Kolory ścian do jadalni: neutralnie czy z kolorem? Urządzamy przytulną i wygodną jadalnię!

Neutralnie wcale nie znaczy nudno! Kolory ścian do jadalni warto potraktować z lekką fantazją. Neutralne odcienie farb ograniczą ryzyko popełnienia stylistycznej wpadki, ale przełamane kolorem dodają wnętrzu animuszu. Jak łączyć ze sobą kolory ścian w jadalni, by odczynić jej formalizm, dodać pozytywnej energii i przyjemnie spędzać w niej czas? Poznaj tajniki optymalnej aranżacji wygodnej jadalni z kolorem.

Neutralne kolory ścian w jadalni
Eklektyczny salon w kamienicy
Tapeta na jednej ścianie zgrana kolorystycznie z pozostałymi ścianami
Niebieska tapeta w jadalni
Neutralne kolory ścian w jadalni

Wybierając kolory ścian do jadalni i planując jej aranżację, warto zacząć od może mało przyjemnej czynności, ale dającej całkiem sporą dawkę inspiracji. Planowanie kolorów ścian do jadalni zacznijmy od przypomnienie sobie "demonów przeszłości" wprost z rodzinnych horrorów, przepełnionych formalizmem... obiadów proszonych u cioci! Zdziwicie się, jak wielu krępujących i dyskomfortowych sytuacji wynikających z formalnych obiadów można było uniknąć samą tylko zmianą układu stołu, zróżnicowania miejsc do siedzenia czy za sprawą kolorów ścian w jadalni.

Układ stołu w jadalni: optymalnie i "po ludzku"

Optymalne ustawienie stołu i krzeseł w jadalni to gwarant tego, że zarówno my jak i nasi goście będziemy czuć się swobodnie i komfortowo. Eliminacja konieczności "przeciskania się" do swojego miejsca za każdym razem, kiedy chcemy odejść od stołu, to jeden z ważniejszych czynników o który warto zadbać planując aranżację jadalni. Umożliwi to naszym gościom swobodę poruszania się, nie wymagającą angażowania współbiesiadników. Gospodarzom zaś ułatwi "doglądanie" stołu, szybkie i niezauważalne wręcz donoszenie potraw i napoi. I tak jak za swobodę wokół nakrycia stołu odpowiada już liczba zaproszonych gości i gabaryty stołu, tak za wygodną odległośc krzesła odsuniętego od stołu odpowiada jego ustawienie w optymalnym i wygodnym dla tego celu miejscu. Najlepiej centralnie. Warto uwzględnić wygodne wstawanie od stołu i powroty, gdyż dzięki temu nasi goście nie będą czuć się skrępowani, mogąc swobodnie doglądać od czasu do czasu bawiące się dzieci czy pomóc w kuchni, nie przerywając jednocześnie wszystkim biesiadnikom wątku rozmowy. Warto też zadbać o wygodne miejsca do odpoczynku po obiedzie w bezpośredniej okolicy stołu w jadalni. Dzięki temu goście, którym wygodniej zmienić formalne miejsce za stołem na wygodniejszy fotel czy siedzisko, będą mogli wybrać bardziej dla siebie komfortowe miejsce w jadalni, nie rezygnując z uczestnictwa w rozmowie. Jest to również świetne rozwiązanie dla rodziców z małymi dziećmi jak i samych starszych dzieci, które zdecydowanie wolą się przemieszczać, niż udawać "małych dorosłych" za stołem i bawić gości rozmową.

Kolory ścian do jadalni: neutralnie i ciekawie

Łagodne i miękkie w odbiorze pastele na ścianie w jadalni są rozwiązaniem bezpiecznym i ponadczasowym. Do tego łatwo się w nich zaadaptować większości domowników i gości, pasują do wielu stylistyk i mebli. Nie są inwazyjne, stąd nie budzą skrajnych emocji. Zastosowane jednolicie na wszystkich ścianach jadalni stają się wdzięcznym tłem do bardziej szalonych dekoracji czy obić tapicerowanych mebli. Neutralne palety kolorów ścian do jadalni, które ponadczasowo służyć nam będą przez wiele jeszcze sezonów, to z pewnością paleta szarości, złamanych bieli i chłodnych odcieni beży. Ich uniwersalizm daje duże pole do popisu w aranżacji wnętrza sezonowymi tekstyliami. Neutralność tych kolorów ścian do jadalni gwarantuje zaś, że większość naszych gości czuć się w niej będzie komfortowo. Neutralne kolory ścian w jadalni, by nie wyglądały mdło i nudno, warto różnicować. Dzięki subtelnym niuansom kolorów (np. z tej samej grupy kolorów) wnętrze jadalni nabierze głębi i elementu przyjemnego rozedrgania.

Kolory ścian do jadalni: kolor w mądrej proporcji

Silny kolor w jadalni potrafi zadać szyku o ile nie występuje w męczącym nadmiarze. Zbyt intensywna czy jaskrawa barwa ścian w jadalni może drażnić, co po dłuższym czasie przebywania w pomieszczeniu skutkować może poddenerwowaniam lub nieuzasadnionym rozdrażnieniem. Dlatego nawet, gdy marzy nam się mocny kolor na ścianie w jadalni, wybierzmy jego zgaszony, lekko brudnawy odcień. Buraczkowy, antracytowy, morski zielony (np. Bizantine) czy niebieski odcień granatu w wersji koloru Montana to kolory ścian w jadalni, które przykują wzrok a nie rozdrażnią skołatanych codziennością nerwów. Plastyczność wnętrza jadalni zapewni też fragmentarycznie umieszczona tapeta z wyrazistym motywem (np. przeskalowanych kwiatów lub egzotycznych liści). Dobrane do niej kolory ścian z palety off-white łagodnie wtopią ją w przestrzeń ścian jadalni. Dzięki temu stanowić będzie spójny element aranżacji wnętrza.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY