Jak to możliwe, że kilka niewielkich krajów na północy Europy stworzyło styl skandynawski, który przyjął się na całym świecie. Skandynawskie aranżacje wnętrz kochają miliony ludzi i nic nie wskazuje na to, że styl skandynawski kiedykolwiek wyjdzie z mody?

Styl skandynawski: dlaczego go kochamy

Joanna Łozińska, reprezentująca w Polsce popularną duńską markę BoConcept, odpowiedzi na to pytanie doszukuje się w historii, klimacie, kulturze i gospodarce państw skandynawskich: - Nowinki docierały tam z opóźnieniem i były filtrowane przez lokalne uwarunkowania – wyjaśnia. – Tradycja rzemiosła przekazywanego z pokolenia na pokolenie przetrwała dłużej niż w innych krajach. Industrializacja przyszła później. Szacunek dla drugiego człowieka, naturalnego otoczenia sprzyjały rozwojowi odrębnych rozwiązań stylistycznych.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Na całą Skandynawię największy wpływ wywarli Duńczycy – zauważa Grzegorz Maląg z Willow House. – Oni z designu zrobili przemysł! Konsekwentnie inwestowali w indywidualności, talenty, ich marki wspierały się nawzajem, dopełniając własne oferty. Dlaczego tak dobrze czujemy się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim? – Bo charakteryzuje je prostota i funkcjonalność. Żadnych zbędnych ozdobników – mówi Łozińska. – Oszczędni, ciężko pracujący Skandynawowie od wieków nie tolerują marnotrawstwa i własne zasoby wykorzystują rozsądnie. Taką samą wagę przywiązują do jakości. Przedmioty mają służyć jak najlepiej i jak najdłużej. Mają pomagać wieść bezproblemowe życie, a nie komplikować je koniecznością ciągłego pucowania. Nie bez znaczenia jest też to, że pomieszczenia nie są zagracone. Niezbędne sprzęty plus kilka wyrazistych dodatków sprzyjają utrzymaniu porządku. Okna w skandynawskich domach rzadko są zasłaniane, nie tylko z potrzeby światła. W tradycji protestanckiej odsłonięte okno oznacza, że nie mamy nic do ukrycia. Stąd zawsze zadbane pokoje. Świetlistości, świeżości dodają im naturalne barwy (biel, beże, brązy) skontrastowane w detalach z wesołymi, jaskrawymi kolorami np. tkanin z Finlandii. Fenomen popularności stylu skandynawskiego zawiera się również w jego uniwersalności – sprawdza się on zarówno w wielkomiejskich mieszkaniach, jak i w domach na uboczu dużych aglomeracji.