Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu. Aranżacja pokoju dziennego powinna sprzyjać relaksowi, a jego projekt odpowiadać na potrzeby najbardziej wymagającego lokatora. Dla jednych, idealnym wnętrzem będzie minimalistyczny pokój dzienny, w którym w roli wyposażenia wystąpi jedynie prosta komoda. Dla innych natomiast, w projekcje salonu powinno znaleźć się miejsce na wygospodarowanie mini kącika do czytania, w którym będziemy mogli oddać się pełnemu relaksowi w towarzystwie ulubionej lektury. Podpowiadamy zatem jak urządzić salon z domową biblioteczką, która okaże się idealnym dopełnieniem aranżacji.

Jak urządzić salon z biblioteczką: przeanalizuj potrzeby

Jak urządzić salon z biblioteczką, by ta nie przytłaczała aranżacji, a tym samym nie odbierała wnętrzu należytej reprezentatywności? Jak zaaranżować wygodny kącik do czytania, który pozwoli nam na chwilę relaksu w towarzystwie ulubionej lektury? Przygotowując projekt salonu warto przeanalizować swoje potrzeby. Zastanów się czy Twój domowy księgozbiór wymaga przepastnej biblioteczki, która pomieści wszystkie pozycje? Czy może wystarczą Ci jedynie minimalistyczne regały, które okażą się idealnym miejscem nie tylko do przechowywania, ale przede wszystkim eksponowania naszych dzieł literackich? Możemy podejść do sprawy także nieco bardziej przyszłościowo i jeśli nasza domowa biblioteczka wciąż się rozrasta, zagwarantować sobie więcej miejsca na przyszłe zdobycze. W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w nieco większy regał, który będziemy mogli wykorzystać nie tylko do wyeksponowania naszych lektur, ale także innych drobiazgów, które z czasem mogą ustąpić miejsca przyszłemu księgozbiorowi.

Biblioteczka jako równoprawny element wyposażenia salonu

W zależności od indywidualnych potrzeb i własnego gustu, możemy zdecydować się na całkowicie otwartą zabudowę, bądź też zaplanować naszą biblioteczkę w ukryciu – za zabudową. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kiedy zdecydujemy się na otwarty, ażurowy model regału, ten - sięgając nawet na wysokość całej ściany, będzie prezentował się lekko i przejrzyście. Jeśli zdecydujemy się natomiast na zabudowany regał, może on sprawiać wrażenie przytłaczającego i optycznie pomniejszać nasz salon. Jeśli marzy nam się salon z biblioteczką z prawdziwego zdarzenia, powinna ona przybrać właśnie formę regału sięgającego na całą wysokość ściany. Z dumą eksponujmy urok domowego księgozbioru, jednocześnie planując go jako równoprawny element wyposażenia salonu i nadając mu funkcję iście dekoracyjną. Decydując się na zabudowę całej ściany i zaadoptowanie jej na domową biblioteczkę, najlepiej wybrać proste i klasyczne formy regału. Postawmy więc na funkcjonalny minimalizm. Pamiętajmy, że biblioteczka jest miejscem, które nie potrzebuje dodatkowych zdobień i dekoracji. Jest taką strefą we wnętrzu, która zawsze obroni się sama.

Biblioteczka wpasowana w aranżację salonu

Najprostsze i nieskomplikowane formy biblioteczki mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Będą nie tylko niezwykle praktyczne, ale także bardzo efektowne. W zależności od stylistyki naszego salonu, niektórym może przypaść do gustu coś bardziej ekstrawaganckiego. Wówczas możemy postawić na lekko designerski akcent w projekcie salonu i wybrać regał o oryginalnym kształcie. Półki o zróżnicowanych wzorach, najlepiej zaprezentują się jeśli ustawimy je pod ścianą, ale równie dobrze możemy je swobodnie wkomponować w aranżację salonu. Jeśli obawiamy się, że uporządkowana biblioteczka będzie wprowadzała do wnętrza salonu monotonię, zaszalejmy nieco z jej wyposażeniem i zróżnicujmy ułożenie książek. Wówczas książki na jednej półce możemy ułożyć pionowo, a na innej – poziomo. Najważniejsze jednak wydaje się wypracowanie własnego systemu porządkowania biblioteczki w salonie. Starajmy się, aby wszystkie pozycje były łatwo dostępne, a w wyposażeniu regału nie panował niepotrzebny chaos.