Jaką sofę do salonu wybrać? Przepastną i rozłożystą? Miękką czy bardziej formalną? Narożnik czy dwie ustawione obok siebie? Neutralną czy w mocnym kolorze? Czy sofa powinna być ustawiona pod ścianą czy odsunięta? Nie ma jednego uniwersalnego i wygodnego wzorca sofy, która będzie pasowała do każdego salonu. Postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, choć z pewnością nie na wszystkie …

Sofa do salonu: wygodna i przepastna?

Jeśli mamy spory salon i lubimy wygodnie zapaść się w miękką sofę – wtedy duży narożnik z miękkimi poduszkami, lub sofa modułowa z szezlongiem będą dla nas idealne. Nie ma nic gorszego niż oglądanie ulubionych filmów lub czytanie książki na niewygodnej i twardej, chociaż pięknie wyglądającej sofie. A kolorystyka i pokrycie to już sprawa następna. Czyli najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: jak najbardziej lubimy spędzać nasz wolny czas? Co najczęściej robimy? A może często odwiedzają nas znajomi i przydadzą się dwie sofy ustawione pod kątem prostym lub na przeciwko siebie?

Sofa do salonu: nowoczesna na nóżkach czy stylowa?

Sofa bardziej formalna pasuje do salonów, w których nie spędzamy zbyt dużo czasu, a zależy nam na jego eleganckim i zawsze nienagannym wyglądzie. Nie musimy pilnować czy poduszki się nie poprzesuwały lub wygniotły nie w tą stronę co powinny. Taka sofa powinna zawsze wyglądać dokładnie tak samo. Doskonałe będą wtedy sofy w stylu art deco lub klasycyzujące. Możemy wygodnie na nich usiąść ze znajomymi, wypić kawę i... już. Jednak lekkie sofy na nóżkach też mają swój urok. Możemy je ustawić pod kątem względem ścian lub względem siebie gdzie będą wyglądały tak, że od razu będziemy mieli ochotę na nich usiąść. Pamiętajmy, że takie sofy dobrze wyglądają w rożnych kolorach.

Sofa do salonu: neutralna i gładka czy kolorowa i wzorzysta?

Zazwyczaj sofa ze względu na swoją wielkość jest meblem dominującym w salonie. Dlatego decydujemy się na kolory neutralne i  małe wzory lub wręcz zupełnie gładkie obicia. Ale jeśli mamy małe dzieci lub jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami psa lub kota, wtedy wzorzysta i kolorowa sofa może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Ciekawie może też wyglądać kompozycja dwóch sof, każda w innym ale podobnym do siebie kolorze, na przykład czerwona i różowa, różowa i pomarańczowa albo czerwona i fioletowa, niebieska i zielona... Są to zestawienia odważne, ale bardzo energetyczne i wprowadzające pozytywne "zamieszanie" do salonu.

Sofa do salonu: pod ścianą czy odsunięta?

Najczęściej, ze względu na powierzchnię naszych salonów, sofy ustawiamy pod ścianami. Ale jeśli tylko wielkość salonu nam na to pozwoli spróbujmy ustawić sofę tak, by można było ją obejść dookoła. Innym uzasadnieniem sofy odsuniętej od ściany jest możliwość podziału przestrzeni i wydzielenie dodatkowych stref w dużym salonie.