Szklane dodatki: urok dawnych kryształów

Barwione znanymi od wieków technikami oryginalne kryształy wracają po latach niełaski na nasze stoły i kredensy jako modne szklane dodatki. Warto wyeksponować te wartościowe przedmioty, gdyż nic nie przejmuje świetlnych pryzmatów tak wdzięcznie jak prawdziwy kryształ. Równie przyjemne jest spożywanie winnych trunków bądź likierów z tak luksusowego naczynia – kryształ ma swoją masę i ciężar, co odróżnia go od popularnego we współczesnych domostwach cienkiego szkła dmuchanego. Nie bójmy się łączyć z pozoru niepasujących do siebie elementów zastawy bądź kompletu – mając do dyspozycji choćby i pojedyncze sztuki (kieliszków, wazonów, bombonier, flakonów) zestawione razem w ciekawej kompozycji bądź w nowej funkcji, zyskają niewymuszony i bardzo szykowny look. Nie od dziś wiadomo, że zmiana funkcji dawnych przedmiotów odświeża ich byt. Dlatego warto czasem zestawić kompozycję kieliszków jako wazonów na pojedyncze kwiaty, bądź przycięty krótko bukiet róż umieścić w opasłym, kryształowym półmisku.

Szklane dodatki: pryzmatyczne lampy

Podbarwiane, szklane, kuliste klosze wypłynęły we wnętrzarskim świecie jako ciekawa inspiracja już jakiś czas temu. Warto przyjrzeć się bliżej temu trendowi, gdyż ma on wiele do zaoferowania. Proste klosze nie muszą dłużej być nudne, a kształt i światło żarówki wstydliwe. Przezierna, szklana tafla barwionego klosza przyjemnie rozprasza światło. Dobrana w odpowiednim kolorze może podkreślić ogólną kolorystykę wnętrza, bądź przydać mu swoim jestestwem ciekawej dominanty kolorystycznej. W towarzystwie zbliżonych kształtem bądź kolorystyką innych szklanych dodatków (koniecznie przeziernych), wprowadzi do wnętrza iście alchemiczny animusz.

Szklane dodatki: zabawa neonem

Moda na neony w klimatach retro i nie tylko, nie jest nam dziś obca. Gięte, szklane rurki, układane w wybrane słowa lub obrazy budzą w nas ciepłe skojarzenia. Niewielu jest już rzemieślników cechowych znających się na tajnikach neonów (dziś dominuje produkcja fabryczna). Szczęśliwie jest jeszcze kilka miejsc, w których wyrób fabryczny szklanych dodatków nie równa się masowej typizacji przedmiotu. Ciekawe, unikatowe formy neonowych lamp i żyrandoli wprowadzą do każdego wnętrza oddech nowoczesności w prawdziwie dopracowanym wydaniu.

Szklane dodatki: flakony, wazony, nawilżacze powietrza

Mnogość kształtów pękatych wazonów i wąskich flakonów sprzyja chęci ich posiadania. Nie zapominajmy, że ekspozycja kwiatów w szklanych dodatkach we wnętrzu wymaga harmonijnej oprawy (nie każdy bukiet i każda roślina dobrze wygląda w jednym i tym samym wazonie). Warto mieć w swojej kolekcji kilka ich wariantów. Szklane wazony natomiast są niezastąpioną oprawą dla wiosennych i letnich bukietów -  z uwagi na swoją lekkość i przezierność. Wybierając wazon kierujmy się nie tylko własnym gustem, ale i podejściem praktycznym. Wazon duży, pękaty z szeroką szyjką to absolutny must have każdej pani domu. Skrajnie wąski, lekko nieregularny, delikatny flakon „jednokwiatowy” to numer dwa na naszej liście. Kolejne egzemplarze wybierać możemy już według własnych upodobań względem sposobu kompozycji kwiatów. Do wyboru mamy wazony niskie, wysokie, pękate, wąskie, proste, nieregularne, jednobarwne, cieniowane itd. Chcąc podkreślić lekkość stylu wnętrza pamiętajmy, że obłe i finezyjne kształty dmuchanego szkła są zdecydowanie bardziej odpowiednie.