W ciepłe wiosenne i letnie dni warto jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu. Mieszkając na co dzień w mieście warto wykorzystywać w tym celu swój balkon, choćby nawet najmniejszy. W dniu dzisiejszym miała miejsce premiera nowych, kompaktowych i wielofunkcyjnych mebli i dodatków balkonowych IKEA, co nie uszło uwadze naszej redakcji. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć w niewielkiej przestrzeni miejskiego balkonu idealne miejsce do spędzania czasu pod gołym niebem, a przy okazji zyskamy dodatkową powierzchnię do zagospodarowania.

Mały balkon w bloku: wiosenne porządki

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez IQS dla IKEA aż 75% ludzi w dużych miastach w Polsce mieszka w mieszkaniach, 60% mieszkań wyposażonych jest w balkon. Często jednak nie korzystamy w pełni z możliwości, jakie stwarza nam jego posiadanie. Dlaczego? Mieszkając na niewielkiej, blokowej przestrzeni balkon często traktujemy jako skład rzeczy i przedmiotów, które nie mieszczą się w domu. Tymczasem wystarczy tylko umiejętnie zorganizować przestrzeń odpowiednio dobranymi do niej meblami i dekoracjami, by z bezosobowej przestrzeni balkonu-składziku wydobyć potencjał miejsca przeznaczonego relaksowi i wypoczynkowi. Dzięki dodatkom, mobilnym meblom i łatwych w montażu i demontażu akcesoriom balkonowym, nawet najmniejszy balkon można z łatwością dopasować do własnych potrzeb i upodobań.

Zieleń na północnym balkonie w bloku: SPRAWDŹ jaki rośliny można tam hodować!

Mały balkon w bloku: wiosenne premiery w balkonowej aranżacji

Oferta mebli balkonowych IKEA obejmuje sprytne, funkcjonalne rozwiązania, które świetnie sprawdzą się zarówno na małych, jak i na większych powierzchniach – pomogą oszczędzić miejsce, ułatwią utrzymanie porządku i pozwolą cieszyć się nową, pięknie zaaranżowaną przestrzenią. Na balkony i tarasy najlepsze będą lekkie, składane stoły, krzesła czy leżaki, które możemy rozstawić, kiedy chcemy poczytać książkę lub napić się kawy czy po prostu poleżeć. Lekki mebel błyskawicznie składamy i, gdy potrzebujemy więcej miejsca, umieszczamy go na praktycznych mocowaniach ściennych. Przy niewielkim metrażu balkonu warto dobrze zorganizować i maksymalnie wykorzystać przestrzeń w narożnikach (np. dzięki narożnym stojakom na kwiaty czy półki) oraz przedmioty wielofunkcyjne, takie jak skrzynie czy taborety - można na nich usiąść lub wyeksponować kwiaty. Urządzając mały balkon w bloku warto też zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane są nasze meble i dodatki. Najlepiej, jeśli są to materiały odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne: duże natężenie słoneczne, silny wiatr i deszcz. Szczególnie ciekawym i niezwykle praktycznym wiosennym projektem IKEA okazał się pół-parasol. Ze względu na swój wyjątkowy kształt jest idealnym rozwiązaniem do małych powierzchni balkonu, ponieważ można go postawić tuż przy ścianie, nawet gdy jest rozłożony. Ważnym aspektem aranżacji przestrzeni niewielkiego balkonu jest też oświetlenie i możliwości jego wykorzystania. Dzięki lampom zasilanym energią słoneczną, chwilami spędzonymi pod gołym niebem można będzie cieszyć się nawet po zachodzie słońca. Przy urządzaniu balkonu warto pamiętać o dodatkach. Kolorowe poduszki, odporne na wilgoć dywaniki, ozdoby, świeczki czy produkty do nakrywania stołu w żywych kolorach i o wyrazistych wzorach zapewnią nam komfort i pomogą stworzyć odpowiedni nastrój.

Dekoracja stołu na przyjęcie na tarasie: SPRAWDŹ!

Mały balkon w bloku: domowy ogrodek w mieście

Balkon to szczególnie dobre miejsce na domowy ogródek. Przy jego aranżacji pomogą doniczki, skrzynki, kwietniki, stojaki oraz półki ścienne. Z myślą o miłośnikach ogrodnictwa IKEA stworzyła też zestaw FRÖER, który zawiera wszystko, co niezbędne do założenia własnej uprawy ziół i warzyw.