Odnawianie mebli: szybka metamorfoza szafki w stylu retro!

2016-06-02 18:04

Autorki bloga „Pani to potrafi” pokazują jak KROK PO KROKU odnowić szafkę za pomocą cienkowarstwowej masy betonowej. Styl retro zawojował aranżacje wnętrz. Coraz częściej poszukujemy lekkich, w charakterystycznym kształcie dla połowy ubiegłego wieku, mebli. Niestety szafki, biblioteki czy stoliki nie są w dobrym stanie. Na szczęście istnieje coraz więcej preparatów, którymi możemy samodzielnie odnowiać meble.

Odnawiamy mebel w stylu retro
Autor: materiały prasowe Szafka z połowy dwudziestego wieku, poddana nietypowej renowacji idealnie wpisuje się w aranżację salonu w stylu retro.

Odnawianie mebli znakomicie wpisuje się w światowy trend DIY. Dekoracyjna masa wykończeniowa do ścian i posadzek jako cienkowarstwowa powłoka dekoracyjna idealnie nadaje się także do renowacji mebli. Czasem mamy zniszczony mebel, którego nie chcemy wyrzucić. Jest pamiątką rodzinną albo wyjątkową zdobyczą kolekcjonerską w stylu retro. Jednak stan, w którym znajduje się ulubiony mebel nie jest imponujący. Na szczęście nic straconego. Możemy dać mu drugie życie. Wystarczy zastosować cienkowarstwową powłokę, do złudzenia przypominającą beton. Stary nieatrakcyjny mebel zyska nowy, zupełnie nieoczywisty wygląd! A mebel, który ma sporo różnych frontów i półek  można dodatkowo udekorować metaliczną farbą lub cieniutkimi płatkami metalu. Tak odnowiony mebel znakomicie wpisze się w modną aranżację salonu w stylu retro.

Odnawianie mebla w stylu retro: KROK PO KROKU

Autorki bloga „Pani to potrafi” pokazują jak KROK PO KROKU, szybko i samodzielnie odnowić szafkę w stylu retro. Do metamorfozy mebla została wykorzystana cienkowarstwowa masa przypominająca beton oraz metaliczne dodatkowe dekoracje.
1.    Mebel należy dokładnie umyć i odtłuścić, a następnie przeszlifować jego powierzchnię papierem ściernym, by zapewnić lepszą przyczepność betonowej masy.
2.    Krawędzie frontów i inne miejsca, na które nie będzie nakładana masa, należy zabezpieczyć taśmą malarską.
3.    Wszystkie powierzchnie, które będziemy pokrywać masą cienko powierzchniową gruntujemy odpowiednim preparatem (dokładnie wymieszanym aż do osiągnięcia jednolitej konsystencji) welurowym wałkiem do lakierów – wystarczy jedna warstwa. Zostawiamy do wyschnięcia na około 2 godziny.
4.    Po wyschnięciu warstwy preparatu gruntującego, powierzchnię szlifujemy, by usunąć ewentualny nadmiar preparatu. Najlepsza będzie do tego celu szlifierka z padami z papieru ściernego 60/80. Po szlifowaniu mebel dokładnie odkurzamy.
5.    Mieszając masę betonową mniejszymi porcjami, warto spisać sobie proporcje pierwszej partii, by móc je powtórzyć. Odmierzoną objętość mleka zarobowego mieszamy z precyzyjnie odmierzonym strzykawką płynnym pigmentem i dodajemy stopniowo masę cienkowarstwową, jednocześnie dokładnie mieszając całość. Możemy również użyć wagi kuchennej. Ten etap należy wykonać bardzo starannie, gdyż pozostawione grudki będą widoczne na powierzchni odnawianego mebla. Do mieszania najlepiej wykorzystać wiertarkę z mieszadłem koszyczkowym.
6.    Gotową masę nakładamy na powierzchnię mebla ręcznie, wykorzystując pace stalowe o różnej szerokości. Należy to robić szybkimi, mocnymi ruchami: kolistymi bądź podłużnymi - zależnie od tego jaką strukturę powierzchni chcemy uzyskać. Jeśli chcemy by miała typowe dla betonu przetarcia i nieregularności to podczas nakładania nie wygładzamy nadmiernie powierzchni. Po kilku minutach od nałożenia warstwa zaczyna się charakterystycznie "rwać", co pozwala na uzyskanie efektu betonu.
7.    Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy znów szlifujemy przy użyciu papieru ściernego (60 i 80). Efekt końcowy zależy od naszej decyzji: częściowe pozostawienie tzw. przetarć będzie widoczne po nałożeniu drugiej warstwy i jej ponownym szlifowaniu. Po wyszlifowaniu i starannym odkurzeniu powierzchnię przecieramy wilgotną ściereczką. Później nakładamy drugą warstwę i powtarzamy czynności jak przy warstwie pierwszej. Jeśli zależy nam na otrzymaniu bardzo gładkiej powierzchni do ostatniego szlifowania powinniśmy zastosować papier o ziarnistości większej niż 80.
8.    Gotową powierzchnię odkurzamy, myjemy i impregnujemy w jednej lub kilku warstwach. Nanosimy go starannie, wysokiej jakości welurowym wałkiem, by nie pozostawić smug. Preparat zabezpiecza mebel przed wilgocią, jednocześnie pozwalając  "oddychać" powierzchni. Metamorfoza mebla trwa zaledwie 12 godzin – czas musi być jednak rozłożony na 2-3 dni ze względu na konieczność wysychania poszczególnych warstw.
Na cienko warstwowy beton można także nałożyć dodatkowe efekty ozdobne np. warstwę przecieranej metalicznej farby w odcieniu złota lub srebra. Jako dodatkowego zabezpieczenia można użyć warstwy wosku. Można także wybrać cienkie płatki metalu: złoty szlagmetal i srebrne szlag aluminium.

Czytaj też: jak odnowić szafki kuchenne w weekend >>>