Biały SALON: czy taka aranżacja salonu się sprawdzi? Podpowiadamy, jak go dobrze urządzić

2014-01-08 12:04

Czy biały salon to dobry pomysł? Biały kolor w aranżacji salonu nada wnętrzu delikatności i elegancji, ale trzeba wiedzieć, jak go używać, aby wnętrze nie było nudne. Trendy i style w aranżacji wnętrz zmieniają się co sezon. Ale kolor biały jest ponadczasowy, mimo że białe wnętrza są na topie i podbijają nasze mieszkania. Świetnie wygląda zarówno biały salon urządzony klasycznie, jak i nowocześnie.

Spis treści

  1. Biały salon to idealne tło
  2. Biały salon to szybka metamorfoza
  3. Białe wnętrza sposób na mały pokój
  4. Biały salon i naturalne barwy
  5. Biały salon i kontrastowe barwy
  6. Biały salon: przykładowa aranżacja wnętrza [PROJEKT]
  7. Biały salon: drzwi w szafie
  8. Biały salon: regał jak obraz
  9. Biały salon: doskonałe tło
  10. Biały salon i biała kuchnia
  11. Inne pomysły na biały salon: galerie

Biały salon możmy urządzić zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Tu nie ma ograniczeń. Po mocnych barwach lansowanych w ostatnich latach białe wnętrza wydają się prawdziwym ukojeniem. Biały kolor w aranżacji wnętrz, dzięki ponadczasowej elegancji doda szyku i połączy w spójną całość nawet najbardziej szalone zestawienia. Aranżacja salonu w kolorze białym salon kojarzy się z dobrym gustem i klasą - i słusznie, gdyż zawsze wygląda świeżo i szykownie. W takim wnętrzu dobrze się wypoczywa. Ponadto biały pokój łatwo zmienić, dodając kolorowe dodatki.

Biały salon to idealne tło

Biały kolor ścian i podłóg to idealne tło do wszelkich dekoratorskich eksperymentów. Nic nie staje jednak na przeszkodzie, aby zaaranżować biały salon, różnicując jedynie odcienie i faktury tej barwy. Taka aranżacja salonu zawsze będzie elegancka i modna. W białym pokoju idealnie komponują się naturalne materiały. Drewniana podłoga i meble (mogą być bielone), lniane tkaniny, wełniane narzuty i delikatne np. papierowe lampy sprawią, że aranżacja białego salonu zyska przytulną atmosferę.

Jeśli lubicie nowoczesne wnętrza, biały salon może mieć podłogę z żywicy, lakierowane meble i proste dekoracje. Możesz urządzić salon całkowicie w bieli, różnicując jedynie jej odcienie oraz faktury. Łącz puszyste i jedwabiste, gładkie i szorstkie, sztywne z miękkimi. Wyobraź sobie w jednym wnętrzu matowe ściany, lśniące podłogi, poduszki z grubego sztruksu na skórzanej kanapie, owczą skórę na podłodze, lampę z japońskiej bibułki. Dużo się dzieje? O to właśnie chodzi – urozmaicenie ograniczone jednym kolorem.

Biały salon to szybka metamorfoza

Kiedy opatrzy się wam biały pokój, za pomocą dodatków bez problemu wprowadzicie ożywczą nutę. Wystarczy kilka kolorowych poduszek, obrus, dywan, czy ceramika w mocnym odcieniu, a białe wnętrze zyska zupełnie inny charakter, który tanim kosztem i w każdej chwili możemy odmienić. Biały pokój będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Mocne kolory zyskują na bieli intensywność i głębię, jednocześnie wpływając na jej odcień, zaś jasne stają się bardziej świetliste. Możesz to sprawdzić, kładąc czerwone poduszki na białej kanapie. Zobaczysz, że biel lekko się zaróżowi. Ułatwieniem przy urządzaniu białego salonu jest to, że doskonale komponuje się ona z drewnem, szkłem, metalem i ceramiką; podkreśla naturalne walory tych materiałów.

Białe wnętrza sposób na mały pokój

Biały kolor to także idealny sposób na aranżację małego pokoju. Odbija światło i sprawia, że biały salon wygląda na dużo większy. Aby wzmocnić efekt wybierz lekkie ażurowe meble, szklany stół i kanapę na nóżkach. Dzięki takiemu zestawieniu salon wyda się przestrzenny i pełen światła.

Biały salon i naturalne barwy

Biała aranżacja salonu może się wydać nieco zbyt laboratoryjna i chłodna, dlatego powinniśmy ją ocieplić choćby niewielkimi elementami w innym kolorze. Możemy zdecydować się np. na jasne kolory ścian.

Aranżacja salonu w bieli dobrze sprawdzi się, gdy biały połączymy z innymi naturalnymi barwami – beżem, brązem, oliwkowym, błękitem. Takie połączenie barw sprawi, ze salon nie będzie monochromatycznie biały, a naturalne barwy stworzą spokojne i harmonijne wnętrze.

Biały salon i kontrastowe barwy

Aranżując salon w bieli pamiętajmy, że nie musimy od razu decydować się na wersję total look. Wystarczy, że w nowoczesnym salonie kolor biały będzie miał zdecydowaną przewagę – białe mogą być ściany i meble.

Kolor biały w salonie może stworzyć ciekawe kontrasty, które dodatkowo podkreślą nowoczesny charakter wnętrza. Możemy tworzyć kompozycje pastelowe, słoneczno-żółte, nie wspominając o nieocenionym duecie bieli i czerni, który od zawsze zachwyca swoim kontrastem i elegancją.

W aranżacji salonu możemy połączyć biel z ciepłymi, naturalnymi materiałami jak drewno, wiklina, które ocieplą atmosferę i z mocnymi barwami, które ożywią aranżację salonu.

Biały salon: przykładowa aranżacja wnętrza [PROJEKT]

Typowo dekoracyjne dizajnerskie przedmioty nie są właścicielom nowoczesnego salonu potrzebne, dlatego w mieszkaniu jest ich mało. O charakterze wnętrza decydują rozwiązania przestrzenne, architektura, a nie rzeczy. Jest to dobra odpowiedzić na pytanie, jak urządzić salon nowocześnie i dizajnersko. Tu klimat wnętrz buduje światło, dla którego kolor biały jest doskonałym tłem.

Biały salon: drzwi w szafie

Wejście do mieszkania schowane jest w szafie. Gdy białe drzwi w holu są zamknięte, od wewnątrz w ogóle ich nie widać. Właściciele-architekci podczas opracowywania projektu aranżacji wnętrz, ukryli wszystko, co mogłoby zaburzyć klarowną koncepcję salonu. W mieszkaniu nie ma tradycyjnych drzwi. Materiał użyty do wykonania zabudów i mebli na wymiar jest jeden - lakierowany MDF. Zamiast ścian są przegrody ze szkła. Niemal całą podłogę pokrywa żywica. Dominują dwa kolory: biały i jasnoszary.

Biały salon: regał jak obraz

Właściciele białego wnętrza komponują i ciągle zmieniają regał w salonie, wymieniając fotografie i dostawiając kolejne książki, słoje z muszelkami z wakacji. Wystawa rodzinnych zdjęć to ekspozycja zmienna. Odbitki naklejono na piankę i wsunięto w puste miejsca. Dolne półki regału w tygodniu są zasypane zabawkami córeczki. W weekend wracają do sypialni dziewczynki. Bibliotekę, podobnie jak wszystkie inne zabudowy z płyty MDF, wykonała firma Nowoczesne Wnętrze. W miejscu stołu z IKEA w przyszłości stanie mebel „Less” zaprojektowany przez Jeana Nouvela. Krzesła to „Kuadra 1101” firmy Pedrali (Cube/Domoteka).

Biały salon: doskonałe tło

Mieszkanie jest tłem dla przedmiotów codziennego użytku. Architekci do aranżacji nowoczesnego salonu wybrali neutralne materiały. Wyraziste niepotrzebnie skupiałyby na sobie uwagę. Podłoga jest jak lustro. Białe lakierowane meble wyglądają lekko i nowocześnie. Wnętrze dzięki temu rośnie i jaśnieje. Meble, z wyjątkiem kanapy, są białe. Kolor wprowadzają grzbiety książek na regale i obrazy namalowane przez Agnieszkę, absolwentkę szkoły plastycznej, która z żalem stwierdza, że nie ma czasu i miejsca, by więcej i częściej malować.

Biały salon i biała kuchnia

Biała zabudowa z lakierowanej płyty MDF zajmuje całą ścianę w mieszkaniu. Jej integralną część stanowią meble kuchenne. Za jednymi z tych wysokich drzwi jest maleńki hol i wejście. Dalej szafa „przechodzi” do sypialni. Szklana przegroda (odbija się w niej kuchnia) to krótszy bok prostopadłościennej bryły, która mieści schowek gospodarczy i łazienkę. Okno w głębi roleta zasłania wyjątkowo. Zazwyczaj jest odsłonięte, bo mieszkańcy lubią patrzeć na dziedziniec i nie chronią przesadnie prywatności. Z przyjemnością obserwują, jak naturalne światło w każdej z pór roku inaczej penetruje wnętrze. Jasnoszara żywica na podłodze doskonale się sprawdza i bardzo łatwo się ją czyści.

Artykuł archiwalny DW/2010

Inne pomysły na biały salon: galerie