Prezentowane wnętrza domu to eksplozja koloru. Dwie aranżacje wnętrz domu: dawny garaż w Rotterdamie nasycony kolorem pomarańczowy vs. tęczowe wnętrza domu w Londynie.

Wnętrza domu: Rotterdam

Dom choć położony w centrum miasta, jest oazą spokoju - stoi w zaułku, z tyłu przylega do parku (zieleń „wlewa się” do wnętrza przez panoramiczne okno). Dom był zbyt mały dla właścicieli - Maartena Laupmana i Simone Rots, ale przepisy budowlane nie pozwalały na rozbudowę wnętrza domu. Na środku domu wydrążono więc, jak mówi Maarten, ziemiankę. Powstała w niej kuchnia. Dzięki obniżeniu poziomu możliwe było zbudowanie antresoli - wykonanego z poliwęglanu kubika, w którym mieszczą się sypialnie i łazienki. Teraz powierzchnia domu ma 260 m2.

Kolory wnętrz domu: Parksite, Rotterdam

Rozmawiamy z Duzan Doepel z pracowni Doepel Strijkers. Dobre wnętrze: Jaką rolę odgrywa w tym domu kolor wnętrz? Duzan Doepel: Kolory wnętrza wzmacnia koncepcję architektoniczną. Mieliśmy do zaaranżowania głęboki, ciemny wykop - stąd zawieszony nad nim lightbox, który rozświetla kuchnię, oraz kolor podkreślający jej graficzną formę. Dodatkową, ale równie ważną funkcją jest porządkowanie przestrzeni wnętrza domu. Pomarańczowy rozdziela wylewkę betonową w części dziennej od ciemnej szarości klatki schodowej prowadzącej na piętro. Dlaczego akurat ten kolor wnętrz? Wybrała go właścicielka w odpowiedzi na naszą sugestię o użyciu w tym miejscu ciepłych kolorów.

Wnętrza domu: dom tęczy w Londynie

Dom położony w Notting Hill, dzielnicy barów, butików i modnych restauracji, został niedawno poddany gruntownej przebudowie. Architekt otworzył przestrzeń, powiększył okna, a ściany pokrył superbiałym połyskującym tynkiem, który odbija światło. Podstawę dla barwnych kompozycji stanowią dekoracyjne podłogi autorstwa Richarda Woodsa. Wnętrza domu naszpikowane są elektroniką - działające na pilota meble zmieniają położenie, a nawet kształt. - Chodziło o wypełnienie wnętrza domu światłem, by współgrało z kolorami - tłumaczy Ab Rogers The Rainbow House, Londyn. Mówi jego autor Ab Rogers. Dobre wnętrze: Trzypiętrowy dom przypomina tęczowy plac zabaw. Skąd taki pomysł na wnętrza domu? Ab Rogers: Chcieliśmy stworzyć „świat równoległy”, z humorem, kolorem i zmysłowością. Koncepcja opierała się na opracowaniu żywej grafiki i otwierających się kolejno zaskakujących planach. Dobre wnętrze: Jak operować kolorem wnętrza, by się nie nudził? A.R.: To nie kwestia koloru, przeciwnie! Potrzebna jest pewna anarchia. Gdy dom staje się monumentalny,  za bardzo uporządkowany, to zły znak. Można odważnie używać barw, ale konsekwentnie, w tym przypadku wszystkie elementy są kompozycyjnie spięte dzięki schodom - kolor końcowego schodka „rozlewa się” na danej kondygnacji, stając się jej motywem przewodnim.