Styl skandynawski w pigułce to wnętrza urządzone jasno i wygodnie. Aranżacja wnętrz skandynawskich to jasne kolory ścian, podłóg i mebli, naturalne materiały i dekoracje wnętrz. Wnętrza są proste i funkcjonalne, w wystroju brak przesady. Nikogo nie powinna więc dziwić nieprzemijająca popularność skandynawskiego wystroju wnętrz. Warto jednak zauważyć, że styl skandynawski jest nie tylko modny, ale także praktyczny i wygodny - wnętrza domu urządzonego zgodnie z jego zasadami są naprawdę komfortowe - wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Wnętrza inspiracje: styl skandynawski

Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę w skandynawskich wnętrzach, jest światło - mieszkania urządzone w stylu skandynawskim są wyjątkowo jasne. Efekt ten osiąga się zarówno za pomocą odpowiednich kolorów ścian, podłóg i mebli (przede wszystkim bieli), jak i dobrze dobranego oświetlenia (zarówno naturalnego, jak i sztucznego). W Skandynawii maksymalnie wykorzystuje się krótki czas, gdy świeci słońce – w dużych oknach trudno szukać firanek lub ciężkich zasłoń. Częściej spotyka się natomiast rolety. Dzięki temu więcej światła wpada do wnętrza, czyniąc je bardzo jasnym.

Wnętrza inspiracje: jasne kolory wnętrz

Dominujący kolor w wystroju wnętrz skandynawskich to oczywiście biel: jest ona zarówno neutralna, jak i bardzo świeża. Ponadto doskonale odbija światło, dzięki czemu wnętrza wydają się jaśniejsze oraz większe. Dobrze się także komponuje z naturalnymi materiałami, tj. drewno czy kamień, których nie brakuje w stylu skandynawskim - mówi ekspert Dekoral. Mieszkańcy Skandynawii nie stawiają jednak tylko na białe, monochromatyczne wnętrza. Obok białego w aranżacji wnętrz pojawiają się beże, delikatne szarości oraz błękity. W przypadku doboru kolorów do wnętrza skandynawskiego ważne jest, aby ostatecznym efektem był lekki i przyjemny wystrój wnętrza.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Skandynawscy projektanci wnętrz stawiają przede wszystkim na prostotę i wygodę. Dlatego we wnętrzach urządzonych w tym stylu nie znajdziemy zdobnych mebli - zamiast nich zobaczymy meble oszczędne w formie, a zarazem funkcjonalne. Każde wnętrze wymaga odrobiny dekoracji, dzięki którym zyska ono indywidualny charakter. I chociaż w Skandynawii wyznaje się zasadę „im mniej, tym lepiej”, to również tu warto pomyśleć o ciekawych dodatkach do wnętrz. Zamiast jednak sięgać po wymyślne figurki, wybierzemy coś prostego, ale oryginalnego np. ozdoby ze szkła butelkowego, prosta ceramikę lub nawet naturalne kamienie. Ważne, by dodatki podkreślały charakter wnętrza, nie zagracając go jednocześnie.