Styl eklektyczny wnętrza. Wystrój wnętrz: nie bójmy się łączyć

Podpowiadamy, jak urządzać wnętrza w stylu eklektycznym. Tworząc wystrój wnętrza ekletycznego trzeba pamiętać o tym, by było ono spójne stylistycznie i aranżacyjnie. Nie okraszamy przecież kuchni w stylu rustykalnym futurystycznymi dodatkami, a kuchni w stylu glamour – babciną boazerią. Istnieje jednak estetyka, która umożliwia swobodne łączenie elementów rodem z różnych bajek – styl eklektyczny!

Kuchnia w stylu eklektycznym
Salon w stylu eklektycznym
Wnętrze w stylu eklektycznym
Wnętrze w stylu eklektycznym
Salon w stylu eklektycznym

Eklektyzm, łączenie konwencji i stylów, to znak naszych czasów i niezwykle modny trend. Tyle rzeczy nam się podoba i chcielibyśmy je mieć! Po co więc ograniczać się do jednej estetyki, jeśli możemy mieć wszystkiego po trochu? Taki właśnie jest styl eklektyczny! Ale nie myśl, że wystarczy postawić obok siebie kilka przypadkowych mebli, każdy z innej bajki, i od razu będzie pięknie. To odrobinę trudniejsze, ale warto spróbować, bo efekt końcowy - wnętrza eklektyczne - jest w stanie po stokroć wynagrodzić wszystkie nasze starania!

Styl eklektyczny wnętrza: proste z ozdobnym, nowoczesne ze stylowym!

Nie ma jednej zasady, która ułatwia nam wybory towarzyszące tworzeniu aranżacji w stylu eklektycznym – liczy się wyczucie. Jeśli masz obawę, że może ci się nie udać, podejrzyj, jak robią to inni, by uchwycić to coś, co sprawia, że zmiksowane wnętrze wygląda fantastycznie.

Białe meble ponadczasowe
camera

Białe meble: 15 białych mebli, które nigdy Ci się nie znudzą!

Autor: Dekoria

LISTA ZAKUPÓW

Poszukaj inspiracji na wnętrza eklektyczne – nie chodzi o kopiowanie, ale o podpatrzenie metody. Na pewno w stylu eklektycznym doskonale łączą się ze sobą meble nowoczesne, bardzo proste ze stylowymi. Szczególnie, jeśli tych drugich jest niewiele, są one wyrazistym akcentem. Eklektym to także umiejętnie wplecione sprzęty orientalne, etno czy ludwiki. I odwrotnie – jeśli twoja aranżacja ma składać się głównie ze stylowych mebli, okraś je jednym lub dwoma ultradesignerskimi obiektami. To samo tyczy się palety kolorystycznej w aranżacji wnętrz ekletycznych oraz zestawiania form, wzorów i materiałów. O dziwo, o wiele łatwiej jest zestawiać rzeczy o wyrazistej stylistyce – sprzęty nijakie, bez charakteru, nie dają takiego efektu. Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym, warto wymyślić sobie jakąś ideę, na przykład, że z 12 krzeseł wokół stołu w jadalni każde będzie inne. To naprawdę świetna zabawa! Pamiętaj tylko, by ów miszmasz miał harmonijny charakter – nie wprowadzaj do wnętrza eklektycznego chaosu, w przeciwnym wypadku twoja aranżacja przytłoczy pomieszczenie, a wraz z nim ciebie!

Część wypoczynkowa z kominkiem w salonie
camera

Wnętrza domu w stylu eklektycznym

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Grażyna Bieganik, Mariusz Purta, Mateusz Lipiński, Anna Orłowska, materiały prasowe Sun & Snow, Michał Przeździk, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY