Jak zrobić mydło? To wcale nie jest trudne. Baza w większości przepisów jest podobna, ale różne techniki. Autorka bloga Zmysły i Pomysły podzieliła się z nami swoim przepisem!

Zrób to sam: potrzebne będą

Baza:

  • 1 szare mydło-jeleń,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1/4szklanki wody gorącej

można zwielokrotnić proporcjonalnie ilości wszystkich składników.

Dodatki:

  • zapach spożywczy np. waniliowy
  • barwniki do ciast,
  • fusy lub zmielona kawa,
  • suszone płatki lub inne dodatki do ozdobienia.


Sprzęty:

tarka,miseczki, 2 garnki różnej wielkości, nóż.

DIY: jak zrobić mydło

1. Ucieramy mydło na tarce na dużych lub małych oczkach.

2. Wsypujemy wiórki mydła do garnka  lub miski, którą umieszczamy w drugim garnku z wodą.  Można też wsypać wiórki bezpośrednio do garnka, ale koniecznie o grubym dnie.   Dolewamy wodę i oliwę. Mieszamy ciągle podgrzewając. Zalecam cierpliwość. Mydło będzie się powoli rozpuszczać, jednak nie osiągnie konsystencji syropu, a wiórki będą odrobinę widoczne. Konsystencja gotowego mydła powinna mieć postać papki. Można dodać barwnik  w trakcie rozpuszczania lub później. Część wody odparuje- a im więcej tym lepiej.

3. Teraz część artystyczna. Do papki możemy dodać olejek zapachowy, barwnik do ciasta, kawę, suszone zioła np. lawendę, suszone skórki pomarańczy, płatki kwiatów i co tylko chcemy. Pamiętaj, że używając barwnika do ciasta należy stosować duży umiar, bo potem mydło może brudzić!
     
4. Przygotuj foremki na mydło. Ja używam ceramicznych foremek do wypieków, formy na lód itp. Koniecznie wysmaruj foremki oliwą, dzięki temu łatwo wyjmiesz gotowe mydło.

5. Mydło zostawiamy do wystygnięcia, a po schłodzeniu obcinam nadmiar mydła.

6. Wyjmujemy mydło i pozostawiamy na kilka godzin by wyschło - najlepiej w lodówce lub zamrażalniku.

Więcej świetnych inspiracji na DIY:

http://zmyslyipomysly13.blogspot.com