Kuchnia otwarta na salon w ciepłych kolorach

Wybór koloru jest bardzo ważny w urządzaniu kuchni połączonej z salonem. Proste meble kuchenne oraz jasna, neutralna kolorystyka dodatków sprawiły, że kuchnia stała się przytulna i ciepła. Między kuchnia a salonem znalazło się miejsce na małą jadalnię. Wystrój kuchni ożywiają niebieskie dodatki.

Kuchnia otwarta na pokój w ciepłych kolorach
Kuchnia otwarta na pokój w ciepłych kolorach
Kuchnia otwarta na pokój w ciepłych kolorach
Kuchnia otwarta na pokój w ciepłych kolorach
Kuchnia otwarta na pokój w ciepłych kolorach
przed Kuchnia otwarta na pokój w ciepłych kolorach
po Kuchnia w odważnych kolorach

Kuchnia połączona z salonem zajmuje około 12 m2, nie jest zatem mała jak na mieszkanie w bloku. Pierwotny wystrój kuchni, wynikający ze szczupłych zasobów finansowych osób meblujących swoje pierwsze mieszkanie, po latach okazał się niezbyt udany. Trzeba więc było wprowadzić zmiany w kuchni, nie burząc jednocześnie tego, co było dobre, czyli wystroju części pokojowej. Przedsięwzięciu przyświecał ważny cel - tak urządzić kuchnię, by nie odstawała wyglądem od salonu, a jednocześnie nie rywalizowała z nim. I jeszcze jedno - żeby łatwo było zmienić kolorystykę kuchni, gdy zmieni się moda. Pani domu w miarę możliwości podąża za nowinkami wnętrzarskimi. Postanowiła więc, że meble kuchenne będą miały neutralny jasny fornir bukowy, by mieć bazę dla przyszłych zmian.

Kuchnia z salonem: przed remontem

  • Podłoga w kuchni - kuchenna podłoga była pokryta wykładziną elastyczną. Niestety, nie pasowała do parkietu, który położono w pokoju dziennym.
  • Ściana w kuchni między szafkami - ze względów finansowych pokryta była imitującą płytki okładziną z tworzywa sztucznego. Wprawdzie wyglądała estetycznie, ale nie pasowała do wizji nowej kuchni.
  • Meble kuchenne - było ich mało, przez co przestrzeń przeznaczona na kuchnię nie była w pełni wykorzystana. W dodatku w czasie remontu łazienki kabinę prysznicową zamieniono na wannę i w związku z tym trzeba było w kuchni znaleźć miejsce dla pralki.

Ściany w odcieniach beżu i meble z jasnego drewna czyli wnętrze kuchni w naturalnych kolorach to dobra baza dla barwnych eksperymentów. Nie powinna pozostawać bez kontrastu, by nie znudzić monotonią. Wprowadzenie elementów w odcieniach błękitu, limonki i wiosennej trawy sprawi, że we wnętrzu zapanuje letni, wakacyjny klimat. Oprócz koloru niebieskiego z chłodnej palety można tu dodać także granatowy oraz całą gamę szarości.

Kinga Zalewska-Stochmal

Jak urządzić kuchnię: krok 1. Zmiana podłogi w kuchni. W miejsce wykładziny elastycznej postanowiła położyć praktyczne gresowe płytki harmonizujące z odcieniem bukowego parkietu. Niestety, pojawił się pewien problem, gdyż podłoga w pokoju już istniała i trzeba było sporo pracy, żeby atrakcyjnie połączyć oba, tak różne, materiały. Na szczęście znaleziono dobrego fachowca. Przy okazji położył ten sam gres co kuchni, także w przedpokoju.

Jak urządzić kuchnię: krok 2. Aby usunąć starą okładzinę ścienną w kuchni, trzeba było trochę się natrudzić. Ale za to położenie płytek glazury - zgodnie z dokładnie rozrysowanym wcześniej planem - trwało zaledwie jeden dzień.

Jak urządzić kuchnię: krok 3. Wreszcie przyszła pora na wymarzone szafki kuchenne. Do firmy, w której zdecydowała się je zamówić, Agata zaniosła gotowy, rozrysowany przez siebie projekt kuchni. W końcu sama "wymyśliła" swoją kuchnię i wykonała dokładny szkic jej zabudowy. Wiedziała, że chce mieć przynajmniej jedno cargo, a w narożniku - nareszcie zagospodarowanym - szafkę z tzw. karuzelą - obrotową półką na garnki. Dzięki niej nie trzeba nurkować w głąb mebla w poszukiwaniu naczyń, wystarczy ją obrócić. Od początku też była zdecydowana na fronty pokryte naturalną okładziną (fornirem) bukową. Jasna kolorystyka stwarza bowiem duże możliwości wprowadzenia zmian wystroju kuchni w przyszłości.

Jak urządzić kuchnię: krok 4. Ostatni szlif, dobór dodatków w kuchni, Agata powierzyła naszej stylistce, Kindze. Na szczęście sugestie i poczynania fachowca zgodziły się z oczekiwaniami gospodyni. W ten sposób do kuchni trafiły zieleń i odcienie niebieskiego.

To nam się podoba

  • Pomysł na kolorystyczną neutralność podstawowych sprzętów, czyli mebli. To rzeczywiście strzał w dziesiątkę. Proste, klasyczne kształty mebli są ponadczasowe, zaś do jasnego drewna pasuje dosłownie wszystko.
  • Konsekwencja kolorystyczna. Od talerzy, na których jadają domownicy, przez poduchy na siedziskach krzeseł, ekspres do kawy, lampę, po ściereczki do naczyń - odcienie niebieskiego oraz zieleni. Z błękitami doskonale współgrają stalowe sprzęty.
  • Solidne materiały. Drewno, fornir, ceramika, stal - wszystkie są zawsze na topie.
Ocena: 0
Tekst: Magda Lewandowska

POLECANE ARTYKUŁY