Modny od jakiegoś czasu trend eko już dawno na dobre zadomowił się w różnych dziedzinach naszego życia. Coraz chętniej kupujemy ekologiczną żywność, używamy eko kosmetyków czy preferujemy ekonomiczną jazdę samochodem. Eko trend zagościł również w naszych domach i zdarza się, że rezygnujemy z chemicznych środków czystości na rzecz rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. W ekologicznym sprzątaniu domu sięgamy po ocet, kwasek cytrynowy czy sodę oczyszczoną.

Ekologiczne sprzątanie domu: same zalety

Ekologiczne sprzątanie domu ma wiele zalet. Poza ochroną środowiska eko detergenty zapewniają znaczne oszczędności w domowym budżecie. Żeby zaopatrzyć się w solidny zapas naturalnych środków czyszczących wystarczy około 30 zł. To, co jednak może zniechęcać do korzystania z takich sposobów na sprzątanie, to konieczność ich uprzedniego przygotowania własnymi siłami. Nie stoją one na półce sklepowej.

Ekologiczne sprzątanie domu: cytryna, ocet, soda oczyszczona

Odświeżająca kąpiel dla dywanu czy tapicerki z użyciem octu i proszku do pieczenia? Jak najbardziej. Na litr wody dodajemy łyżkę octu i dwie łyżki proszku. Jeśli zabrudzenia są silniejsze, ilość octu i proszku można proporcjonalnie zwiększyć.

Cytrynę wykorzystamy także przy usuwaniu kamienia i gdy chcemy na powierzchnię zadziałać wybielająco. Sok z cytryny nada nowy blask szklanym powierzchniom, pozbędzie się zbędnego kamienia i skutecznie wyczyści blaty kuchenne.

Ocet jest idealny do czyszczenia wszelkich powierzchni, przy których zależy nam na pozbyciu się bakterii, czyli np. z podłogi w łazience. Nadaje też połysk gładkim powierzchniom. Do wody wystarczy dodać trochę octu. Jeszcze lepsze efekty daje zmieszanie octu z sokiem z cytryny i ciepłą wodą. Dzięki takiej miksturze wyczyścimy nawet bardzo zabrudzony piekarnik. Ocet idealnie nadaje się też jako odświeżacz powietrza. Wystarczy postawić miseczkę z octem w pomieszczeniu, którego zapach chcemy odświeżyć czy zmienić.

A co poradzi sobie w plamami z krwi czy długopisu? Jeśli na przykład atramentem zachlapiemy skórzaną kanapę pomocne okażą się denaturat, pasta do zębów czy woda kolońska. Świeże ślady z długopisu pomoże wywabić kwaśne mleko. Ważne jest aby pamiętać, że przy plamach z atramentu nie warto szorować tych plam wodą z mydłem. Przyniesie to raczej skutek odwrotny.