Urządzamy » Sypialnia » Meble i dodatki do sypialni » Sypialnia: jaki materac wybrać? Materace do spania: opinie i porady

Sypialnia: jaki materac wybrać? Materace do spania: opinie i porady

Sypialnia ma być wygodna. Czy wysypiasz się w swoje sypialni? Jeśli nie, czas zmienić materac do spania. Jaki materac wybrać? Materac lateksowy, sprężynowy, twardy, ze stelażem czy bez? Pomożemy ci przebrnąć przez gąszcz specjalistycznych nazw, wyjaśnimy jak dzielą się materace, odpowiemy na ważne pytania, np. czy materac można prać? Wybierz materac do spania - wygodny, zdrowy i niedrogi.
Materac damsko-męski, IndiviDuality Intense, 140x200x25 cm, 1809 zł, Hilding. Przeznaczony dla par preferujących różne stopnie twardości materaca. W jednej części wkład stanowi pianka miękka i sprężysta, w drugiej - twarda i elastyczna. Dodatkowo posiada 7 zróżnicowanych stref twardości. Jego pokrowiec ma właściwości antystatyczne i antyalergiczne.

 

Sypialnia jest miejscem odpoczynku. Miło jest obudzić się wyspanym. Jeśli obecny materac spędza ci sen z powiek, zastanawów się nad kupnem nowego. Jaki materac do spania będzie najlepszy? To trudne pytanie, bo zależy od wielu czynników. Dlatego materace trzeba dobierać m.in. do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy, wielkości łóżka. Materac: wkład materaca a pozycje podczas snu. W jakiej pozycji śpisz? Jeśli na boku potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy materac lateksowy. Śpisz na wznak? Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, możesz więc wybierać dowolnie wybierać materace (lateksowy, lateksowo-kokosowy, sprężynowy). Gdy często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy materace szybko dopasowujące się do kształtu ciała, np. materace wysokoelastyczne.

Sypialnia małżeńska: jeden materac szeroki czy dwa materace wąskie?

Jaki materac do sypialni małżeńskiej? Jeden materac będzie dobry o ile dwie osoby mają podobną masę ciała lub na łóżku śpią trzy osoby. Idealny okaże się materac o konstrukcji kieszeniowej albo wypełniony pianką czy lateksem (w porównaniu z innymi modelami lepiej tłumią drgania podczas zmiany pozycji drugiej osoby). Dwa materace polecamy osobom znacznie różniących się wagą, lubiących inne stopnie twardości, którym przeszkadza kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby. Każdy z partnerów wybiera materac według preferencji (materac twardy, miękki, lateksowy, piankowy, sprężynowy itp.). Ważne, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca.

Materac gruby czy cienki?

Osobom o większej masie ciała, ze schorzeniami kręgosłupa oraz spędzającym dużo czasu w łóżku zaleca się grubsze (nawet 20-centymetrowe) materace, składające się z wielu warstw. Pozostałym wystarczą materace kilkunastocentymetrowe.

Jak kupić dobry materac - radzi ekspert

Nie śpiesz się w sklepie. Warto przełamać nieśmiałość i przez 5 minut poleżeć na materacu. Gdy leżysz na wznak, kręgosłup przyjmie kształt lekko wygiętej litery ,,S”, a na boku - linii prostej, i gdy poczujesz odprężenie, rozluźnienie mięśni, to znak, że materac jest odpowiedni. Sprawdź grubość, twardość i wkład materaca (polecamy piankę ,,Bultex”, ,,Sensipur”, sprężyny kieszonkowe i wkład „Multipocket”). Zapytaj o właściwości tkanin, np. czy są antyalergiczne. Wybierz pokrowiec materaca zdejmowany do prania, co zapewni utrzymanie higieny. Ważny element to stelaż z listew sprężynujących, poprawiający komfortu snu o 30-40% (więcej informacji na www.spijspokojnie.pl).

Dobieramy twardość materaca

Ile ważysz? Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym od 80 do 100 kg zaleca się materace o twardości H3, a powyżej 100 kg H4. Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Ten sam model materaca jedna osoba może uważać za miękki, a druga za zbyt twardy. Jeśli wolisz bardziej miękkie podparcie, postaw na materace wysokoelastyczne, a jeśli twardsze wybierz np. materace lateksowo-kokosowe.

Jak sprawdzić, czy materac jest odpowiedni?

Połóż się na wznak materacu, poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod twoje plecy w części lędźwiowej. Zadanie okazuje się niewykonalne? Materac jest za miękki. Pod lędźwiami jest dużo miejsca? Masz za twardy materac. Dłoń czuje lekki opór? Wszystko wskazuje na dobrze dobrany materac.

Twardy czy miękki materac - który zdrowszy?

To zależy od wagi, wieku, stanu zdrowia. Idealny materac musi podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, dopasowywać się do kształtu ciała, relaksować. Zbyt twardy może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni (dlatego odradza się go osobom starszym, obłożnie chorym). Zbyt miękki materac prowadzi często do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, bólu pleców, problemów z oddychaniem.

Czy można położyć materac na podłodze i tak spać?

Lepiej nie. Materac niewentylowany od spodu żle odprowadza wilgoć, staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Jeśli jednak musimy położyć materac na podłodze, podłóżmy stelaż z listwami sprężynującymi - zapewni to miniobieg powietrza i poprawi elastyczność materaca.

Co to strefy twardości materaca?

Zwróć uwagę na liczbę stref twardości materaca. Idealna wartość to siedem. Co oznacza? Na całej długości materaca wydzielone są strefy różniące się twardością, tak by dawały odpowiednie podparcie głowie, szyi (barkom), lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom. Ponieważ na górne i dolne części ciała przewidziano tę samą twardość, istnieje możliwość zamiany „głowy z nogami”. Materac można odwracać, przedłużając jego trwałość.

Stelaż materaca ma znaczenie

Stelaż ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, poprawia jakość snu. Tradycyjny stelaż szczebelkowy (zwijany na taśmie) sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca. Stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami „współpracuje” z materacem - odgina się pod ciężarem twojego ciała. W wielu modelach możliwa jest wymiana listew, regulacja ich wysokości, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej przyjazne użytkownikowi są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Zapewniają lepszy relaks, regenerację organizmu. Można stosować je do materaców lateksowych.

Wybieramy pokrowce materaca

Pokrowce materaca zdejmowane czy nie? Praktyczniejsze są pokrowce zasuwane na zamek błyskawiczny, które w każdej chwili można zdjąć i wyczyścić albo nawet wymienić. Pokrowce różnią się składem tkaniny (różne proporcje bawełny, poliestru, wiskozy itp.) i rodzajem pikowania. Większość wykazuje odporność na zabrudzenia, ścieranie, wsiąkanie wody. Niektóre mają atest trudnopalności. Jakie pokrowce materaca dla alergików? Osoby uczulone na kurz powinny wybierać pokrowce z niepylącej tkaniny (włókna sztuczne, bawełna o gęstym splocie) - utrudniającej rozwój roztoczy. Najlepiej, by pokrowiec materaca nadawał się do prania w gorącej wodzie. Jeśli chodzi o materace - alergikom zaleca się te z wkładem lateksowym lub piankowym, bo świetnie przepuszczają powietrze oraz wilgoć, stanowią niekorzystne środkowisko do rozwoju mikroorganizmów. Pokrowiec ze stroną letnią i zimową lepszy niż całoroczny? Strona letnia pokrowca to 1/3 wełny i 2/3 włókien klimatyzujących (jest przewiewna, chłodzi). Zimowa bazuje na wełnie (miło grzeje). Zawartość wełny może powodować kurczenie się lub rozciąganie pod wpływem temperatury, zatem pokrowiec może nie nadawać się do prania. Wełna jest też niewskazana dla alergików.

Czy materac można prać?

Nie, materac można najwyżej czyścić „na sucho”, czyli szczotką lub wilgotną szmatką. Sprawa jest łatwiejsza, gdy materac ma zdejmowany pokrowiec. Należy wtedy postępować według wskazówek podanych na metce (oddać do czyszczenia chemicznego, wyprać ręcznie lub w pralce). Najlepiej nie dopuszczać do zabrudzenia materaca, stosując maty ochronne lub cienkie materace nawierzchniowe (nadają się do prania).

Zobacz również
Przeczytaj też:
Sypialnia: jak ze zwykłego łóżka zrobić piękne łoże? Pomysły na zagłówek
Sypialnia: jak ze zwykłego łóżka zrobić piękne łoże? Pomysły na zagłówek

Zagłówek łóżka i ściana nad nim to najważniejsze miejsce w sypialni. Chcesz, ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Jak urządzić sypialnię: WYBIERZ DOBRZE SAM meble, dekoracje, dodatki!
Po zapoznaniu się z kryteriami urządzania sypialni od podstaw, możemy przejść do szczegółów, a więc ...
Dodatki do wnętrz: dekoracyjne poduszki. Przegląd kolorowych poduszek z popularnych sieciówek
Dekoracyjne poduszki w kilka chwil odmienią salon czy sypialnię. Nic więc dziwnego, że cieszą się ...
Garderoba w sypialni: estetyczne drzwi przesuwne Elfa!
Każda kobieta marzy o przestronnej i pięknej garderobie! Garderoba wydzielona z przestrzeni sypialni może zachwycić ...
Mała garderoba i salon z kuchnią
Witam, bardzo proszę o pomoc w zmianie aranżacji mieszkania. Chcielibyśmy zmienić jego układ, a nie bardzo potrafimy sobie z tym poradzić....
Nina Korzec-Molenda Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 12274 osoby
  • zobacz wszystkie wpisy
  • załóż bloga