Zaczęło się od wakacji w Toskanii. Monikę oczarowało wszystko: światło, pejzaże, architektura i bajeczne wnętrza starych domów. To wrażenie tkwiło w niej długo, bo gdy po 10 latach mieszkania w Belgii przyjechała do Polski i zaczęła myśleć o swoim domu, nie miała wątpliwości, że będzie on toskański z ducha i materii. Długo szukała działki przypominającej tamtejsze pejzaże. Znalazła ją niedaleko Świdnicy, wśród pagórków obsianych rzepakiem i zbożem. Sama zaprojektowała architekturę i wnętrza. Zajęła się także nadzorem budowlanym i wyposażeniem.

Rzemiosło i sztuka: dom w stylu toskańskim

Trochę to trwało, dom budował się i urządzał przez sześć lat. Wysoki poziom wykończenia stylowych wnętrz zapewnili rzemieślnicy i artyści z Dolnego Śląska. Freski na ścianach według projektów Moniki wykonali malarze z Wrocławia. Unikatową stolarkę we francuskim stylu ręcznie zrobił miejscowy stolarz, stosując dawne techniki, a także patynowanie i pozłacanie. Dzięki temu wygląda jak z dawno minionej epoki. Dębowe podłogi w całym domu zostały ręcznie obrobione tak, by wyglądały jak stare. Meble i dekoracje gromadzone przez panią domu latami były kupowane podczas licznych podróży. Wszystkie pochodzą z Belgii, Francji i Anglii.

Stylowe wnętrza: inspiracje z Europy

Podróżowanie to poza wnętrzami największa pasja Moniki. Zgodnie łączy je obie, zaglądając gdzieś tam do miejscowych antykwariatów, sklepów wnętrzarskich czy na targi staroci. Znajduje piękne przedmioty, ale zwiedzanie też jest dla niej inspirujące. Architektura, wnętrza restauracji, prywatnych domów czy świątyń zawsze przynoszą jej nowe pomysły. Z każdej podróży przywozi pod powiekami nowe kolory i ich zestawienia, nastroje i klimaty, które gdzieś kiedyś na pewno wykorzysta.

Galerie zdjęć: styl toskański we wnętrzu INSPIRACJE