Najpopularniejsze systemy upinania ZASŁON. Sposoby na aranżację okna

Aranżacja okna: żabki, troczki czy fleksy? Jak efektownie upiać firanki i zasłony do karnisza oraz wydobyć ich urodę i stworzyć ładną dekorację okna? Prezentujemy najpopularniejsze sposoby upinania zasłon.

Upinanie zasłon
Upinanie zasłon
Upinanie zasłon
Upinanie zasłon
Upinanie zasłon

Zanim zachwyceni wyglądem tkaniny kupimy zasłony, wydając niemałe pieniądze, warto zastanowić się, czy  rodzaj zasłon, ich kolor i wzór pasują do naszej aranżacji okna i wystroju wnętrza. Pamiętajmy także o tym, że dobierając rodzaj upięcia zasłon i karnisz, możemy optycznie poprawić proporcje pokoju, a także wygląd wnętrza. Prezentujemy najpopularniejsze systemy mocowania zasłon.

Aranżacja okna: sposoby upinania zasłon - taśmy

Sposobów upinania zasłon w aranżacji okna jest klika, warto się nad tym zastanowić zanim kupimy zasłony i kranisz. Jeśli chcemy mieć elegancki wystrój okna dobry rozwiązaniem będzie zasłona mocowana za pomocą taśmy marszczącej wszytej w tkaninę. Taśmy systemowe marszczą według określonych proporcji 3:1, 2:1 (szerokość zasłony powinna być trzy- lub dwukrotnie większa niż szerokość taśmy), a niesystemowe można dowolnie układać, dostosowując je do wielkości karnisza.

Aranżacja okna: sposoby upinania zasłon - koła i szelki

Prostym rozwiązaniem upinania zasłon są koła - system zwany sztancowaniem. W aranżacji okna metalowe kółka wbijane w zasłonę umożliwiają założenie jej na karnisz. Taka dekoracja okna i sposób upinania zasłon sprawdzi się idealnie w przypadku grubych tkanin, w nowoczesnych wnętrzach, do których pasuje. Kolejnym bardzo wygodnym rozwiązaniem upinania zasłon są szelki, prezentujące się równie efektownie w przypadku materiałów zasłonowych, jak i cienkich, zwiewnych firan. Wystrój okna z zasłonami zawieszanymi na szelkach ma tę przewagę nad tradycyjnymi żabkami, że zasłony nie wymagają upinania, łatwo je założyć i zdjąć z karnisza. Dekoracja okna z zasłonami na szelkach swobodnie puszczonymi w dół pasuje do wnętrza o nowoczesnym wystroju.

Sposoby upinania zasłon: fleksy, haczyki

W sklepach dostępne są też fleksy czyli plastikowe haczyki umieszczone na prowadnicach wszywanych w fałdy zasłony. Haczyki dają się przesuwać w górę i w dół, maskując bądź odsłaniając karnisz - można w ten sposób korygować długość zasłony. Fleksy można wszyć w tkaninę, upinając ją np. w pliski.
Dość prostym rozwiązaniem upinania zasłon jest przeszycie tunelowe, dzięki niemu zasłona wsunięta na karnisz może być rozciągnięta bądź suto marszczona, wówczas szerokość tkaniny musi być co najmniej dwukrotnie większa od długości karnisza.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY