka.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
REMONT ŁAZIENKI: ile kosztuje i jak go zaplanować. KOSZTORYS remontu
REMONT ŁAZIENKI: ile kosztuje i jak go zaplanować. KOSZTORYS remontu

Zanim zaczniemy remont łazienki musimy przemyśleć dekorację ścian, rodzaje płytek, umywalkę, baterię, ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Inspiracje na romantyczny wystrój sypialni: ładne dodatki
Klika pomysłów, dla tych którzy szukają inspiracji na przytulny, romantyczny wystrój sypialni. Wybieramy meble, dodatki ...
Pomysły na wiosenne dekoracje z kwiatów
Niecierpliwi mieszkają ładniej. Nie chcą dłużej czekać na ocieplenie. Gdy za oknem deficyt zieleni i ...
Ekonomia prezentowa czyli jak przeżyć święta bez debetu na koncie. Rozsądne kupowanie prezentów na Boże Narodzenie!
W corocznym wyścigu na oryginalne prezenty świąteczne można stracić nie tylko czas, zdrowie i nerwy, ...
Jaki kolor ścian i dodatków do aranżacji salonu z czarną sofą?
Jaki kolor ścian i dodatków powinnam wybrać do salonu z czarną kanapą i białym stołem? Myślałam o turkusowych zasłonach. Poduszkach w...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14573 osoby
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...