Tłuszcz, opary i resztki jedzenia osadzają się na poszczególnych elementach okapu, sprawiając, że nie działa on poprawnie. O ile brud na obudowie jesteśmy w stanie szybko zauważyć i pozbyć się go podczas cotygodniowego sprzątania, o tyle do niewidocznych filtrów zaglądamy o wiele rzadziej. Jeśli korzystacie z kuchni regularnie i codziennie przygotowujecie posiłki czysty okap jest niezbędny, aby mógł spełniać swoją podstawową funkcję. Przy codziennym gotowaniu nasz okap wymaga czyszczenia raz w tygodniu, jeśli kuchnia w większości pełni rolę dekoracyjną czyszczenie możemy ograniczyć, jednak mycie filtrów powinno się odbywać nie rzadziej niż raz na trzy, cztery tygodnie. Silnego zabrudzenia okapu możemy uniknąć, używając na co dzień pokrywek do garnków. Dzięki temu emisja pary wodnej i tłustych oparów zostaje znacznie ograniczona.

Jakis jest najprostszy sposób na czyszczenie okapu?

1. Najpopularniejszym i najprostszym sposobem na wyczyszczenie okapu kuchennego i filtra jest umycie go ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Środek ten doskonale rozpuszcza tłuszcz i może mieć kontakt ze wszystkimi urządzeniami używanymi w kuchni. Jeśli filtr w okapie jest bardzo silnie zabrudzony, na godzinę przed myciem powinniśmy namoczyć go w roztworze z gorącej wody z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu zanim przystąpimy do mycia, tłuszcz będzie już w większości rozpuszczony.

2. Pamietajmy, że zanim przystąpimy do mycia okapu kuchennego najpierw musimy wyłączyć go z prądu. Kolejną ważną wskazówką jest odpowiednia metoda mycia. Filtry zawsze możemy czyścić w ten sam sposób jednak obudowa okapu może być wykonana z różnych elemenetów, jak: szkło, stal nierdzewna, plastik czy aluminium. Dlatego tak ważne jest dostosowanie metody i środków czyszczenia do materiału z którego okap został wykonany.

3. Jeśli cotygodniowe mycie tłustego filtru to dla Was koszmar, zawsze możecie użyć w tym celu zmywarki. Coraz więcej okapów ma na swoim wyposażeniu filtry, które możemy myć w zmywarce. Jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób, aby pozbyć się tłustych zabrudzeń z filtra okapu kuchennego.