Lampa nad stołem w salonie - jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę? Kupujemy lampy do salonu

2022-04-15 11:15

Lampa nad stołem w salonie pełni podwójną rolę: z jednej strony jest piękną dekoracją wnętrza. Z drugiej - dobrze oświetla stół, dzięki czemu możemy swobodnie spożyć posiłek, pracować lub spędzić czas na rozmowie z domownikami. Jak wybrać odpowiednią lampę nad stół? Na co zwrócić uwagę, kupując oświetlenie do jadalni? Sprawdzamy!

Spis treści:

Lampa nad stołem w salonie - jaką wybrać?

Nad stołem w salonie najlepiej sprawdzi się lampa z nietransparentnym kloszem kierującym światło w dół. Zapewni to dobre oświetlenie potraw i stołu, nie zaś sufitu, jednocześnie nie rażąc w oczy siedzących przy stole osób. Dobrze też, jeśli lampa nad stołem w salonie nie jest jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Najlepiej, by lampa nad stołem została uzupełniona o lampę podłogową w części wypoczynkowej oraz kinkiety na ścianach. Unikniemy wtedy niemiłego odczucia, które powoduje duży kontrast jasnego światła z lampy z ciemnością panującą wokół.

Klosze, które zapewnią pełen komfort korzystania, najczęściej wykonane są z metalu (na przykład miedzi), kolorowego szkła, nieprześwitującej tkaniny, a nawet z betonu. Jeśli mamy długi stół, warto pomyśleć o lampie, której klosz można rozsunąć, lub modelu na regulowanym ramieniu montowanym do sufitu. Można też zdecydować się na reflektory na szynie czy na kilka lamp zawieszonych wzdłuż stołu, które dobrze oświetlą cały blat. Lampy nad stołem w salonie nie muszą wisieć na jednej wysokości ani też wyróżniać się takim samym kształtem - chociaż tego typu aranżacja może wymagać ostrożności (bardzo łatwo można przesadzić lub "przytłoczyć" wnętrze). 

Warto wiedzieć: w roli lampy nad stół nie musi wystąpić wyłącznie oświetlenie sufitowe. Dobrze sprawdzą się też lampy podłogowe na długich ramionach – zwłaszcza gdy stół stoi pod ścianą lub w trudnym aranżacyjnie kącie.

Lampa nad stół w salonie: trendy i style

Wybór lampy nad stół w salonie zależy m.in. od stylu, w jakim zaaranżowano jadalnię lub pokój dzienny. Czasem będzie pasowała jedna przeskalowana lampa, a innym razem - kilka mniejszych. W trendach oświetleniowych dzieje się sporo, dlatego bez problemu znajdziemy oryginalne oświetlenie pasujące do wystroju wnętrza.

  • Lampa nad stół w stylu skandynawskim: tu przede wszystkim króluje prostota form i barw. Możemy zdecydować się na lampy szare, białe, czarne bądź pastelowe. Materiały? Zgodnie z duchem scandi powinny być jak najbardziej naturalne. Ciekawym rozwiązaniem może być chociażby lampa drewniana.
  • Lampa nad stół w stylu nowoczesnym: geometryczne formy mile widziane. Do tego dochodzą modne lampy „łamańce”, czyli składające się z wielu ramion rozmieszczonych pod różnymi kątami.
  • Lampa nad stół w stylu klasycznym: okrągłe klosze albo takie w formie ściętego stożka sprawdzą się najlepiej. Dobrze sprawdzą się też abażury z tkaninami oraz gustowne żyrandole.
  • Lampa nad stół w stylu industrialnym: warto zwrócić uwagę na minimalistyczne lampy składające się tylko z oprawek, do których dobieramy dekoracyjne żarówki (nie musimy się martwić, że będą raziły w oczy). Inna opcja? Abażury w formie metalowych klatek, a także metalowe lampy nad stół z efektem postarzenia.

Zobacz też:

7 grzechów oświetlenia: jakie są najczęściej popełniane błędy?

Lampa podłogowa jako oświetlenie stołu

Najpiękniejsze lampy do salonu

Wybieramy modne lampy wiszące. GALERIA ZDJĘĆ  

Na jakiej wysokości zawiesić lampę nad stołem?

To ważne pytanie, a odpowiednia odległość ma kluczowe znaczenie w funkcjonalności oświetlenia. Przyjmuje się, że źródło światła powinno dzielić od blatu około 60 cm. Lampa nad stołem w salonie nie powinna przeszkadzać w rozmowie. Nie powinna krępować ruchów - jej wysokość musi pozwalać na swobodne przestawianie na stole półmisków i innych naczyń. Co więcej, lampa nad stołem w salonie musi wisieć na tyle wysoko, by można było swobodnie postawić wazon z kwiatami na blacie stołu oraz by światło lampy nie raziło w oczy.

Nie zapomnij o żarówkach

Zanim zdecydujemy się na konkretny model lampy nad stół w salonie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii dotyczących... żarówek! Te niewielkie, ale istotne elementy składowe lampy tworzą klimat i są bezpośrednim źródłem światła - powinny więc zostać pieczołowicie dobrane do modelu lampy i naszych potrzeb:

  1. Lampa nad stół w salonie powinna mieć żarówki przysłonięte lub niewidoczne dla siedzących przy stole. Przysłonięcie jest ważne, gdy mamy stół z błyszczącym blatem (na przykład szklanym) – ma on duży współczynnik odbicia światła. Do oświetlenia stołu można zastosować dowolne źródło światła: świetlówki kompaktowe (kompaktowe lampy fluorescencyjne), diody elektroluminescencyjne (LED), żarówki halogenowe. Te ostatnie nie nadają się do lamp wiszących nisko nad stołem – emitują zbyt dużo ciepła.
  2. Na oprawie lampy i w instrukcji znajduje się adnotacja o maksymalnej mocy żarówki. Taką najmocniejszą, należy kupić. Zbyt słabej żarówki nie da się wzmocnić, a zbyt mocną można ściemnić. Wystarczy zmodernizować instalację i zamontować ściemniacz. Niemal każde źródło światła (oprócz tanich świetlówek) może być ściemniane. Poszukajmy na opakowaniu napisu DIMM lub odpowiedniego symbolu.
  3. Oprócz lampy na ściemniaczu sprawdzają się żyrandole z kilkoma źródłami światła na dwóch obwodach włączanych niezależnie.
  4. By dowiedzieć się, ile żarówka wytwarza światła, należy sprawdzić liczbę lumenów (Lm). Waty na lumeny przeliczamy, mnożąc liczbę watów przez 10. Jeżeli chcesz wymienić 60- lub 75-watową żarówkę żarową nad stołem, potrzebny jest zamiennik, który będzie wytwarzał światło o wartości odpowiednio około 600 lub 750 lumenów.
  5. Sprawdź także temperaturę barwową. Powinna wynosić 3000-3500 K, co oznacza białe światło.

Lampa nad stół i nie tylko: znajdź inspiracje w naszych GALERIACH ZDJĘĆ

10 pięknych aranżacji salonu