W projekcie łazienki ważne jest oświetlenie, które tworzy oprawę całej aranżacji. Oświetlenie łazienki musi mieć przede wszystkim źródło światła ogólnego, które równomiernie oświetli wszystkie powierzchnie, bez zbędnych cieni i kontrastowych obszarów. Pamiętaj o dobrym oświetleniu lustra i umywalki – to centralne miejsca oświetlenia łazienki, zwłaszcza dla kobiet.

Oświetlenie łazienki: gra świateł, luster i szkła

Jako oświetlenie ogólne w łazience sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu oprawa oświetleniowa, przymocowana bezpośrednio do sufitu. Dopasuj klosz, który będzie dobrze przepuszczał światło. W łazience można też sterować światłem: dla stworzenia nastroju dobre jest światło LED.

Jako źródło światła można zastosować świetliki, bądź halogeny. Halogeny dają równomierne i łagodne światło, ale nie nadają się do oświetlenia lustra - powodują powstawanie cieni na twarzy, co utrudnia, np. robienie makijażu.

Oświetlenie łazienki: oświetlenie lustra w łazience

Do zrobienia makijażu odpowiednie są zwisające lampki, a do tego zdobią – odbijają się w ogromnej tafli lustra, które optycznie dodaje przestrzeni. Efekt powiększenia jest silniejszy, jeśli lustro w łazience nie ma żadnych podziałów. Żeby dodać wnętrzu jeszcze więcej lekkości, ścianę nad wanną warto wyłożyć polakierowanym na szaro szkłem. Można też zamontować kilka małych opraw po obu stronach lustra.

Oświetlenie łazienki: nowoczesne oświetlenie w projekcie łazienki

W nowoczesnych łazienkach, które często przybierają formę stylowego i luksusowego pokoju kąpielowego, oświetlenie łazienki dodatkowo skierowane jest na wannę lub kabinę prysznicową. W dodatkowym oświetleniu łazienki sprawdzi się łagodne światło miejscowe. Montowane jest często oświetlenie podłogowe, tuż przy wannie lub na równi z powierzchnią wanny.

Oświetlenie łazienki: ważna etap urządzania łazienki

Oświetlenie łazienki to niby szczegół, ostatni etap aranżacji łazienki, który okazuje się bardzo ważny i wymaga fachowej wiedzy. Dobrze dobrane oświetlenie łazienki potrafi świetnie zaakcentować fakturę i kolorystykę płytek, wprowadzić klimat. Oświetlenie łazienki moze być mocniejsze, bądź nastrojowe.

Oświetlenie łazienki, dobrze zaaranżowane, może przemienić klasycznie urządzoną łazienkę w stylowy pokój kąpielowy. Dobre oświetlenie pozwala na grę światłem, tworząc ciekawą atmosferę łazienki.

Galeria: aranżacja łazienki w ciemych kolorach >>>