Wnętrza czarno-białe. Jak urządzić małe mieszkanie

2009-12-11 1:00

Małe mieszkanie na warszawskiej Starej Ochocie urządzono, stosując zasadę: „im mniej, tym lepiej”. Na 30 metrach kwadratowych rządzą dwa kolory wnętrz: czarny i biały, które przenikając się, wyznaczają strefy funkcjonalne w mieszkaniu. Czarno-białe wnętrza są nowoczesne. Aranżacja wnętrz jest też funkcjonalna. W małych mieszkaniu dobrze wykorzystano przestrzeń.

Warszawska Stara Ochota. Jesteśmy w centrum starej dzielnicy miasta, potocznie nazywanym „Filtrami”. Tu, w mieszkaniu na trzecim piętrze przedwojennej kamienicy z lat 30. urządził swoją życiową przestrzeń Tomasz Głębowski, architekt z pracowni Mooove. Powstały wnętrza czarno-białe: wygodne, nowoczesne i dobrze zaprojektowane.

Jak urządzić małe mieszkanie dla mężczyzny

Patrząc na nieotynkowaną i pomalowaną na czarno ścianę z cegieł, usytuowaną na wprost drzwi wejściowych mieszkania, można odnieść słuszne wrażenie, że to aranżacja wnętrz stworzona przez mężczyznę i dla mężczyzny. Nie tylko ze względu na jego prostoty wystrój wnętrz i oszczędną kolorystykę. - Dlaczego tak? Mówi się, że dla facetów wszystko jest albo czarne, albo białe, ale tu chyba nie o to chodziło - pytam półżartem Tomasza, który sam zaprojektował i zaaranżował wnętrza. - Akurat te kolory dają możliwości wprowadzenia wizualnego ładu w małym mieszkaniu. I stworzenia optycznego podziału na strefy, pełniące tu określone funkcje - mówi Tomasz. Za ścianą z cegieł w kształcie litery „L”znajduje się sypialnia. Tuż obok niej, we wnęce, zaaranżowano kuchnię z białymi błyszczącymi płytkami na ścianach. Urządzenia zostały schowane w rogu, w ciągu zabudowy kryjącej szafy i półki. Ich wewnętrzny podział na funkcjonalne moduły zdradzają jedynie cienkie pionowe szczeliny, biegnące wzdłuż i w poprzek ściany. Wyposażenie małego mieszkania stanowią tylko niezbędne meble. W niewielkiej, w pełni zabudowanej przestrzeni usytuowanej po prawej stronie od wejścia urządzono łazienkę. Jej ściany od zewnątrz pokryte są płytami laminowanymi w kolorze czarnym. W środku ściany błyszczą taflami luster oraz czarnych i białych płytek. Ozdobny wzór na powierzchni tych ostatnich tworzy graficzna kompozycja składająca się z połączenia liter.

Aranżacja wnętrz: inspiracje

Małe mieszkanie stanowi część dużego, ponadstumetrowego mieszkania, które w latach 30. XX w. zajmowało połowę całego piętra. po wojnie podzielono je, w sposób typowy dla tamtej epoki, na kilka mniejszych. - Przed przebudową w 2009 r. były tu dwa pokoje z kuchnią. W tym również łuk i barek w stylu inżyniera Karwowskiego, pamiątka po poprzednim właścicielu. Niestety, wszystko to nadawało się tylko do wyburzenia. Między innymi ze względu na kiepską jakość powojennych materiałów budowlanych. Pamiętam, że kiedy była zrywana podłoga, znaleźliśmy wypełnienia szczelin, które stanowiły... gazety z 1947 r., między innymi „Przegląd Sportowy”. Interesujący był zwłaszcza dział z ogłoszeniami drobnymi typu „kupię-sprzedam”. Czytając np., czym ludzie handlowali w tamtych latach, zaliczyłem krótką podróż w czasie - wspomina z uśmiechem Tomasz. - Dzięki zlikwidowaniu wewnętrznych podziałów architektonicznych aranżacja wnętrz nabrała własnego charakteru. Moją główną inspiracją w przypadku urządzaniamałego  mieszkania na Starej Ochocie była atmosfera przedwojennej kamienicy, jak również nowoczesny i funkcjonalny styl minimalistyczny. Miał zapewnić najbardziej optymalne rozwiązania aranżacyjne w mieszkaniu. W efekcie powstały wnętrza proste i skromne. Z ciekawymi i bardzo charakterystycznymi dla tego miejsca detalami, takimi jak łukowe wykończenia narożników ścian czy kamienne parapety - wyjaśnia Tomasz.

Dekoracja wnętrz: czarno-białe zdjęcia

Specyficzny klimat i wystrój wnętrz współtworzą też czarno-białe zdjęcia, przedstawiające stare detale architektoniczne i zabytki Rzymu. - Są piękne same w sobie. Wyrażają praktyczność i użyteczność, harmonizując z charakterem całego wnętrza. W pewnym sensie „wyciągają” jeszcze do góry i tak dość wysokie mieszkanie. Dobry patent, który można byłoby tu jeszcze zastosować, to instalacja fototapety na ścianie. Tam, gdzie stoi teraz kanapa. Najlepiej w proporcji 4:1. Sprawdziłoby się tu np. zdjęcie nowojorskich drapaczy chmur, w formacie 60 na 300 cm, stanowiące tematyczne nawiązanie do samego mieszkania. Oddano je przecież do użytku prawie dokładnie w tych samych latach, co słynny Empire State Building – tłumaczy architekt.