Przyjęcie karnawałowe: jak je urządzić, aby było udane? Know-how na karnawał

2022-01-01 12:41

Organizację przyjęcia karnawałowego należy poprzedzić dobrym planem. Taka impreza stanowi bowiem nie lada wyzwania. Musimy określić m.in. motyw przewodni, dobrać dekoracje, a do tego zadbać o odpowiednie menu. Sprawdź, jak urządzić z sukcesem przyjęcie karnawałowe w domu.

Spis treści

  1. Przyjęcie karnawałowe: wybierz motyw przewodni
  2. Przyjęcie karnawałowe: dekoracja stołu i wnętrza
  3. Menu na przyjęcie karnawałowe
  4. Muzyka na przyjęciu karnawałowym

Urządźmy niebanalne przyjęcie karnawałowe, wytyczając sobie cztery obszary działań, wokół których ułożymy nasz plan. Chodzi o: motyw przewodni, dekorację stołu i wnętrza, menu oraz oprawę muzyczną.

Przyjęcie karnawałowe: wybierz motyw przewodni

Dobry pomysł na motyw przewodni przyjęcia karnawałowego to klucz do sukcesu. Ponadto decyduje on o każdym kolejnym etapie przygotowań. Warto postawić na kreatywne rozwiązania, uwzględniając zainteresowania i pasje gospodarzy oraz gości. Motywy mogą dotyczyć konkretnych miejsc, kultur lub danego okresu w dziejach (np. wenecki bal maskowy, Paryż w czasach La Belle Époque). Motywy przyjęcia karnawałowego można też budować wokół aury tajemniczości, noworocznych horoskopów i wróżb (np. chiński horoskop) albo postawić na niezwykle atrakcyjne – zwłaszcza w karnawale – stylistyki musicalowe (np. nawiązania do musicali „Grease”, „Hair”, „Gorączki sobotniej nocy” czy „Flash Dance”).

Przyjęcie karnawałowe: dekoracja stołu i wnętrza

Jeśli już zdecydowaliśmy się na motyw przewodni przyjęcia karnawałowego, możemy zabrać się do dekoracji i wystroju. Zastanówmy się, z jakimi przedmiotami kojarzy nam się wybrany motyw. Przykładowo: jeśli wybraliśmy wenecki bal maskowy, stół możemy przybrać ciężkimi złocistymi tkaninami, różnokolorową ceramiką, szkłem i połyskującymi świecznikami. W pomieszczeniu zaś powinny się znaleźć serpentyny i brokatowe maski, które samodzielnie możemy wykonać z papieru. Najlepiej przypiąć je do firan lub żyrandola. Połyskującymi materiałami warto również ozdobić fragmenty ścian i wejście.

..  Mnóstwo pomysłów na dekoracje karnawałowe >>>

Gdy natomiast decydujemy się na motyw musicalowy, np. „Grease”, gotowych inspiracji i pomysłów dostarczą nam sceny z filmu. Urządźmy więc jadalnię na wzór szkolnej sali gimnastycznej przybranej na bal maturalny. Zatroszczmy się wcześniej o kolorowe balony, srebrną kulę (może być wykonana własnoręcznie z balonu oklejonego folią aluminiową) albo nawet siatkę wojskową – niegdyś stały punkt szkolnych dyskotek. Do tego plastikowa, jednorazowa „zastawa” stołowa i cukierkowe kolory. Nie zaszkodzi nieco otrzeć się o kicz – w końcu sięgamy do specyficznej estetyki filmowej.

Najpierw musimy ustalić, czy organizujemy przyjęcie przy stole, czy stawiamy na bufet (szwedzki stół). W przypadku pierwszej opcji menu można kreować dowolnie, bo goście będą wygodnie siedzieć z dostępem do wszystkich sztućców i serwetek. Z kolei bufet karnawałowy wymaga nieco innego menu – najlepsze będą dania na jeden kęs albo takie, które bez problemu zjemy na stojąco (jedną ręką, łyżką lub widelcem – bez potrzeby sięgania także po nóż). Oprócz „standardowych” potraw zadbajmy o smaczne akcenty tematycznie nawiązujące do przewodniego motywu przyjęcia. Kruche ciasteczka z wróżbą w środku wzbogacą imprezę z nutką tajemniczości. Chińskie mądrości z łatwością znajdziemy w internecie – wystarczy je tylko przepisać na wąskie karteczki, okleić przezroczystą taśmą, zwinąć w rulonik i włożyć do ciasteczka; wszystko wstawiamy do piekarnika i po chwili gotowe. Z kolei jeśli wybieramy wytworność w klimacie paryskim czy weneckim, przyda się dobrej jakości wino musujące (a najlepiej prawdziwy szampan!), kawior oraz zestaw przekąsek z owocami morza. Zawsze doskonale sprawdzą się sałatki, koreczki, tortille pocięte na kawałki, minikanapki czy krakersowe przegryzki z dipami.

..  Wystrzałowe menu na sylwestra i karnawał >>>

Muzyka na przyjęciu karnawałowym

Temat przyjęcia karnawałowego, który wybraliśmy, wiąże się również z odpowiednią oprawą muzyczną. Najprościej będzie w przypadku musicali, bo playlista właściwie sama się stworzy. Warto też dodać utwory taneczne z czasu, kiedy musical zadebiutował na ekranie. Wenecki bal maskowy? Tu również będzie łatwo – włoska muzyka jest znana i lubiana w Polsce. Paryska elegancja? Nie zapomnijmy o Edith Piaf zwanej „wróbelkiem Paryża”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: