Kiedy przyda się koperta DIY?

Tradycyjne koperty są estetyczne, ale trudno nazwać je efektownymi. Białe, o równych krawędziach, po prostu zwykłe. Czasami taka stylistyka jest zdecydowanie niewystarczająca – chociażby wtedy, gdy chcemy podarować komuś w kopercie prezent w postaci biletów na wymarzone wydarzenie, podzielić się zdjęciami z wakacji czy też wręczyć komuś zaproszenie na ważną uroczystość. Wtedy z pomocą przychodzą koperty DIY, które możemy dowolnie modyfikować, personalizować i dopasowywać do konkretnych sytuacji. Jak zrobić kopertę? Oto odpowiedź!

Standardowa koperta – jak zrobić krok po kroku

Do wykonania standardowej koperty potrzebujemy tylko kartki, kleju, nożyczek, ołówka i linijki. Jak zrobić kopertę krok po kroku?

  1. Zacznijmy od narysowania koperty na kartce. Jeśli chcemy, by miała ona taki rozmiar jak koperty kupowany na poczcie, jej boki powinny mierzyć 114 x 162 mm.
  2. Następnie u góry koperty narysujmy jej zamknięcie – może mieć kształt prostokąta lub trójkąta, w zależności od tego, na jakiej stylistyce nam zależy.
  3. Po bokach rysujemy zakładki o szerokości ok. 1-2 cm.
  4. U dołu natomiast robimy część stanowiącą tył koperty, nieco niższą niż jej przód.
  5. Wycinamy kopertę – pierwszą sztukę możemy zostawić jako szablon dla kolejnych.
  6. Zaginamy poszczególne boki koperty i nakładamy klej na dwie wąskie zakładki po bokach.
  7. Do posmarowanych klejem boków przykładamy tył koperty i dociskamy – tak by wszystkie elementy trwale się połączyły.

Do wykonania koperty możemy wykorzystać białą kartkę papieru albo skorzystać z kolorowych bloków. Jako materiał na kopertę sprawdzą się także sztywniejsze plakaty we wzory, papier do pakowania prezentów i wiele innych artykułów papierniczych.

..  Jak zrobić kartkę świąteczną? >>>

Minikoperta – jak zrobić?

Czasami koperta o standardowych wymiarach jest za duża, by spełniła nasze oczekiwania. Szczególnie wtedy, gdy chcemy dołączyć liścik do kwiatów czy prezentu, a zależy nam na tym, by był dyskretny i efektownie opakowany. Jak zrobić kopertę w rozmiarze mini? Zasada składania i sklejania takiej wersji jest identyczna jak w przypadku zwykłej koperty, jednak musimy na etapie projektowania pamiętać o odpowiednio pomniejszonych bokach szablonu.

Jak zrobić kopertę z kółek?

Ciekawym pomysłem na zrobienie oryginalnej koperty jest wykorzystanie czterech kółek o tych samych rozmiarach. Do jej wykonania warto użyć nieco sztywniejszego materiału od zwykłej kartki i narysować na nim takie same kółka – posłuży nam do tego cyrkiel. Następnie wszystkie elementy składamy na pół, rozkładamy i łączymy tak, by miejsca zgięć tworzyły boki koperty. Części stanowiące tył sklejamy ze sobą, te z przodu wykorzystujemy zaś w roli zamknięcia – wystarczy złożyć je w taki sposób, by każdy z boków nachodził na kolejny.

Taka koperta DIY nie nadaje się co prawda do wysłania pocztą, ponieważ nie jest trwale zamknięta i zaklejona, jednak świetnie sprawdza się w roli opakowania na prezent.

Jak zrobić kopertę z serca?

Koperty można wykonać nie tylko od serca, lecz także… z serca! Jak to zrobić?

Z dowolnego papieru – kolorowego, białego, kartoniku czy nawet gazety – wycinamy serce. Postarajmy się, by było w miarę symetryczne, dzięki czemu koperta będzie bardziej estetyczna. Jeśli nasze zdolności artystyczne nam na to nie pozwalają, najłatwiej wydrukować kontur serca, posiłkując się grafikami z internetu.

Serce wycinamy. Chwytamy górną część serca po obu stronach boków i zaginamy je do środka – w ten sposób na dole tworzy się trójkąt, który posłuży nam jako zamknięcie koperty. Teraz kopertę składamy na pół, wzdłuż krawędzi bocznych, i sklejamy. Zaginamy róg, zyskując zamknięcie – koperta jest gotowa.

Pamiętajmy, że samo złożenie koperty to dopiero początek – jak zrobić kopertę, by była wyjątkowa? Korzystajmy z nożyczek pozwalających wycinać wzorki, używajmy wstążek i naklejek, a także rysujmy i malujmy na kopertach, by jak najpiękniej je przyozdobić!