Jak wykończyć drewnianą podłogę: sprawdź najlepsze metody i rozwiązania

2016-07-14 18:06

Urok i ciepło drewnianej podłogi jest nie do przecenienia w każdym wnętrzu. Jak wykończyć drewnianą podłogę, jak ją czyści i chronić przed zarysowaniami? Pielęgnacja drewnianej podłogi: poradnik. Olejowanie, woskowanie i lakierowanie podłogi - skorzystaj z naszych porad.

Spis treści

  1. Jak wykończyć drewnianą podłogę: oleje i woski
  2. Jak wykończyć drewnianą podłogę: nanosimy olej i wosk
  3. Olejowanie podłogi drewnianej na gorąco
  4. Jak wykończyć drewnianą podłogę: lakier
  5. Jak wykończyć drewnianą podłogę: jaki lakier do gatunku drewna
  6. Jak wykończyć drewnianą podłogę: jak nanosić lakier

Na ostateczny wygląd drewnianej podłogi wpływa nie tyle gatunek drewna, z którego jest wykonana, ile rodzaj środka wykańczającego, użytego do zabezpieczenia powierzchni drewnianej. Należy szczególnie pamiętać, że preparaty takie jak lakier, olej, wosk czy ług mogą podkreślić naturalny kolor oraz wygląd drewna lub całkowicie je odmienić. W dalszej konsekwencji dobór środka wykańczającego zdeterminuje również sposoby dalszej konserwacji i czyszczenia naszej podłogi. Stąd decyzję o tym jak wykończyć drewnianą podłogę należy podjąć w oparciu o pełne spektrum informacji na ten temat.

Jak wykończyć drewnianą podłogę: oleje i woski

Podłogi drewniane olejowane i woskowane cieszą się największą popularnością wśród prawdziwych fanów drewna w aranżacji. Jest to sposób znany od wieków, podkreślający usłojenie, kolor i urodę drewna. Oleje przeznaczane do impregnacji drewna podłogowego są w 100 % naturalne - produkowane na bazie wody i naturalnych olejów roślinnych. Podłoga olejowana daje wrażenie wykończenia surowym drewnem (bardzo modny look tego sezonu!), mimo iż jest znakomicie zabezpieczona. Wykończenie drewnianej podłogi olejem nada drewnu delikatny, satynowy połysk. Podłogi olejowane można stosować nawet w bardzo intensywnie użytkowanych wnętrzach - naturalne właściwości drewna we współpracy z olejem umożliwiają samoistne wypełnianie drobnych rys i uszczerbków. Podłogi impregnowane olejami są też szczególnie wskazane dla alergików, z uwagi na swoje właściwości antystatyczne. Dodatkowym atutem takiego wykończenia jest duża odporność olejowanego drewna na zmiany wilgotności, stąd nadaje się również do podłóg łazienkowych. Podłoga drewniana olejowana źle natomiast znosi nietypowe zabrudzenia, jak np. koci mocz. Efektem tego może być jej przebarwienie, wymagające poważnej naprawy. Podłogę olejowaną można wykończyć woskiem, pamiętając iż podłogę pokrytą uprzednio olejem woskujemy zawsze na gorąco. Niepraktyczny zaś efekt daje wykończenie drewnianej podłogi samym tylko woskiem – mimo pięknego połysku, podłoga byłaby śliska i podatna na zaplamienia. Wprawdzie sam wosk chroni drewno przed wodą, jednak nawet niewielkie zachlapanie powoduje pojawienie się na woskowanej powierzchni jasnych, nieestetycznych plam. Jeżeli wcześniej podłogę pokryjemy olejem, spektakularnie wyeksponujemy usłojenie i kolor naszej podłogi, nie narażając jej na szpecące plamy. Dodatkowo olej nie zatyka porów drewna i znakomicie z nim pracuje.

Jak wykończyć drewnianą podłogę: nanosimy olej i wosk

Na wstępie należy zaznaczyć, iż samodzielne olejowanie i woskowanie podłogi drewnianej wymaga nie lada cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Każdy bowiem fragment podłogi potraktować musimy z równomierną troską i uwagą. Olejowanie i woskowanie na zimno polega na nakładaniu preparatu cienkimi warstwami na całej płaszczyźnie podłogi, a następnie na starannym wypolerowaniu nałożonej warstwy polerką mechaniczną. Czynność powtarzamy 2 lub 4-krotnie, w zależności od gatunku drewna naszej podłogi (im bardziej "tłuste" drewno, tym mniej oleju / wosku przyjmie). Polerkę powtarzamy aż do całkowitego wtarcia oleju, a kolejną warstwę nakładamy w odstępie 1-2 godz. Na położenie jednej warstwy oleju / wosku zużywa się ok. 15-50 g oleju na 1 m² podłogi.

Olejowanie podłogi drewnianej na gorąco

Chcąc zapewnić sobie trwalszą powłokę i naturalny wygląd drewna, warto zainwestować w bardziej skomplikowaną i kosztowną technikę olejowania podłogi drewnianej na gorąco.  Jest to połączenie olejowania drewna z jego woskowaniem, dla podniesienia efektu finalnego. Konieczne jest tu zastosowanie specjalnej maszyny z nagrzewnicą, podgrzewającą twardy olej do tempetratury 80ºC. Podgrzany olej nanosimy na podłogę i od razu wcieramy go polerką, aż do całkowitego wchłonięcia przez drewno. W pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu wystarczy położyć 1 warstwę oleju, jednak we wnętrzach intensywniej użytkowanych – minimum 2 warstwy. Efekt końcowy to równo pokryta olejem podłoga drewniana, z wypełnionymi porami, odporna na zabrudzenia. Po dwóch dobach od aplikacji ostatniej warstwy oleju, nakładamy wosk - również na gorąco, który finalnie polerujemy. Średnie zużycie wosku to ok. 5g preparatu na 1 m² podłogi.

Jak wykończyć drewnianą podłogę: lakier

Wciąż najbardziej popularnym sposobem wykończenia drewnianej podłogi i zabezpieczenia jej przed uszkodzeniami mechanicznymi jest pokrywanie jej lakierem (rozpuszczalnikowym lub wodorozcieńczalnym). O wytrzymałości powłoki decyduje typ zastosowanej żywicy (akrylowej, alkidowej lub poliuretanowej). Powłoka lakieru jest trwała i wyjątkowo odporna na wszelkie uszkodzenia (rysy, uderzenia, zabrudzenia). Dodatkowym atutem lakierowania podłogi drewnianej jest fakt, że na polakierowanej drewnianej podłodze nie widać śladu czasu (przy normalnym jej użytkowaniu – bez narażenia na piach, błoto i wilgoć z butów). Lakier podkreśla usłojenie drewna i jego naturalną barwę. Przy podłogach drewnianych z gatunków egzotycznych lakier dodaje głębi. Lakier z efektem "wysokiego połysku" powoduje otrzymanie wręcz lustrzanej tafli na powierzchni drewnianej podłogi (minusem tej metody jest uwypuklenie wszelkich niedoskonałości faktury drewna i ewentualnych rys). Co ważne - rodzaj lakieru należy dopasować do gatunku drewna. Wyboru należy dokonać więc mądrze, zasięgając rady ekspertów, aby nieodpowiedni wybór nie dopuścił w przyszłości do np. zmiany koloru naszej podłogi.

Jak wykończyć drewnianą podłogę: jaki lakier do gatunku drewna

Lakier do drewna liściastego – do podłogi drewnianej z tych gatunków drewna najlepsze będą lakiery elastyczne, które nie pękają podczas pracy drewna (poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe). Drewno silnie pracujące (np. buk) trzeba wcześniej pokryć dedykowanym podkładem, który zapobiegnie sklejeniu brzegów lamelek i pękaniu powłoki. Specjalnego podkładu wymaga też drewno kwaśne (np. dąb) - inaczej wchodząc w reakcję z lakierem mogłoby znacznie ściemnieć. Lakier do drewna iglastego – lakierami dedykowanymi do podłóg z drewna drzew iglastych są lakiery alkidowe, uretanowe oraz uretano-alkidowe. Przed ich zastosowaniem całą powierzchnię podłogi należy dokładnie przemyć acetonem lub benzyną w celu usunięcia śladów żywicy. Następnie podłogę taką pokrywamy dedykowanym podkładem (dostosowanym do rodzaju lakieru), który wypełni miejsca po torebkach żywicznych. Na tak przygotowaną podłogę można nałożyć lakier.Lakier do drewna egzotycznego - po nałożeniu na drewno specjalnego preparatu neutralizującego olejki eteryczne, użyć możemy już dowolnego lakieru. Tzw. "tłuste" gatunki drewna (ipe, iroko) zawierają inhibitory, które spowalniają działanie utwardzaczy zawartych w lakierach. Dlatego zastosowanie neutralizatora pozwoli uniknąć niespodzianek zmiany koloru drewna.

Jak wykończyć drewnianą podłogę: jak nanosić lakier

Powierzchnia podłogi drewnianej przeznaczona do lakierowania powinna być równa, gładka (wycyklinowana), odpylona i sucha. Lakier należy dokładnie rozmieszać, a następnie nałożyć cienką jego warstwę pędzlem o miękkim włosiu lub wałkiem welurowym. Przy lakierowaniu istotne jest zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia. Zazwyczaj nakłada się dwie warstwy lakieru w pomieszczeniach mieszkalnych i 3-4 warstwy w miejscach mocniej eksploatowanych (przedpokoje). Kolejna warstwa może być nałożona dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej, czyli po około 1 dobie. Po pierwszym malowaniu należy zawsze delikatnie przeszlifować podłogę by móc należycie nałożyć warstwę drugą.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany