Oświetlenie w salonie to ważny element aranżacji. Lampy tworzą atmosferę, pomagają się skupić, sprzyjają relaksowi. Aby aranżacja salonu była przytulna wybierz kilka źródeł światła. Już nie obowiązuje zasada, że w salonie koniecznie musi wisieć żyrandol. Zapamiętaj, salon będzie dobrze urządzony, jeśli w różnych miejscach pokoju pojawią się lampy! Warto zastosować zarówno lampy wiszące, stojące, jak i kinkiety.

Jak oświetlenie zmieni salon - porady projektantki

Projektantka wnętrz radzi, w jaki sposób oświetlenie wpływa na przestrzeń salonu. Poznaj te zasady, a twój salon będzie przytulny. Magia dobrego oświetlenia w salonie polega na tym, że odpowiednio dobrane lampy potrafią zaczarować wnętrza i stworzyć klimat, w którym czujemy się najlepiej. Jednocześnie światłem możemy „modelować” przestrzeń salonu.

  1. Jeśli zastosujesz w salonie lampy o transparentnych kloszach - dających jasne rozproszone światło – sprawisz, że twój salon będzie wydawał się większy.
  2. Kierując strumień światła na sufit, optycznie podwyższysz salon, a umieszczając bliżej podłogi lub kierując do dołu – obniżysz wnętrze.
  3. Długi korytarz lub wąski pokój zyska lepsze proporcje i będzie sprawiał wrażenie szerszego, gdy rozświetlisz jego dłuższą ścianę - czyli na niej warto zamontować np. kinkiety.
  4. Umieszczając lampę przy lustrze, stworzysz grę świateł i ten zabieg też powiększy wnętrze. Podobny efekt osiągniesz z lampką na parapecie okna – światło „przesunie” granice pokoju, otworzy go na świat zewnętrzny.
  5. Jeżeli zależy ci na nastrojowym, kameralnym klimacie w dużym salonie, musisz pomyśleć o lampach z kloszami nieprzepuszczającymi światła, których snop oświetla ograniczoną przestrzeń wnętrza.
  6. Ponadto nie bój się lamp o odważnych kształtach i kolorach. Odciągną uwagę od mniej ciekawych elementów salonu, dodadzą aranżacji charakteru. Do salonu polecamy oświetlenie z papieru (lekkie, kojarzące się z origami), industrialne, z czarnego metalu oraz tętniące barwami (idealne do nowoczesnych wnętrz).

Aranżacja salonu: gdzie umieścić lampy w salonie

W salonie wysoka lampa stojąca oboka fotela umożliwi ci wieczorne czytanie, a niska lampa na regale delikatnie rozświetli wnętrze i uprzyjemni oglądanie telewizji. W aranżacji salonu nie ograniczaj się do oświetlenia górnego, podsufitowego (tzw. ogólnego). Daje co prawda dobrą orientację we wnętrzu, ale jest zbyt surowe i pozbawione nastrojowości. Najlepiej lampę sufitową połącz z oświetleniem punktowym. W wypoczynkowej części salonu świetnie odnajdzie się nisko zawieszona, wielopunktowa lampa. Przykładowo drobne klosze na sznurach różniących się długością wyglądają lekko i efektownie. Wybierając lampy do salonu pamiętaj, że nie muszą stanowić kompeltu. Wystarczy, że różne lampy w salonie mają jedną cechę wspólną, np. kolor, materiał, kształt. Urządzając salon postaraj się, by pasowały do siebie stylistycznie. Lampy z metalicznymi elementami podkreślą nowoczesny charakter wnętrza. Drewniane wpiszą się w aranżację salonu w klimacie eko. Abażury z drapowaną tkaniną i kryształkami dodadzą aranżacji salonu pałacowego przepychu, wymagają jednak stonowanych dodatków.

Zanim kupisz lampy do salonu

Zanim kupisz lampy do salonu zwróć uwagę na: wymiar, materiał i światło. Wymiar lamp dostosuj go do wielkości salon. W małym pokoju przeszkadzać będzie abażur XXL, a w dużym salonie nie sprawdzi się lampka w wersji mini. Do niskich wnętrz wybierz plafony lub lampy wiszące na krótkim sznurze. W wysokich lepiej będą się prezentować wielopunktowe żyrandole.

Materiał z jakiego wykonano lampy, to również ważny element. Najbardziej trwałe są lampy, oprawy z metalu. Gorzej na ich tle wypadają lampy szklane, plastikowe, z tkaniny i papieru. Na korzyść ostatnich przemawia jednak niska cena (takie lampy możesz często wymieniać).

Światło. Zwróć uwagę, w którym kierunku pada i jaką ma intensywność. Światło skierowane do góry rozproszy się po całym wnętrzu salonu. Klosz wielopunktowy rozświetli kilka miejsc naraz w salonie. Ciemny abażur gwarantuje nastrojowe światło, a przezroczysty - jasne, intensywne.