Kominek w salonie to ważny element jego architektury, który wpływa na charakter i nastrój pomieszczenia. Kominki są również źródłem taniego ogrzewania, więc jeżeli istnieją warunki ku temu, radzimy zbudować kominek. We wnętrzu ogrzewanym prawdziwym ogniem panuje przytulna atmosfera oraz nadzwyczajny, jedyny w swoim rodzaju klimat. Aranżacje wnętrz z kominkiem kuszą ciepłym nastrojem w jesienne i zimowe wieczory, oraz przyciągają domowników jak magnes.

Aranżacje wnętrz: salon z kominkiem

Urządzając salon z kominkiem, miejmy na uwadze jego charakter oraz styl wnętrza, który chcemy uzyskać. Bezpieczny i praktyczny jest wkład kominkowy, zaś te wyposażone dodatkowo w płaszcz wodny podgrzewają wodę użytkową. Wielu zwolenników ma także otwarte palenisko: trzaskający ogień, iskierki ulatujące do komina, blask płomieni pozłacający najbliższe otoczenie tworzą nadzwyczajny klimat. Formę kominka dopasuj do charakteru i stylu wnętrza lub zastosuj modne we wszystkich dziedzinach fusion. Do tego trzeba jeszcze wygodnych foteli, miękkich podnóżków i podręcznych stolików, by jesienne i zimowe wieczory z upodobaniem spędzać w cieple domowego ogniska, w dosłownym znaczeniu tego słowa. Zapewniamy, że perspektywa takiego wypoczynku zatrzyma wszystkich w domu.

Kominek w salonie: osłona kominka i akcesoria

Płonący ogień w kominku z otwartym paleniskiem ma wyjątkowy urok. Aby jednak w pełni cieszyć się naturalnością płomieni, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo, osłaniając palenisko kratą. Taka dekoracyjna osłona przyda się też przy kominku z wkładem, jeśli w domu jest dziecko – utrudni dostęp do gorącej szyby. Mając kominek w salonie, potrzebne nam będą także narzędzia, za pomocą których dorzucimy szczapę do paleniska, przegarniemy i wybierzemy popiół. Zamiast siermiężnego pogrzebacza czy szufelki (są mało eleganckie i trzeba pamiętać, by po użyciu je chować) wybierzmy efektowny zestaw do czyszczenia kominka, który będzie ozdobą.

Zanim wybierzesz kominek

Warto wiedzieć, jak dobrać rodzaj kominka zależnie od charakteru wnętrza i przeznaczenia. Zanim wybierzesz kominek, weź pod uwagę:

  • Kominek otwarty ma większe walory estetyczne, niestety jego wydajność energetyczna wynosi jedynie 10%, a moc grzewcza jest niewielka.
  • Kominek zamknięty łączy funkcję dekoracyjną z użytkową, może ogrzewać nawet cały dom dzięki rozprowadzeniu ciepła za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza.
  • Kominek elektryczny, np. montowany na ścianie, to idealne rozwiązanie do wnętrz, które nie mają przewodu kominowegoto. Daje wrażenie płonących drewien oraz ciepło.