Wybieramy lampę nad stół: modną, ładną, funkcjonalną. Czy to możliwe? Tak!

Lampy to jeden z najważniejszych elementów udanej aranżacji wnętrz. Dobrze rozmieszczone oświetlenie salonu wydobędzie wszystkie jego detale, a modna forma doda stylu. Zobaczcie co powinniśmy brać pod uwagę wybierając lampę nad stół.

Biała lampa w stylu industrialnym nad stołem w jadalni
Modne małe kolorowe lampy nad stołem w salonie
Taki sam kształt ale inne kolory lamp nad stołem
Lampa podłogowa jako oświetlenie stołu
Modna lampa do pokoju dziennego

Oświetlenie salonu i stołu w jadalni to jeden z najważniejszych elementów nie tylko modnej ale i funkcjonalnej aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane oświetlenie stołu zapewni oświetlenie smakowitych potraw, a nie sufitu i oczu siedzących przy stole osób. Poza tym lampy tak naprawdę stanowią kropkę nad „i” w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane do stylu wnętrza będą je zdobiły, a właściwie rozmieszczone będą wydobywały poszczególne strefy pokoju dziennego. Czasy oświetlenia salonu jedną lampą centralnie zawieszoną pod sufitem na szczęście bezpowrotnie minęły.

Lampy: jak dobrać odpowiednie oświetlenie stołu?

Nad stołem najlepiej sprawdzi się lampa z nieprzeziernym kloszem kierującym światło w dół. Zapewni nam to dobre oświetlenie znajdujących się tam apetycznych potraw, a nie sufitu, jednocześnie nie rażąc w oczy siedzących przy stole ludzi. Dobrze też jeśli lampa nad stołem nie jest jedyną zapaloną w tym czasie w pokoju. Lampa nad stołem powinna być uzupełniona o lampę podłogową w części wypoczynkowej lub kinkiety na ścianie. Unikniemy wtedy niemiłego odczucia, które powoduje duży kontrast jasnego światła z lampy z ciemnością panującą wokół. Kiedy już zadbamy o lampę z odpowiednim kloszem, przymierzmy jaka wysokość nad stołem będzie najbardziej odpowiednia tak by lampa nie przeszkadzała rozmawiać, można było swobodnie przestawiać na stole półmiski lub postawić wazon z kwiatami, a światło nie raziło w oczy. Klosze, które zapewnią komfort korzystania z nich najczęściej wykonane są z metalu – na przykład bijącej ostatnio rekordy popularności miedzi, kolorowego szkła, nieprześwitującej tkaniny, a ostatnio nawet z betonu. Jeśli mamy długi stół warto pomyśleć o lampie, której klosz można rozsunąć lub na regulowanym ramieniu montowanym do sufitu.

Oświetlenie salonu: modne lampy nad stół

Wybór lampy nad stół zależy od stylu w jakim zaaranżowana jest jadalnia lub pokój dzienny. Czasem będzie pasowała jedna przeskalowana lampa, czasem będzie pasowało kilka mniejszych. Mniejsze mogą być wszystkie takie same. Mogą też być tego samego kształtu ale w różnych kolorach lub odwrotnie. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, a wybór należy do nas. Ale lampa oświetlająca stół nie musi być wcale mocowana do sufitu. Może to być równie dobrze przeskalowana lampa biurkowa w wersji podłogowej. W pokoju dziennym w stylu nowoczesnym lub w lofcie taki nietypowy rodzaj oświetlenia stołu będzie jak najbardziej na miejscu. Pierwszą lampą tego typu była lampa ARCO  - lampa podłogowa z okrągłym kloszem mocowanym na długim ramieniu. W lofcie i salonie w stylu nowoczesnym sprawdzą się lampy z kloszami z metalu, szklanymi lub z betonu architektonicznego. Ciemne klosze lamp będą kontrastowały z białymi ścianami lub jasnymi w kolorach offwhite. Metalowe – srebrne i miedziane zaistnieją na tle ściany antracytowej lub w kolorze ciemnego winogrona.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Radosław Wojnar, materiały prasowe DutchHouse, Mariusz Bykowski, Łukasz Kozyra, Mariusz Purta, Materiały prasowe Gubi, materiały prasowe, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY