Zazwyczaj to właśnie w salonie toczy się codzienne życie domowników, dlatego powinien on być przestronny i funkcjonalny, a zarazem estetyczny i reprezentacyjny. Urządzenie idealnego pokoju dziennego wymaga dobrego planu, dlatego już na etapie planowania powinniśmy zastanowić się, jakie mamy potrzeby (i możliwości), a co za tym idzie – jaką powierzchnię powinien mieć salon, jak ma on być ukształtowany oraz w którym miejscu w mieszkaniu powinien się znajdować.

Projekt salonu idealnego: powierzchnia i kształt pokoju dziennego

Jaką wielkość powinien mieć salon, aby jak najlepiej spełniać swoje funkcje? Zależy to od liczby domowników, ich trybu życia i upodobań, a także od tego, czy prowadzą bogate życie towarzyskie. Przede wszystkim powierzchnia pokoju dziennego powinna być proporcjonalna względem powierzchni całego mieszkania. Przyjmuje się, że w małym domu salon powinien mieć nie mniej niż 25 m². W większych domach rzadko spotyka się salony mniejsze niż 30 m². Oczywiście duży pokój dzienny jest bardziej funkcjonalny, łatwiej jest zagospodarować jego przestrzeń, ustawić meble i wszystkie sprzęty. Naturalnym powiększeniem salonu, szczególnie w małym mieszkaniu, może być półotwarta kuchnia, jadalnia, połączenie z holem, kącik do pracy, wydzielony przy pomocy przesuwnych drzwi czy taras lub balkon. Dobrze jest, gdy pomieszczenie o dużej powierzchni ma niestandardową wysokość. Wysoki salon to więcej przestrzeni i lepsze proporcje, ponadto wysokość podkreśla rangę najważniejszego pomieszczenia w domu. Na funkcjonalność salonu wpływa również jego kształt. Mały salon powinien mieć zwarty plan prostokąta, najlepiej zbliżonego do kwadratu. Dzięki temu będzie najbardziej ustawny, a jego aranżacja nie będzie stanowiła problemu (we wnętrzach, których podłoga ma kształt zbliżony do kwadratu, łatwiej jest ustawić meble i niezbędne sprzęty, zachowując odpowiednią ilość wolnego miejsca na komunikację). Duże salony pozwalają na większą swobodę w kreowaniu wnętrz, a ich plan może być zarówno prosty, jak i „łamany”, na przykład w kształcie litery L. Pomieszczenia o dużych powierzchniach mogą być rozbudowane i tworzyć strefy pełniące różne funkcje.

Projekt salonu idealnego: miejsce w domu

Ważne jest również usytuowanie pokoju dziennego oraz jego relacje z innymi pomieszczeniami w mieszkaniu. Jako najważniejsza część strefy dziennej, salon powinien być jak najlepiej doświetlony, dlatego najczęściej umieszcza się go od południa lub zachodu, czyli tam, gdzie najdłużej świeci słońce. Idealny pokój dzienny powinien być łatwo dostępny – usytuowany w centrum domu, ale nie „przechodni” – nie powinny przechodzić przez niego ciągi komunikacyjne do innych pomieszczeń (sypialni czy łazienki). Łącząc salon z innymi pomieszczeniami, musimy zastanowić się, czy pokój dzienny naszych marzeń ma być przede wszystkim przestronny i otwarty, czy też zaciszny i przytulny. Otwarty salon, salon połączony z holem, salon z aneksem kuchennym czy jadalnią – to rozwiązania dla zwolenników tej pierwszej opcji oraz właścicieli niewielkich mieszkań. Salon zamknięty, całkowicie oddzielony od innych pomieszczeń to opcja dla tych drugich. Ponieważ z biegiem lat nasze preferencje mogą ulegać zmianie, warto stworzyć taki projekt salonu, który mógłby uwzględnić ewentualne zmiany w aranżacji czy charakterze wnętrza.

Projekt salonu idealnego: okna i drzwi tarasowe

Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, jaki powinien być stosunek powierzchni pełnych ścian do okien, drzwi czy otwartych przejść. Zbyt dużo przeszkleń w niedużym salonie może ograniczyć możliwości jego aranżacji. Duże okna w każdej ścianie, drzwi tarasowe i przejście do holu w małych salonach nie pozwalają na swobodne ustawienie wszystkich mebli, tak by nie blokowały przejść lub nie zasłaniały widoku przez okno. Meble nie powinny też stać w świetle okien balkonowych. W dużych (40 m² i więcej) salonach meble mogą stać na środku pomieszczenia, nie utrudniając komunikacji. Jednak jeśli chcemy ulokować w pokoju dziennym wymagający cienia sprzęt RTV, potrzebna nam będzie choć odrobina miejsca przy ścianie.