Gustowna dekoracja okna nadaje wnętrzu ciekawego charakteru i stylu. Dowiedź się od naszych ekspertów, jaką dekorację okna wybrać -żaluzje czy rolety. Gdy dokonasz właściwego wyboru, ładna dekoracja okna będzie Cię cieszyć przez długi czas.

Modne rolety: dobre do każdego wnętrza

Rolety rzymskie są obecnie jednym z najmodniejszych elementów dekoracji okna. Początkowo rolety
te były stosowane jedynie w minimalistycznych wnętrzach, podkreślając ich prostotę. Obecnie zaczęto urozmaicać pomysły na rolety i jednocześnie stosować je we wszystkich wnętrzach - zarówno klasycznych,
nowoczesnych, jak i nowatorskich aranżacja wnętrz.

Rolety: jakie wybrać?

Rolety coraz częściej spotykane są w naszych domach. Dzisiaj nie są już przejawem luksusu ani nowoczesności, niekiedy bywają koniecznością i ciekawą dekoracją okna. Mamy do wyboru wiele wzorów rolet, kolorów, dodatkowych zabezpieczeń. Nieistotne, czy budujemy nowy dom, czy chcemy zamontować rolety w małym mieszkaniu, czy też w domu w starym stylu. Nietypowe okna także nie stanowią problemu, rolety pasują i dobrze się prezentują zarówno w małym oknie łazienkowym, kuchennym, czy też w dużym oknie balkonowym. Rolety można dopasować praktycznie do każdego stylu wnętrza!

Szczególnie modne są rolety rzymskie (składane w harmonijkę) lub weneckie (dodatkowo marszczone) - polecane do eleganckich i klasycznych wnętrz. Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie przesłon wykonanych np. z koralików, wstążek czy innych elementów dekoracyjnych.

Roleta rzymska to przebój w aranżacji okna ostaniach lat. I rzeczywiście daje wiele możliwości, m.in. wyboru tkanin, które pozwalają na idealne dopasowanie rolety do wnętrza i indywidualnego gustu. Jeśli marzysz o stylu angielskim dobierz rolety w modną dwukolorową kratę. Do wnętrze w stylu skandynawskim idealnie pasować będą rolety inspirowane motywem natury.

Rolety rzymskie możemy upiększyć na wiele sposobów, dodając na przykład ciekawy obciążnik koralika, odpowiedni model zwijania rolety lub doszywki do materiału. Do tego sama faktura rolet może być naprawdę różna, bardziej, mniej zaciemniona, grubsza, cieńsza. Tkaniny rolet są bardzo istotne, sama w sobie może stanowić element dekoracyjny, nadaje ciekawy efekt gry światła i cienia.

Galeria: Ciekawe inspiracje tkanin na rolety >>>

Zupełnym hitem jest roleta dzień-noc. To bardzo nowoczesny i funkcjonalny system zasłony okien, a zarazem bardzo ładny, podoba się wielu projektantom i dekoratorom. Ta roleta daje swobodne kierowanie światłem bez konieczności ich podnoszenia. To największa zaleta w nowościach kolekcji rolet. Pomysł na rolety dzień-noc zadowoli nawet najbardziej wymagającą osobę.

Żaluzje w domu: dobry wybór?

Czy żaluzje w naszych oknach to już przeżytek? Na pewno w zapomniane odeszły żaluzje aluminiowe, które są już po prostu niemodne. Nie da się ukryć, że żaluzje przeżyły już swój show i zostały zastąpione przez klasyczne i uniwersalne rolety. Żaluzje, choć chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają intymność, tworzą we wnętrzu mniej przytulny klimat niż rolety z kolorowych tkanin, które mogą być gładkie lub wzorzyste. Ale są miejsca, do których żaluzje po prostu pasują i ciężko je zastąpić roletami. Drewniane czy bambusowe żaluzje to dobry pomysł na okno w kuchni. Ociepla wnętrze, dodatkowo drewniana struktura lepiej sprawdza się w kuchennych warunkach.

Roleta stała się symbolem komfortu, zaś żaluzje kojarzą się z prostym sposobem na zasłonienie okna. Eksperci dziś lepiej oceniają rolety w dekoracji okna, ale wybór należy do Ciebie!