Urządzamy » Sypialnia » Meble i dodatki do sypialni » Sypialnia: jaki materac wybrać? Materace do spania: opinie i porady

Sypialnia: jaki materac wybrać? Materace do spania: opinie i porady

Wybierając materac Sealy Hybrid możesz zapewnić sobie komfortowy, relaksujący sen, bez konieczności rezygnacji z elastyczności i stabilności, jakie dają materace sprężynowe.
Sypialnia ma być wygodna. Czy wysypiasz się w swoje sypialni? Jeśli nie, czas zmienić materac do spania. Jaki materac wybrać? Materac lateksowy, sprężynowy, twardy, ze stelażem czy bez? Pomożemy ci przebrnąć przez gąszcz specjalistycznych nazw, wyjaśnimy jak dzielą się materace, odpowiemy na ważne pytania, np. czy materac można prać? Wybierz materac do spania - wygodny, zdrowy i niedrogi.
Przeczytaj też

Sypialnia jest miejscem odpoczynku. Miło jest obudzić się wyspanym. Jeśli obecny materac spędza ci sen z powiek, zastanawów się nad kupnem nowego. Jaki materac do spania będzie najlepszy? To trudne pytanie, bo zależy od wielu czynników. Dlatego materace trzeba dobierać m.in. do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy, wielkości łóżka.

Materac: wkład materaca a pozycje podczas snu. W jakiej pozycji śpisz? Jeśli na boku potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy materac lateksowy. Śpisz na wznak? Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, możesz więc wybierać dowolnie wybierać materace (lateksowy, lateksowo-kokosowy, sprężynowy). Gdy często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy materace szybko dopasowujące się do kształtu ciała, np. materace wysokoelastyczne.

Niebieska sypialnia (źródło: www.dekoria.pl)

Produkty z sesji

Sypialnia małżeńska: jeden materac szeroki czy dwa materace wąskie?

Jaki materac do sypialni małżeńskiej? Jeden materac będzie dobry o ile dwie osoby mają podobną masę ciała lub na łóżku śpią trzy osoby. Idealny okaże się materac o konstrukcji kieszeniowej albo wypełniony pianką czy lateksem (w porównaniu z innymi modelami lepiej tłumią drgania podczas zmiany pozycji drugiej osoby). Dwa materace polecamy osobom znacznie różniących się wagą, lubiących inne stopnie twardości, którym przeszkadza kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby. Każdy z partnerów wybiera materac według preferencji (materac twardy, miękki, lateksowy, piankowy, sprężynowy itp.). Ważne, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca.

Materac do spania gruby czy cienki?

Osobom o większej masie ciała, ze schorzeniami kręgosłupa oraz spędzającym dużo czasu w łóżku zaleca się grubsze (nawet 20-centymetrowe) materace, składające się z wielu warstw. Pozostałym wystarczą materace kilkunastocentymetrowe.

Jak kupić dobry materac - radzi ekspert

Nie śpiesz się w sklepie. Warto przełamać nieśmiałość i przez 5 minut poleżeć na materacu. Gdy leżysz na wznak, kręgosłup przyjmie kształt lekko wygiętej litery ,,S”, a na boku - linii prostej, i gdy poczujesz odprężenie, rozluźnienie mięśni, to znak, że materac jest odpowiedni. Sprawdź grubość, twardość i wkład materaca (polecamy piankę ,,Bultex”, ,,Sensipur”, sprężyny kieszonkowe i wkład „Multipocket”). Zapytaj o właściwości tkanin, np. czy są antyalergiczne. Wybierz pokrowiec materaca zdejmowany do prania, co zapewni utrzymanie higieny. Ważny element to stelaż z listew sprężynujących, poprawiający komfortu snu o 30-40% (więcej informacji na www.spijspokojnie.pl).

Dobieramy twardość materaca do sypialni

Ile ważysz? Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym od 80 do 100 kg zaleca się materace o twardości H3, a powyżej 100 kg H4. Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Ten sam model materaca jedna osoba może uważać za miękki, a druga za zbyt twardy. Jeśli wolisz bardziej miękkie podparcie, postaw na materace wysokoelastyczne, a jeśli twardsze wybierz np. materace lateksowo-kokosowe.

Jak sprawdzić, czy materac jest odpowiedni?

Połóż się na wznak materacu, poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod twoje plecy w części lędźwiowej. Zadanie okazuje się niewykonalne? Materac jest za miękki. Pod lędźwiami jest dużo miejsca? Masz za twardy materac. Dłoń czuje lekki opór? Wszystko wskazuje na dobrze dobrany materac.

Twardy czy miękki materac - który zdrowszy?

To zależy od wagi, wieku, stanu zdrowia. Idealny materac musi podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, dopasowywać się do kształtu ciała, relaksować. Zbyt twardy może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni (dlatego odradza się go osobom starszym, obłożnie chorym). Zbyt miękki materac prowadzi często do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, bólu pleców, problemów z oddychaniem.

Czy można położyć materac na podłodze i tak spać?

Lepiej nie. Materac niewentylowany od spodu żle odprowadza wilgoć, staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Jeśli jednak musimy położyć materac na podłodze, podłóżmy stelaż z listwami sprężynującymi - zapewni to miniobieg powietrza i poprawi elastyczność materaca.

Co to strefy twardości materaca?

Zwróć uwagę na liczbę stref twardości materaca. Idealna wartość to siedem. Co oznacza? Na całej długości materaca wydzielone są strefy różniące się twardością, tak by dawały odpowiednie podparcie głowie, szyi (barkom), lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom. Ponieważ na górne i dolne części ciała przewidziano tę samą twardość, istnieje możliwość zamiany „głowy z nogami”. Materac można odwracać, przedłużając jego trwałość.

Stelaż materaca ma znaczenie

Stelaż ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, poprawia jakość snu. Tradycyjny stelaż szczebelkowy (zwijany na taśmie) sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca. Stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami „współpracuje” z materacem - odgina się pod ciężarem twojego ciała. W wielu modelach możliwa jest wymiana listew, regulacja ich wysokości, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej przyjazne użytkownikowi są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Zapewniają lepszy relaks, regenerację organizmu. Można stosować je do materaców lateksowych.

Szara pościel (źródło: www.designersko.pl)

Produkty z sesji

Wybieramy pokrowce materaca

Pokrowce materaca zdejmowane czy nie? Praktyczniejsze są pokrowce zasuwane na zamek błyskawiczny, które w każdej chwili można zdjąć i wyczyścić albo nawet wymienić. Pokrowce różnią się składem tkaniny (różne proporcje bawełny, poliestru, wiskozy itp.) i rodzajem pikowania. Większość wykazuje odporność na zabrudzenia, ścieranie, wsiąkanie wody. Niektóre mają atest trudnopalności. Jakie pokrowce materaca dla alergików? Osoby uczulone na kurz powinny wybierać pokrowce z niepylącej tkaniny (włókna sztuczne, bawełna o gęstym splocie) - utrudniającej rozwój roztoczy. Najlepiej, by pokrowiec materaca nadawał się do prania w gorącej wodzie. Jeśli chodzi o materace - alergikom zaleca się te z wkładem lateksowym lub piankowym, bo świetnie przepuszczają powietrze oraz wilgoć, stanowią niekorzystne środkowisko do rozwoju mikroorganizmów. Pokrowiec ze stroną letnią i zimową lepszy niż całoroczny? Strona letnia pokrowca to 1/3 wełny i 2/3 włókien klimatyzujących (jest przewiewna, chłodzi). Zimowa bazuje na wełnie (miło grzeje). Zawartość wełny może powodować kurczenie się lub rozciąganie pod wpływem temperatury, zatem pokrowiec może nie nadawać się do prania. Wełna jest też niewskazana dla alergików.

Czy materac można prać?

Nie, materac można najwyżej czyścić „na sucho”, czyli szczotką lub wilgotną szmatką. Sprawa jest łatwiejsza, gdy materac ma zdejmowany pokrowiec. Należy wtedy postępować według wskazówek podanych na metce (oddać do czyszczenia chemicznego, wyprać ręcznie lub w pralce). Najlepiej nie dopuszczać do zabrudzenia materaca, stosując maty ochronne lub cienkie materace nawierzchniowe (nadają się do prania).

Nowoczesna sypialnia

Produkty z sesji

Materac do łóżeczka dla dzieci

Materac do łóżeczka dziecięcego powinien mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Ważne jest, by materac ściśle przylegał do szczebelków lub ramy łóżeczka, miał delikatnie zakończone krawędzie (zapobiegające zwichnięciu nóżki malucha). Jeśli chodzi o wypełnienie materaca dla dzieci, zaleca się lateks i piankę wysokoelastyczną, które charakeryzują się elastycznością punktową, tzn. ulegają odkształceniu tylko w miejscu nacisku, gwarantując dziecku spokojny sen. Materac musi przepuszczać powietrze, mieć wkładkę ułatwiającą odparowywanie wilgoci. Tkanina pokrowca materaca dla dzieci (oczywiście zdejmowanego, nadającego się do prania w wodzie) powinna wykazywać cechy antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Na wierzchu warto położyć też ochronny materac.

Materace do spania: krótka charakterystyka

Materac sprężynowy bonellowy - trzon materaca to sprężyny w kształcie bonelli (dwa okręgi połączone spiralą). Wykazują się sprężystością progresywną, tzn. mały nacisk na materac wywołuje mały opór sprężyny, duży - większą siłę wypierania. Sprężyny są ze sobą połączone. W związku z tym nacisk w jednym miejscu przenosi się na większą powierzchnię materaca. Wygodny, choć z czasem ulega odkształceniom. Nie polecany osobom ze schorzeniami kręgosłupa.

Materac sprężynowy kieszeniowy - wkład materaca stanowią pionowe sprężyny obłożone pianką poliuretanową. Sprężyny, z których każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce z tkaniny, łączą się ze sobą tylko w punktach styczności. Podczas obciążenia pracują niezależnie od siebie. Wykonane są zwykle z różnej grubości drutu i różnią się wysokością. Dzięki temu lepiej dopasowują się do kształtu ciała, odciążają kręgosłup. Materace tego typu są wygodne w użyciu, mogą mieć właściwości rehabilitacyjne.

Materac lateksowy - blok pianki powstaje w wyniku połączenia mleczka kauczukowego (czyli lateksu) z produktami pochodzenia syntetycznego. Materac jest wytrzymały, odporny na trwałe odkształcenia, przepuszczalny dla powietrza i wilgoci. Wykazuje się cechami antybakteryjnymi. Ma wysoki stopień elastyczności, dopasowuje się do kształtu ciała w każdym położeniu. Materac lateksowy jest idealny dla dzieci.

Materac piankowy wysoko- i termoelastyczny - taki materac perfekcyjnie dopasowuje się do ciała. Sprzyja relaksowi, rozluźnieniu mięśni. Materace z pianki termoelastycznej reagują na temperaturę ciała (im wyższa, tym większe odkształcenie podłoża). Materace mogą się składać w 100% z pianki wysokoelastycznej lub z warstw (w środku pianka wysoko-, na zewnątrz termoelastyczna). Inne zalety tych materacy? Lekkość, dobra wentylacja. W sam raz dla osób ceniących wygodę.

Materac kokosowo-piankowy lub lateksowy - podstawą materaca jest mata wykonana z palmy kokosowej (oczyszczonej, sprasowanej), obłożona kilkoma warstwami pianki poliuretanowej/lateksu). W porównaniu z innymi typami materaców charakteryzuje się większą twardością. Jest jednak cieplejszy, bardziej przewiewny. Według wielu producentów eliminuje też niekorzystne dla zdrowia działanie pól elektromagnetycznych.

Zobacz również

W necie jest wiele różnych informacji na ten temat. Ja osobiście w trakcie poszukiwań natknąłem się na ten artykuł http://artelis.pl/artykuly/49299/materace-do-spania-jaki-materac-wybrac który w ciekawy i rzeczowy sposób wyjaśnił mi jaki materac będzie dla mnie najlepszy

Dobre specjalistyczne często materace można dostać na urokdrewna.pl

oceń:

lubię

100%

nie lubię

0%

zgadzam się ,że materac lateksowy ma dobrą wentylację ale tylko wtedy gdy jest dobrze perforowany,ja kupiłam taki http://topmaterace24.pl/materace-senactive/cool.html i jestem bardzo zadowolona,elastyczny,sprężysty i nawet posiada w pokrowcu siateczkę wentylującą wnętrze! polecam :)

oceń:

lubię

1%

nie lubię

99%

Tak jak pisze w artykule sprężyny pocket pracują niezależnie od siebie. Jest to bardzo mądre zastosowanie w łóżkach małżeńskich. Śpi sie na nich wygodniej niż na materacach bonellowych. Razem z mężem kupiliśmy materac Pocket 7 stref w sklepie materac-dla-ciebie.pl i jesteśmy zadowoleni.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

mi bardzo służy taki materac - http://www.memoinfo.pl/product,products,82.html od Memo. Jest ortopedyczny i na prawdę czuć różnicę, kręgosłup nareszcie w nocy odpoczywa.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja generalnie totalnie nie wiedziałam na co się zdecydować. Długo chodziłam po sklepach i testowałam ale nic. Ostatnio natrafiłam na reklamę sklepu internetowego. Weszłam i muszę przyznać, że wybór był całkiem duży. Zadzwoniłam na infolinie, konsultant bardzo profesjonalnie wszystko wytłumaczył i kupiłam! I powiem wam że bardzo jestem zadowolona :) A sklep to www.5materace.pl. Bardzo polecam!

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Sypialnia: jak ze zwykłego łóżka zrobić piękne łoże? Pomysły na zagłówek
Sypialnia: jak ze zwykłego łóżka zrobić piękne łoże? Pomysły na zagłówek

Zagłówek łóżka i ściana nad nim to najważniejsze miejsce w sypialni. Chcesz, ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Wielki powrót roślin doniczkowych w aranżacji wnętrz ZDJĘCIA!
Rośliny doniczkowe wracają w wielkim stylu do aranżacji wnętrz. I te małe i duże, delikatnym ...
Ja, szwaczka
Uwielbiam szyć oraz tworzyć z niczego różne dekoracje i ozdoby – mówi Karolina z Gliwic. ...
Szybki kurs: jak prosto i tanio uszyć świąteczną skarpetę! Wideo instruktaż
Samodzielne uszycie świątecznej skarpety na prezenty zajmie nam najwyżej kwadrans. A koszt klasycznej czerwono-zielonej, to ...
Jaki kolor ścian i dodatków do aranżacji salonu z czarną sofą?
Jaki kolor ścian i dodatków powinnam wybrać do salonu z czarną kanapą i białym stołem? Myślałam o turkusowych zasłonach. Poduszkach w...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14575 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...