Wkrótce zaczyna się szkoła i rusza nowy rok akademicki, kończą się urlopy – podpowiadamy jak wybrać biurko i dobrze zaprojektować nowe miejsce do nauki lub pracy w pokoju oraz na co zwrócić uwagę decydując się na kupno gotowego mebla. Jak wybrać biurko dla dziecka, jakie biurko dla nastolatka - sprawdź co jest ważne, na co zwrócić uwagę, by dobrze dopasować biurko.

Jak wybrać biurko: wymiary

Zastanawiasz się, jak wybrać biurko? Kupując biurko zwróć uwagę na wymiary. Standardowe wymiary blatu prostokątnego biurka to 80–90 głębokości na 120-160 cm szerokości. Wysokość biurka powinna wynosić 72-75 cm dla osoby o przeciętnym wzroście, a dla wysokich osób - dobra wysokość biurka to 80, a nawet 85 cm. Pod biurkiem dobrze jest zostawić wolną przestrzeń dla nóg o szerokości minimum 70 cm i głębokości 60 cm. Odległość pomiędzy blatem biurka a wysokością siedziska powinna wynosić ok. 25 cm.

Jak wybrać biurko dla dziecka?

Jak wybrać biurko dla dziecka? Podczas wyboru biurka dla dziecka sprawa wygląda trochę inaczej. Powyższe wymiary zmieniają się w przypadku dzieci. Zazwyczaj pierwsze biurko kupujemy gdy dziecko idzie do szkoły – ma ono wtedy ok. 6 lat i przeciętnie 115-125 cm wzrostu. Odpowiednie biurko dla pierwszoklasisty powinno mieć wtedy 55 cm wysokości. Biurka dla dziecka nie musi być jednak duże – wystarczy blat biurka głęboki na 50 cm i szeroki na 60-75 cm – biurko będzie służyło głównie jako stolik do pisania i rysowania, ale dobrze jeśli będzie posiadało regulację.

Najważniejsze jest jednak zawsze indywidualne dopasowanie biurka do użytkownika, dlatego nie kierujmy się standardowymi wymiarami, a sprawdźmy w praktyce jakich wymiarów biurka potrzebujemy. Ważne by siedząc przy biurku przy prawidłowej postawie (proste plecy, swobodnie oparte ręce o blat, a nogi o podłogę), zarówno kąt między ramieniem a przedramieniem oraz kąt między podudziem a łydką były kątami prostymi – w przeciwnym razie siedząc przy biurku będziemy się męczyć, a kręgosłup, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, będzie bardzo obciążony. Najbardziej funkcjonalne będzie zatem biurko z regulowaną wysokością blatu – w przypadku dziecka będzie rosło razem z nim, a w przypadku osoby dorosłej pozwoli na modyfikację i najbardziej ergonomiczne dopasowanie biurka już w trakcie użytkowania.

Jak wybrać biurko: wiekość blatu

Jak wybrać biurko, aby jego blat był wygodnym miejscem do pracy? Jeśli chodzi o wielkość blatu dopasujmy ją po pierwsze do przestrzeni jaką dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze im większe biurko tym lepszy komfort pracy. To także zasięg naszych rąk określa jego wymiary – w przypadku osoby dorosłej jest to ok. 80 cm, z czego wynika popularny wymiar blatu 80x180 cm. Dzięki meblowi tych rozmiarów nie będziemy musieli wstawać z krzesła by po coś sięgnąć.

Zracjonalizujmy wielkość mebla w stosunku do czasu jego użytkowania. Nawet jeśli w domu pracujemy sporadycznie, warto takie specjalne miejsce wydzielić w sposób nie kolidujący ze strefą wypoczynkową czy jadalnianą.  Możemy wtedy znacząco zmniejszyć jego rozmiary – np. na sam laptop wystarczy już niewielki stolik o ok. 45 cm głębokości i 70-75 cm szerokości.