Oświetlenie salonu i stołu w jadalni to jeden z najważniejszych elementów nie tylko modnej ale i funkcjonalnej aranżacji wnętrza. Odpowiednio dobrane oświetlenie stołu zapewni wyeksponowanie smakowitych potraw, a nie sufitu i oczu siedzących przy stole osób. Poza tym lampy tak naprawdę stanowią kropkę nad „i” w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane do stylu wnętrza będą je zdobiły, a właściwie rozmieszczone będą wydobywały poszczególne strefy pokoju dziennego. Czasy oświetlenia salonu jedną lampą centralnie zawieszoną pod sufitem na szczęście bezpowrotnie minęły.

Lampa nad stół: jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Nad stołem najlepiej sprawdzi się lampa z nieprzeziernym kloszem kierującym światło w dół. Zapewni nam to dobre oświetlenie znajdujących się tam apetycznych potraw, a nie sufitu, jednocześnie nie rażąc w oczy siedzących przy stole ludzi. Dobrze też jeśli lampa nad stołem nie jest jedyną zapaloną w tym czasie w pokoju. Lampa nad stołem powinna być uzupełniona o lampę podłogową w części wypoczynkowej lub kinkiety na ścianie. Unikniemy wtedy niemiłego odczucia, które powoduje duży kontrast jasnego światła z lampy z ciemnością panującą wokół.

Kiedy już zadbamy o lampę z odpowiednim kloszem, przymierzmy jaka wysokość nad stołem będzie najbardziej odpowiednia, tak by lampa nie przeszkadzała rozmawiać, można było swobodnie przestawiać na stole półmiski lub postawić wazon z kwiatami, a światło nie raziło w oczy. Klosze, które zapewnią komfort korzystania z nich najczęściej wykonane są z metalu – na przykład bijącej ostatnio rekordy popularności miedzi, kolorowego szkła, nieprześwitującej tkaniny, a ostatnio nawet z betonu. Jeśli mamy długi stół warto pomyśleć o lampie, której klosz można rozsunąć lub na regulowanym ramieniu montowanym do sufitu.

Modna lampa nad stołem w salonie

Wybór lampy nad stół zależy od stylu w jakim zaaranżowana jest jadalnia lub pokój dzienny. Czasem będzie pasowała jedna przeskalowana lampa, czasem będzie pasowało kilka mniejszych. Mniejsze mogą być wszystkie takie same. Mogą też być tego samego kształtu, ale w różnych kolorach lub odwrotnie. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, a wybór należy do nas.

Ale lampa oświetlająca stół nie musi być wcale mocowana do sufitu. Może to być równie dobrze przeskalowana lampa biurkowa w wersji podłogowej. W pokoju dziennym w stylu nowoczesnym lub w lofcie taki nietypowy rodzaj oświetlenia stołu będzie jak najbardziej na miejscu. Pierwszą lampą tego typu była lampa ARCO  - lampa podłogowa z okrągłym kloszem mocowanym na długim ramieniu. W lofcie i salonie w stylu nowoczesnym sprawdzą się lampy z kloszami z metalu, szklanymi lub z betonu architektonicznego. Ciemne klosze lamp będą kontrastowały z białymi ścianami lub jasnymi w kolorach offwhite. Metalowe – srebrne i miedziane zaistnieją na tle ściany antracytowej lub w kolorze ciemnego winogrona.

Zobacz też:

7 grzechów oświetlenia: jakie są najczęściej popełniane błędy?

Lampa podłogowa jako oświetlenie stołu

Najpiękniejsze lampy do salonu

Lampy nad stołem - jak wybierać?

Nowoczesne lampy nad stołem powinny mieć określone parametry. Ważne jest nie tylko to, aby miały przysłonięte żarówki, a także emitowały odpowiednią ilość ciepła.

  • Lampa powinna mieć żarówki przysłonięte lub niewidoczne dla siedzących przy stole. Przysłonięcie jest ważne, gdy mamy stół z błyszczącym blatem (na przykład szklanym) – ma on duży współczynnik odbicia światła.
  • Do oświetlenia stołu można zastosować dowolne źródło światła: świetlówki kompaktowe (kompaktowe lampy fluorescencyjne), diody elektroluminescencyjne (LED), żarówki halogenowe. Te ostatnie nie nadają się do lamp wiszących nisko nad stołem – emitują zbyt dużo ciepła.
  • Na oprawie lampy i w instrukcji jest adnotacja o maksymalnej mocy żarówki. Taką, najmocniejszą, należy kupić. Zbyt słabej żarówki nie da się wzmocnić, a zbyt mocną można ściemnić. Wystarczy zmodernizować instalację i zamontować ściemniacz. Niemal każde źródło światła (oprócz tanich świetlówek) może być ściemniane. Poszukajmy na opakowaniu napisu DIMM lub odpowiedniego symbolu.
  • Oprócz lampy na ściemniaczu sprawdzają się żyrandole z kilkoma źródłami światła na dwóch obwodach włączanymi niezależnie.
  • By dowiedzieć się, ile żarówka wytwarza światła, należy sprawdzić liczbę lumenów (Lm). Waty na lumeny przeliczamy, mnożąc liczbę watów przez 10. Jeżeli chcesz wymienić 60- lub 75-watową żarówkę żarową nad stołem, potrzebny zamiennik, który będzie wytwarzał światło o wartości odpowiednio około 600 lub 750 lumenów.
  • Sprawdź także temperaturę barwową. Powinna wynosić 3000-3500 K, co oznacza białe światło.

Znajdź inspirację w naszych galeriach!