Kilim: co to jest? Kilimy we wnętrzach

2022-01-05 18:39

Kilimy wróciły do łask i są modne także w nowoczesnych wnętrzach. Trzeba przyznać, że współczesna architektura wnętrz potrzebuje ciekawych, artystycznych akcentów, które dodadzą jej charakteru. Kilimy to naprawdę świetny wybór, jeśli chodzi o realizację tego celu. Czym są i jak z sukcesem wkomponować je w aranżację?

Kilim: co to jest?
Autor: Vika Stawberrika/Unsplash Kilimy są wyjątkowo popularne w krajach orientalnych

Spis treści

  1. Czym są kilimy na ścianę?
  2. Kilimy z różnych stron świata
  3. Kilim polski, czyli tradycja z różnych regionów Polski
  4. Kilim na ścianę lub podłogę
  5. Czy kilim może pełnić również inne funkcje?
  6. Kilim a styl wnętrza, czyli jak go dopasować aranżacji?

Czym są kilimy na ścianę?

Kilimy różnią się od tak zwanych arrasów (dywanów na ścianę) – to tkanina dwustronna, ręcznie tkana, najczęściej wełniana (choć można je również tkać na osnowie z wełny lub lnu). Poprzez kolorystykę oraz wzornictwo kilim nawiązuje do kultury Orientu, zresztą najprawdopodobniej powstał w państwach Bliskiego i Środkowego Wschodu. W Polsce i całej Europie największą popularnością kilimy cieszyły się w okresie XX-lecia międzywojennego. Były wyrabiane przez ludność wiejską, która inspirowała się orientalnymi tkaninami.

Kilimy z różnych stron świata

Kilim to zawsze tkanina dwustronna o mocnych, wyrazistych kolorach. Czym różnią się od siebie kilimy z różnych stron świata? Kolorystyką i wzornictwem. Przykładowo kilimy tureckie charakteryzują się bardzo detalicznym wzornictwem i mocnymi, nasyconymi kolorami. Kilimy irańskie mają nieco bledszy kolory, a wzornictwo jest nieco mniej ornamentalne. Kilimy polskie z kolei to wyraz inspiracji przede wszystkim motywami ludowymi – znajdziemy tu zdobienia roślinne, zwierzęce lub związane z kulturą danego regionu.

..  Modne dywany do salonu >>>

Kilim polski, czyli tradycja z różnych regionów Polski

Tradycja polskich kilimów jest naprawdę bogata, a ich tradycja sięga już XVIII wieku. Niektóre można zobaczyć w zbiorach muzeów narodowych.

Oprócz motywów roślinnych i zwierzęcych pojawiają się również wzory geometryczne. Kolorystyka, w zależności od regionu, jest różna – od bardzo żywych, mocnych barw po stonowane pastele.

  • Kilim łowicki – tu rządzą przede wszystkim pasy! Kolorowe, barwne, tęczowe. Kilim łowicki, czyli tak zwany „pasiak”, doskonale wygląda w każdym wnętrzu.
  • Kilim małopolski (krakowski) – ma wiele wariantów, choć często można spotkać kilimy z motywem architektury Krakowa, a także popularnych postaci z regionu, czyli tancerzy, lajkonika. Kolorystyka jest bardzo zróżnicowana.
  • Kilim podhalański – tkactwo na Podhalu to bardzo ważna część kultury lokalnej. Na kilimach podhalańskich tkano zazwyczaj motywy kwiatowe (na białym tle) oraz zwierzęta domowe oraz gospodarcze. Nie brakuje również motywów góralskich, a więc kilimów zbójnickich.
  • Kilim huculski – wykonywano je w splocie płótna, w tak zwanej technice kilimu płochowego. Kilimy huculskie to najczęściej motywy kwiatowe w połączeniu z wzorami geometrycznymi. Kilim z płótna można wykorzystać jako ozdobę ściany lub stołu.
Kilim
Autor: Martyna Rudnicka Kilimem można udekorować np. ścianę za łóżkiem w sypialni

Kilim na ścianę lub podłogę

Kilim na ścianie pełni podobną funkcję jak arras. Zdobi wnętrze, wprowadza do niego kolory, wzory, ociepla optycznie, dodaje też przytulności, czasem sielskiego klimatu – zależnie od designu. W nowoczesnych i loftowych wnętrzach efektownie przełamuje ich surowość.

Dobra rada: pamiętajmy, że kilimy to dosyć delikatne tkaniny, dlatego jeżeli chcemy je położyć na podłodze, wybierzmy odpowiedni rodzaj.

Dywan kilim nie musi być wcale wzorzysty. W sklepach znajdziemy często dywany kilimy gładkie, jednobarwne. Z kilimami na ścianę łączy je to, że są ręcznie tkane i dwustronne. Mały kilim może posłużyć za dywanik przy łóżku lub ozdobę w przedpokoju. Kilim na podłogę można prać w pralce (lub ręcznie) i zdecydowanie warto o niego dbać! Zwłaszcza że to koszt najczęściej kilkuset złotych za sztukę.

..  Makrama DIY. Jak zrobić kwietnik ze sznurka? >>>

Czy kilim może pełnić również inne funkcje?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Duży kilim sprawdzi się w roli narzuty, a nawet zasłony. Można powiesić go w drzwiach lub wykorzystać jako bieżnik bądź obrus (choć szkoda zaplamić tak piękną tkaninę!).

Kilim a styl wnętrza, czyli jak go dopasować aranżacji?

Kilimy, choć tak bardzo wzorzyste i kolorowe, pasują do niemalże każdego stylu. Polecamy je do wnętrz nowoczesnych – wprowadzą barwny, ożywczy akcent, a że nie są duże, nie zdominują wystroju. Bardziej stonowane kolorystycznie kilimy świetnie sprawdzą się też w aranżacjach w stylu skandynawskim – tym bardziej że powstają z naturalnych włókien. Stanowią więc pożądany detal w północnej stylistyce.

Kilimy wyjątkowo dobrze odnajdują się też we wnętrzach eklektycznych, loftowych i boho. Czarują kolorami i wzorami, a jednocześnie precyzją oraz (często) także rytmem, harmonią dekoru. Co ważne, doskonale komponują się z różnorodnymi materiałami – drewnem, betonem, cegłą.

Pamiętajmy o tym, że kilim to cenne rękodzieło, które warto wyeksponować. Powieśmy go lub połóżmy w dobrze widocznym miejscu – niech cieszy oczy przez cały czas.

Sonda
Czy trzymasz rośliny w łazience?
Pomysłowe dekoracje ścienne. Ciekawe aranżacje wnętrz.
Nasi Partnerzy polecają