Projekt oświetlenia: kiedy i jak zaplanować oświetlenie w nowym mieszkaniu?

2015-07-08 18:04

Projekt oświetlenia, czyli dobór i rozmieszczenie lamp w nowym mieszkaniu to jedno z najważniejszych zagadnień aranżacji wnętrz. Przemyślany projekt oświetlenia zapewni funkcjonalność i estetykę nowego mieszkania na równi z aranżacją meblową.

Oświetlenie strefowe w salonie
Autor: Mariusz Bykowski W dużych pomieszczeniach dobrze jest zaprojektować oświetlenie strefowe. W tym celu wybierzmy kilka źródeł światła, które będziemy dostosowywać do własnych potrzeb.

Spis treści

  1. Na czym polega dobry projekt oświetlenia? 
  2. Sprawdź też:
  3. Jak rozplanować pomieszczenia i wybrać meble do nowego mieszkania?
  4. Kiedy projektować oświetlenie wnętrza mieszkania?

Właściwe rozplanowanie oświetlenia w mieszkaniu to połowa sukcesu udanej aranżacji wnętrz. Nawet najładniejsze i najdroższe meble i pieczołowicie dobrane dodatki do domu nie będą dobrze wyglądały jeśli nie będą odpowiednio oświetlone. Dlatego tak ważne jest przemyślenie rozmieszczenia i rodzaju lamp, zanim zaczniemy zajmować się wykańczaniem wnętrz – pod koniec często brakuje już zapału i środków. Radzimy jak dobrze rozplanować oświetlenia w projekcie nowego mieszkania, co pozwoli nam kupować sukcesywnie wybrane lampy.

Na czym polega dobry projekt oświetlenia? 

Dobry projekt oświetlenia to właściwe rozmieszczenie lamp zadaniowych i dekoracyjnych. Lamp dających właściwy komfort użytkowania i podkreślających aranżację wnętrz. Dobry projekt oświetlenia ma zapewnić doświetlenie wszystkich miejsc wtedy kiedy to będzie konieczne, ale bez niepotrzebnego mnożenia lamp. Projekt oświetlenia to także rozplanowanie w logiczny sposób gniazd i włączników.

Lampy zadaniowe, czyli sufitowe, mające za zadanie oświetlenie całego pomieszczenia – może być w formie jednej lampy lub wielu spotów punktowych doświetlających całą powierzchnię światłem rozproszonym.

Lampy dekoracyjne to oświetlenie punktowe i nastrojowe, dające światło bardziej lub mniej skupione. W pomieszczeniach, w których planujemy czasem przestawiać meble dobrze jest uwzględnić w projekcie oświetlenia lampy podążające za meblem, na przykład za rozkładanym stołem w jadalni – przyda się lampa podłogowa z kloszem na długim wysięgniku lub sufitowa na ruchomym ramieniu, lub lampa z możliwością przewieszania.

Sprawdź też:

Jak rozplanować pomieszczenia i wybrać meble do nowego mieszkania?

W dużych pomieszczeniach dobrze jest zaprojektować oświetlenie strefowe – możliwość włączania co drugiej lampy lub tylko oświetlenie jednej strony pokoju. To samo dotyczy wielopunktowego żyrandola, który można włączać w całości lub tylko połowę. Robiąc projekt oświetlenia musimy też koniecznie wziąć pod uwagę wysokość wnętrza. To pomoże nam w decyzji czy możemy wybierać okazałe żyrandole, czy raczej ograniczać się do płaskich plafonów. W wysokich wnętrzach czasem wręcz wskazane jest powieszanie dużej, przeskalowanej lampy, której bryła wypełni pustą przestrzeń – sprawdza się to nad stołem. W niskich wnętrzach lepiej wybierać kinkiety i lampy podłogowe kierujące światło do góry. Jeszcze innym zagadnieniem, na które powinniśmy zwracać uwagę robiąc projekt oświetlenia jest moc żarówek. Wybierając lampy w sklepie sprawdzajmy moc żarówek dołączonych do opraw, może bowiem okazać się, że nie da się przy nich czytać lub wprost przeciwnie – będą zbyt mocne i męczące.

Kiedy projektować oświetlenie wnętrza mieszkania?

Dokładny projekt oświetlenia wnętrza mieszkania powinien powstać przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Zagwarantuje nam to odpowiednie rozprowadzenie instalacji elektrycznej, unikniemy w przyszłości kucia ścian lub widocznych wszędzie przewodów elektrycznych. Projekt oświetlenia powstaje zawsze po zaprojektowaniu aranżacji meblowej i kolorystycznej. Musimy dokładnie wiedzieć jakie będą funkcje pomieszczeń, jak będą ustawione meble – czy na stałe, czy z możliwością przestawiania (na przykład w pokoju gościnnym, stół w jadalni), musimy uwzględnić strony świata, na które wychodzą okna (konieczność doświetlania wnętrza w ciągu dnia) i kolorystykę – im ciemniejsza tym więcej wymaga doświetlenia. Dlatego pomysł na ustawienie mebli jest tak ważny – wiemy wtedy gdzie będzie potrzebne oświetlenie punktowe – spoty sufitowe, kinkiety –  i lampy podłogowe – doświetlające wybrane fragmenty aranżacji wnętrz. Spotami sufitowymi, umieszczonymi blisko ścian oświetlamy wybrane fragmenty ścian – obrazy, zdjęcia, półki biblioteczne. Spoty sufitowe znakomicie sprawdzają się także w wąskich i długich pomieszczeniach, na przykład w przedpokojach – odsuwają optycznie ściany. Kinkiety stosuje się obecnie jako oświetlenie dekoracyjne. Ciekawe są takie, które świecą góra/dół dając ciekawe efekty i refleksy na ścianach. Kinkiety wybieramy także do niskich pomieszczeń – światło skierowane do góry podnosi optycznie sufit. Oświetlenie boczne, z sufitu lub kinkiety, wydobywa i podkreśla także strukturę ścian – tak modną cegłę czy mozaikę kamienną. Lampy podłogowe znakomicie sprawdzają się obok sof i foteli  – dają nastrojowe, miękkie światło idealne do czytania, odpoczynku czy po prostu wieczorami podczas odpoczynku domowników. Lampy sufitowe (zadaniowe) mają za zadanie oświetlić całe pomieszczenie w jednym momencie. Znając ustawienie mebli możemy zdecydować czy lampa będzie wisiała centralnie czy nie. Często okazuje się, że miejsce przesunięte względem środka pokoju jest lepsze funkcjonalnie i estetycznie. Czasem też okazuje się, że lepszym rozwiązaniem będzie kilka małych lamp dających rozproszone światło, niż jedna duża. Wybierając lampę sufitową musimy koniecznie zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia – w niskich najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj plafon (znakomicie wyglądają płaskie ale przeskalowanej wielkości), w  wysokim możemy pozwolić sobie na dekoracyjny, przyciągający wzrok żyrandol.

 

Nasi Partnerzy polecają