Jak czyścić rolety i żaluzje? Domowe porządki

Nie wiesz, jak wyczyścić rolety zwijane, a jak rolety rzymskie, jak czyścić żaluzje? Podpowiadamy, jak prawidłowo to robić! Sprzątanie mieszkania to nie tylko odkurzanie, ścieranie kurzów z mebli i dodatków dekoracyjnych oraz mycie sprzętów kuchennych i sanitariatów. To także dbanie o czystość stałych elementów wyposażenia, takich jak rolety czy żaluzje. Jednak sposób czyszczenia rolet w dużej mierze zależy od ich budowy oraz tego, z jakiego materiału są one wykonane. 

Żaluzje aluminiowe
Żaluzje drewniane w kuchni
Rolety zwijane w gabinecie
Roleta rzymska w salonie
Roleta rzymska w kuchni

Zdarza się, że przy sprzątaniu mieszkania zapominamy o wyczyszczeniu rolet czy żaluzji. Jest to zrozumiałe, ponieważ są one stałymi, niezbyt rzucającymi się w oczy elementami wyposażenia wnętrz, jednak powinniśmy starać się nie zaniedbywać ich czystości, ponieważ kurzą się one i brudzą prawie tak samo jak każdy inny element wystroju. Radzimy, jak czyścić różnego rodzaju rolety i żaluzje.

Czyszczenie rolet: standardowe rolety zwijane

Standardowych, zwijanych rolet z tkaniny nie należy prać, gdyż grozi to wyblaknięciem i zdeformowaniem materiału, a także prasować, ze względu na niebezpieczeństwo nadtopienia apretury (specjalna warstwa pokrywająca większość tkanin na rolety, chroniąca je przed zabrudzeniami, płowieniem i wilgocią). Jak więc je czyścić? Przede wszystkim na sucho. Kurz z tego typu rolety wystarczy ściągnąć przy pomocy suchej ściereczki, ale najlepiej zebrać go odkurzaczem. Jeśli dostrzeżesz na powierzchni rolety jakieś zabrudzenia, możesz spróbować je zeskrobać lub zetrzeć gumką do mazania. Jeśli zabiegi te nie poskutkują, przetrzyj brudne miejsca delikatnie zwilżoną (wodą lub ewentualnie wodą z minimalną ilością detergentu) ściereczką z mikrofibry, a w ostateczności – wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Zanim zaczniesz czyścić roletę spirytusem, wypróbuj jego działanie na niewielkiej powierzchni materiału w niewidocznym miejscu. W ten sposób sprawdzisz, czy środek ten nie powoduje odbarwienia tkaniny, dzięki czemu bez obaw wyczyścisz zabrudzenia w bardziej widocznych miejscach. Na koniec przecieramy roletę suchą, czystą szmatką i nie zwijamy do momentu, gdy będzie całkowicie sucha.

Czyszczenie rolet: rolety rzymskie

Rolety rzymskie wykonuje się z tkanin zasłonowych i firanowych, co oznacza, że bez problemu możemy czyścić je na mokro, a nawet prać w pralce (nastawiając program do prania delikatnych tkanin, bez wirowania). Pamiętaj tylko, by piorąc tego typu rolety, użyć zalecanego przez producenta (w zależności od rodzaju tkaniny) środka piorącego. By uniknąć powstawania zagnieceń, na czas suszenia rozłóż rolety na całą ich szerokość.

Czyszczenie rolet: rolety typu dzień-noc

Rolety typu dzień-noc (zwane też czasami duolight) wykonywane są ze specjalnego materiału (zawierającego głównie poliester), którego nie należy prać w pralce ani oddawać do prania chemicznego, ponieważ może on ulec odbarwieniu. Traktujemy je więc podobnie jak standardowe, zwijane rolety – odkurzamy przy pomocy odkurzacza wyposażonego w końcówkę ze szczotką, a następnie odświeżamy, delikatnie przecierając lekko zwilżoną szmatką, jednak bez użycia detergentów.

Czyszczenie rolet: żaluzje aluminiowe i drewniane

Żaluzje aluminiowe czyścimy ściereczką, najlepiej flanelową. Pamiętaj, by robić to na sucho, by uniknąć matowienia aluminium pod wpływem wody. Z kolei do dbania o czystość żaluzji drewnianych używamy ściereczki nasączonej środkiem nabłyszczającym do drewna, a w przypadku większych zabrudzeń – ściereczki namoczonej w wodzie z dodatkiem płynu do mycia drewna. Przecieramy każdą żaluzję z osobna, a następnie od razu osuszamy.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Radosław Wojnar, Bernard Białorucki, Gardinia, Thinkstockphotos.com, Mariusz Bykowski, Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY