Zając wielkanocny z serwetki: szybka i prosta ozdoba na stół

 Zając wielkanocny z serwetki

Fot. Thinkstockphotos.com

Zając wielkanocny z serwetki to doskonały pomysł na dekorację świątecznego stołu. Ozdobę możemy postawić na talerzykach, a jest wykonanie jest proste i szybkie. Mamy dla Was instrukcję krok po kroku jak przygotować zająca wielkanocnego z serwetki!

Cieszą oko jeszcze bardziej, kiedy są zrobione własnoręcznie. Ozdoby na stół wcale nie są tak trudne do przygotowania! Przekonała nas o tym Manuela Waliczek-Rączka, współtwórczyni programu Handimania, która pokazała, jak krok po kroku zrobić zająca z serwetki. Taka ozdoba idealnie dopasuje się do wielkanocnego stołu.

Zając wielkanocny z serwetki: instrukcja wykonania

Do przygotowania wielkanocnego zajączka na stół będą nam potrzebne serwetki papierowe w wybranym przez nas kolorze. Mogą to pyć pastelowe barwy kojarzące się z wiosną lub kwiatowe motywy. Kwadratową serwetkę rozkładamy tak, aby powstał nam prostokąt. Następnie składamy go jeszcze raz na pół. Z serwetki wykonujemy ozdobę na kształt samolotu. Rogi serwetki składamy do środka tak, aby powstał nam kwadrat. Dwa boki kwadratu składamy do środka i otrzymujemy kształt latwca. Teraz serwetkę odwracamy na zewnątrz i mamy gotowe uszy zajączka. Nastepnie trójkąt z dołu zawijamy do góry i wokół palca okręcamy gotowego zajączka zaginając lekko boki.

 

Różowa aranżacja stołu
camera

Kolorowe aranżacje stołu: pomysłowe dodatki

Autor: Dekoria

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Milena Tuzimek Źródło: materiały prasowe/Handimania Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY