Jak zaprojektować szafę radzi architekt. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący projektowania szafy. Sprawdź, jak zaplanować wnętrze szafy, jak zmierzyć szafę, by była funkcjonalna. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania szafy. Nawet jeśli chcesz mieć szafę na wymiar i zlecić jej wykonanie fachowcom, sprawdź jak zrobić dobry projekt szafy i o czym trzeba pamiętać.

Jak zaplanować szafę? By w pełni funkcjonalnie i ergonomicznie zaplanować swoją nową szafę, dobrze jest jednak zawsze dokładnie wymierzyć rzeczy, które będziemy w niej przechowywać, ocenić ich ilość i zwrócić uwagę na możliwe nawet niewielkie nadwyżki miejsca do zagospodarowania - może się okazać, że np. niewielka pionowa szczelina umożliwi nam przechowywanie drabiny lub deski do prasowania w szafie.

Jak zaprojektować szafę - ważne wymiary

Jeśli zastanawiasz się jak zaprojektować szafę, najpierw dokładnie zmierz ile potrzebujesz miejsca do przechowywania. Najlepiej jeśli głębokość szafy będzie wynosiła 60 cm, a szerokość szafy od 50 do maksymalnie 100 cm  - dostosujmy ją do rodzaju przechowywanych rzeczy. Pamiętajmy jednak, że im dłuższe półki w szafie tym większa ich podatność na odkształcenia. Minimalna głębokość przestrzeni na ubrania to 55 cm – choć sam wieszak ma wymiar 42-46 cm to dochodzą do niego rękawy i w przypadku płytszych wnęk ubrania będą się gniotły, a dodatkowo łatwo jest je zniszczyć drzwiami przesuwnymi. Jeśli mamy wnękę na szafę mniejszą, w takiej sytuacji możemy się zdecydować jedynie na wieszak poprzeczny wysuwany prostopadle do skrzydła drzwiowego.

Jak zaprojektować wnętrze szafy

Często na etapie projektowania wnętrza szafy popełniamy błędy, które potem nam przeszkadzają. A więc sprawdź, jak dobrze zaprojektować wnętrze szafy.

WIĘCEJ: szafy do sypialni wnękowe ZDJĘCIA I PORADY >>>

Najniżej w szafie zaplanujmy szuflady lub wysuwane kosze - zapewnią one znacznie łatwiejszy dostęp do przechowywanych rzeczy. Wyżej dobrze jest zdecydować się na półki bądź drążki z ubraniami. Na samej górze szafy zostawmy miejsce na wyższe półki - mogą być one na całą szerokość szafy do przechowywania przedmiotów o większych gabarytach lub tych rzadziej używanych. Na standardowe półki w szafie na wysokości wzroku powinniśmy przeznaczyć 30-35 cm wysokości, górne mogą zajmować 40-50 cm, szuflada zajmie tylko ok. 20 cm.  Drążki i odległości między nimi to sprawa bardzo indywidualna, która zależy nie tylko od wzrostu, ale i od rodzaju ubrań jakie nosimy. Przyjąć jednak możemy, że krótkie ubrania wiszące (koszule, marynarki, krótkie kurtki) zajmą 100-110 cm wysokości, spodnie ok. 140 cm, a dłuższe ubrania (płaszcze, sukienki) 150-160 cm. Wysokość drążka dostosujmy do wzrostu, jednak zawsze montujmy go w minimum 6 cm odległości osi od górnej półki (żeby łatwo było zawieszać wieszaki).