Stwórzmy niebanalne przyjęcie karnawałowe, wytyczając sobie 4 obszary działań, wokół których ułożymy nasz plan: motyw przewodni, dekoracja stołu i wnętrza, menu oraz oprawa muzyczna.

Motywy przewodnie przyjęcia karnawałowego

Przemyślany pomysł na motyw przewodni przyjęcia karnawałowego jest o tyle ważny, że decyduje o każdym kolejnym etapie naszych przygotowań. Warto postawić już teraz na kreatywne rozwiązania, uwzględniając zainteresowania i pasje gospodarzy oraz gości. Motywy mogą dotyczyć konkretnych miejsc, kultur lub danego okresu w dziejach (np. wenecki bal maskowy, Paryż w czasach belle epoque). Motywy przyjęcia karnawałowego można też budować wokół aury tajemniczości, noworocznych horoskopów i wróżb (np. motywy chińskiego horoskopu), albo postawić na niezwykle atrakcyjne, zwłaszcza w karnawale, stylistyki musicalowe (np. nawiązania do musicali „Grease”, „Hair”, „Gorączki sobotniej nocy” czy „Flash Dance”).

Dekoracje stołu i wnętrza na przyjęcie karnawałowe

Jeśli już zdecydowaliśmy się na motyw przewodni przyjęcia karnawałowego, możemy zająć się dopieszczaniem oprawy tego pomysłu. Zaczynając od dekoracji, zastanówmy się z jakimi przedmiotami kojarzy nam się wybrany motyw. Przykładowo: jeśli wybraliśmy stylizację weneckiego balu maskowego, stół możemy przybrać ciężkimi, złotymi draperiami tkanin, barwną, różnokolorową ceramiką, szkłem i świecami. Wnętrze przybrać możemy serpentynami i brokatowymi maskami z papieru (przypiętymi np. do firan lub zawieszonymi na żyrandolu). Połyskującymi materiałami warto również ozdobić fragmenty ścian i wejście, w sposób zależny od tego w jakim kierunku poniesie nas fantazja. Jeśli natomiast decydujemy się na motyw musicalowy, np. „Grease”, warto zainspirować się kadrami z filmu – urządźmy jadalnię na wzór szkolnej sali gimnastycznej przybranej na bal maturalny. Zatroszczmy się wcześniej o kolorowe balony, srebrną kulę (może być wykonana własnoręcznie z balonu oklejonego aluminiową folią – użyjmy wyobraźni!) albo nawet siatkę wojskową, niegdyś stały punkt szkolnych dyskotek. Do tego plastikowa, jednorazowa „zastawa” stołowa i cukierkowe kolory. Kicz, sznyt i zabawa!

Menu przyjęcia karnawałowego

Oprócz standardowych potraw zadbajmy koniecznie o charakterystyczne „jedzeniowe” akcenty tematyczne. Pozorny drobiazg odmieni tradycyjne przyjęcie w wyjątkowe wydarzenie karnawału! Przykładowo, jeśli naszym motywem będzie chiński horoskop, przygotujmy wcześniej kruche ciasteczka z wróżbą w środku (chińskie mądrości z łatwością znajdziemy w internecie; wystarczy je tylko przepisać na wąskie karteczki, okleić przezroczystą taśmą, zwinąć w rulonik i włożyć do wnętrza ciasteczka; całośc wstawiamy do piekarnika i po chwili – gotowe!). Alternatywny motyw Paryża czasów belle epoque to kwintesencja fantazji, również w kuchni. Warto postawić wówczas na (obowiązkowy) szampan, kawior, owoce morza i wykwintne drobne przekąski (koreczki, mini-kanapki, krakersowe przegryzki z dipami itp.).

Oprawa muzyczna przyjęcia karnawałowego

I tu nie mniej ważny aspekt udanego przyjęcia karnawałowego – dobór odpowiedniej oprawy muzycznej! To, co w przypadku musicali nie stanowi praktycznie żadnego problemu (wystarczy kompilacja utworów do filmu i pokrewne utwory tych samych kompozytorów i wykonawców z tamtych czasów), tak w przypadku szerszego motywu możemy mieć lekką zagwozdkę. Motyw wenecki ubogacić możemy kompozycjami serenad gondolierów, a paryski sznyt okrasić utworami „Wróbelka Paryża”, czyli Edith Piaf.