Dekoracja okna to niełatwa sztuka. Choć dla wielu jest to jedynie element domykający projekt wnętrza, w rzeczywistości jest to jeden z aspektów, bez którego nie możliwa jest kompletna aranżacja salonu. Planując wystrój okna w salonie, zwróćmy także uwagę na fakt, że dekoracja ta ma niemały wpływ na ogólny wyraz całej aranżacji. Zatem, co wybrać? Lekkie woale czy masywne zasłony? Postawić na szczelne przysłonięcie okna czy może totalną ekstrawagancję i rezygnację z firan?

Wystrój okna: do wyboru, do koloru

Sposobów na dekorację okna jest wiele. Pomysłowych aranżacji nieskończona ilość. Od czego zatem zacząć dekorację okna i na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu? Różnorodność metod na wystrój okna w salonie daje nam gwarancję, że każdy z nas z pewnością znajdzie idealne rozwiązanie pasujące do jego wnętrza. Choć firany czy zasłony to absolutna klasyka w kwestii dekoracji okien, coraz częściej decydujemy się na oryginalne „makarony", finezyjne upięcia materiałów czy po prostu rolety. Coraz popularniejsze i zdecydowanie najchętniej wykorzystywane są tzw. „rolety rzymskie", czyli ozdobne rolety uszyte z dekoracyjnego materiału. Podnoszone są zazwyczaj przy pomocy specjalnego mechanizmu sterowanego łańcuszkiem bądź ozdobnym sznurkiem. Idealnie wpiszą się nie tylko w aranżację wnętrz klasycznych i stylowych, ale równie dobrze zaprezentują się w nowoczesnym otoczeniu. Wszystko tak naprawdę zależy od materiału, jaki wybierzemy do ich uszycia.

Dekoracja okna w małym wnętrzu: subtelność i lekkość

Do małych wnętrz, a także przestrzeni urządzonych w stylu minimalistycznym, warto wybrać delikatną dekorację okna. Dobierzmy zwiewne firany w jasnych kolorach, które filtrując światło nadadzą wnętrzu wyjątkowego klimatu i rozjaśnią je sprawiając, że wyda się optycznie większe. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w przypadku wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym jest nieco ekstrawaganckie podejście do kwestii dekoracji okna i całkowita rezygnacja z jakiejkolwiek wystroju, łącznie z firanami. Pozostawiając okno całkowicie odsłonięte, co prawda możemy optycznie powiększyć metraż i nadać mu przestronności, ale jednocześnie odbieramy mu nieco przytulności i domowego klimatu. Jeśli chcemy jednak wykreować we wnętrzu mieszkania iście domowy i ciepły klimat, warto postawić na subtelną dekorację okna i powiesić w nim lekkie zasłony. Decydując się na zwiewny materiał możemy zaryzykować z długą firaną sięgającą od sufitu do podłogi. Jeśli marzy nam się z kolei bardziej indywidualny wystrój okna, możemy puścić wodze fantazji i pomysłowo upiąć materiał.

Dekoracja dużego salonu: wnętrze w królewskim stylu

Mając do zaaranżowania przestrzeń okienną w dużym salonie, możemy pozwolić sobie na nieco mocniejszy wystrój okna. Masywne zasłony idealnie zaprezentują się w przestronnym salonie, w którym postawimy na stylizowane meble i klasyczną aranżację wnętrza. Oprawa dekoracji okiennej w „pałacowym" wnętrzu lubuje się w mięsistych firanach i zasłonach z grubo marszczonego aksamitu. Wyjątkowego wyrazu możemy nadać im, spinając je ozdobną klamrą. Jeśli nasz salon urządzony jest w stylu klasycznym, nie może w nim zabraknąć klasycznej dekoracji okna. W tej roli zazwyczaj występują długie zasłony, które są ciężkie i bogato zdobione.

Dekoracyjny miszmasz, czyli jak dobrać zasłony do wnętrza?

Jednym z największych dylematów w dekoracji okna nie jest długość czy sposób upięcia firany. Najwięcej problemów przysparza nam zazwyczaj wybór odpowiedniej tkaniny, faktury materiału i jego kolorystyka. Do czego warto dopasować kolor firan? Jak efektownie łączyć ze sobą firany i zasłony? Wybierając firany do wnętrza, warto dopasować je na przykład do koloru ścian. Postawmy na odcień bliski kolorystyce wnętrza, ale nie jednakowy. Dzięki temu zachowamy spójność w aranżacji, a jednocześnie nie dopuścimy do sytuacji, kiedy ściana z oknem będzie prezentowała się jako jednolita „plama". Dekorując okno możemy zdecydować się także na odważne skontrastowanie koloru ścian i zasłon. Wówczas okno będzie jednym z najmocniejszych akcentów we wnętrzu i nada mu wyrazistego charakteru. Pamiętajmy jednak, że nawet w odważnych łączeniach, ważny jest umiar, który zapobiegnie wprowadzeniu do aranżacji kiczowatego chaosu. A co z łączeniem tkanin i faktur? Zestawiając materiały, warto zróżnicować wzory, kolory i faktury. Najlepiej zaprezentuje się łączenie tkaniny matowej, z tą błyszczącą. Połączmy odważnie materiał lejący, z tym bardziej sztywnym. Delikatne woale idealnie zaprezentują się z mięsistym materiałem, np. aksamitami lub żakardami.