Urządzamy » Zrób to sam » Remonty i naprawy » Malowanie ścian: zróbmy ścianie dobre malowanie - krok po kroku

Malowanie ścian: zróbmy ścianie dobre malowanie - krok po kroku

Malowanie ścian nie jest to trudne. Ponadto nic tak nie doda urody wnętrzom jak świeżo pomalowane ściany. Jak malować ściany: poradnik. Możemy sami wziąć pędzle i wałki i rozpocząć wielkie malowanie pokoju. Radzimy jak pomalować ściany: krok po kroku.

Malowanie ścian i sufitów to jeden z ostatnich etapów wykańczania domu. Kolorowe ściany i jasne sufity są zapowiedzią tego, iż niedługo będzie można się wprowadzić. Wnętrza, w których kolory są odpowiednio dobrane, dzięki malowaniu nabiorą ciekawego stylu i niepowtarzalnego klimatu. Warto więc wiedzieć, jak pomalować mieszkanie ładnie, szybko i profesjonalnie.

Malowanie ścian: dekalog malarza pokojowego

Malowanie pokoju dobrze jest zaplanować na czas, kiedy na zewnątrz panuje dość wysoka temperatura (ok. 18-21°C), ponieważ w trakcie pracy mieszkanie trzeba często wietrzyć. Zanim zabierzesz się za malowanie ściany, z pędzla (z włosia), bez znaczenia, czy był już kiedyś używany, czy jest prosto ze sklepu, należy strzepać kurz. Aby uniknąć kilku różnych odcieni na jednej płaszczyźnie, powinno się malować ściany przy tym samym źródle światła – najlepiej w świetle dziennym. W innym razie można przez pomyłkę pomalować kilka razy to samo miejsce, przez co poszczególne fragmenty ściany będą się różniły odcieniem. Żeby uniknąć wyraźnych granic między poszczególnymi etapami malowania, warto jedną powierzchnię pomalować za jednym zamachem, pamiętając przy tym, aby połowa szerokości wałka pokrywała pomalowany wcześniej pas ściany. Drugą warstwę nakłada się dopiero, gdy wyschnie poprzednia, czyli po dwóch-czterech godzinach. Tylko w ten sposób będziemy w stanie obiektywnie ocenić efekt i zrobić odpowiednie poprawki.

Malowanie pokoju: co będzie potrzebne

Aby malowanie ścian przebegało sprawnie i aby uniknąć niespodzianek i nie przerywać pracy, dobrze jest oprócz wybranej farby przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia do malowania. Powinniśmy się więc zaopatrzyć w:

 • folię i taśmę malarską - do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane;
 • pędzle – szerokie (ławkowce) do malowania dużych powierzchni, wąskie do malowania okolic wokół okien i drzwi oraz tak zwane krzywiki (z wygiętą rączką), które służą do malowania trudno dostępnych miejsc;
 • wałki – szerokie, wąskie i specjalne do malowania narożników;
 • teleskop – przyda się do malowania sufitu, wydłuży zasięg naszej ręki o 1 do 3,5 m;
 • wiaderko z kratką - do odsączania nadmiaru farby oraz plastikową tackę, na której będzie można
 • mieć mniejszą ilość farby

Malowanie ścian: przygotuj wnętrze do malowania

Zanim przystąpimy do szaleństw z wałkiem i farbą, należy odpowiednie przygotować wnętrze do malowania. Jest to konieczne, aby malowanie dodało wnętrzom uroku, a nie pozostawiło po sobie widocznych nieestetycznych śladów albo nawet szkód. Oto kilka wskazówek, które pomogą uchronić przed ewentualnym zniszczeniem to, co zostało już zrobione. Po pierwsze przed malowaniem samoprzylepną papierową taśmą oklejamy newralgiczne miejsca, które mogłyby ulec zabrudzeniu, np. ramy okien. Wokół nich bardzo trudno precyzyjnie nanieść farbę -  łatwo je zabrudzić. Po drugie na podłogę kładziemy folię malarską – dość grubą, aby nie robiły się w niej dziury w czasie chodzenia. Folię przyklejamy do listew przypodłogowych papierową
taśmą malarską, co dodatkowo zabezpiecza same listwy.

Malowanie ścian i sufitów: 5 kroków

1. Malowanie pokoju zaczynamy od pomalowania sufitu. Ważne, aby najpierw pomalować narożniki przy oknie, do czego niezbędny będzie mały pędzel lub wałek. Następnie, oddalając się od źródła światła, czyli okna, malujemy szerokie pasy już większym wałkiem. Jeśli nie mamy zbyt wysokiej drabiny albo chcemy malować, stojąc na podłodze, możemy skorzystać z teleskopu, który nakłada się na uchwyt wałka.

2. Kolor sufitu zazwyczaj przeciąga się również na ścianę, tworząc opaskę wokół całego pomieszczenia. Gdy farba wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklejamy taśmę samoprzylepną, która wyznaczy wyraźną granicę między kolorem sufitu i ścian. Taśmę przyklejamy również wzdłuż granicy pomiędzy dwoma kolorami na dwóch sąsiednich ścianach.

3. Teraz możemy się już zabrać za malowanie ścian. malowanie ściany rozpoczynamy od naniesienia farby we wszystkich narożnikach specjalnie przeznaczonym do tej czynności okrągłym wałkiem. To narzędzie przyda się również do malowania ściany wokół gniazdek i w okolicy okien.

4. Najpierw malujemy ścianę z oknem, po czym oddalamy się od źródła światła, przechodząc coraz bardziej w głąb pokoju. Do malowania dużych płaszczyzn najwygodniej jest używać dużych wałków lub pędzli. Praca postępuje wtedy szybciej oraz zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się nieładnych smug na ścianie.

5. Kiedy farba już lekko przeschnie (niecałkowicie, gdyż mogłyby powstać odpryski), odkleja się taśmę malarską przy suficie, oddzielającą powierzchnie o różnych kolorach oraz tę zabezpieczającą okna, listwy przypodłogowe i gniazdka.

Zobacz również

dlaczego po malowaniu farba robia sie pecherzyki na scianie

malowanie ścian jest proste, trzeba tylko kupić odpowiednią farbę. Ja maluję zawsze śnieżką, ładnie się rozprowadza, nie chlapie, szybko wysycha. Gdyby nie sprzątanie mogłabym malować co roku.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Jak dla mnie malowanie jest trudne. Kiedyś sama próbowałam, to pojawiły się pęcherze, a pod światło było bardzo nierówno. Jeżeli chodzi o malowanie elewacji, skorzystałam z usług firmy Qualia - www.superqualia.pl, która w zaledwie tydzień pomalowała cały dom.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Malowanie ścian - to nie takie straszne! Jak i czym malować ściany: wałki i pędzle
Malowanie ścian - to nie takie straszne! Jak i czym malować ściany: wałki i pędzle

Czeka cię malowanie ścian, przeczytaj nasz poradnik. Stając przed dylematem, jak malować ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Metamorfoza kuchni w weekend: malowanie szafek kuchennych farbami kredowymi KROK PO KROKU
Nowa kuchnia w weekend? Nam się udało! Błyskawiczna metamorfoza kuchni bez wymiany żadnego mebla, czy ...
Odnawiamy stare płytki: malowanie płytek kuchennych KROK PO KROKU
Jak szybko i tanio odnowić stare płytki kuchenne? Malowanie płytek specjalistyczną farbą to świetny sposób ...
Odnawianie pergoli ogrodowej: malujemy pergolę farbami kredowymi [WIDEO]
Samodzielne odnowienie pergoli ogrodowej (lub na balkon) jeszcze nigdy nie było tak proste. Malowanie mebli ...
Szafka rtv z funkcją kwietnika
Witam! Proszę o poradę - w jaki sposób skonstruować szafkę pod telewizor, żeby równocześnie mebel spełniał funkcję kwietnika. Dodam, że...
Monika Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14305 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...